• دوشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۰
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 97042513747
  • خبرنگار : 71569

اساتید حق‌التدریس دانشگاه آزاد ارزیابی علمی می‌شوند

اساتید حق‌التدریس دانشگاه آزاد ارزیابی علمی می‌شوند

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته اعضای هیئت علمی دارای رکود علمی این دانشگاه شناسایی شدند و به آن‌ها تذکر داده شده است. موضوع رکود علمی اعضای هیئت علمی برای دانشگاه مهم است و باید این افراد تحرک علمی پیدا کرده و فعالیت‌های خود را اصلاح کنند.

به گزارش ایسنا، علیرضا رهایی در جلسه شورای دانشگاه واحد ورامین-پیشوا، یکی از رویکردهای مهم معاونت آموزش را نظارت بر واحدها و مراکز آموزشی به منظور اصلاح و بهبود روند آموزشی برشمرد و گفت: سامانه نظارتی ایجاد شده کمک می کند که واحدها به طور مستمر گزارش عملکرد خود را ارسال کنند تا در معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی بررسی شود و نقاط قوت و ضعف مشخص و به واحدها به منظور اصلاحات اعلام شود که در نهایت این فرایند به ارتقای سطح کیفیت آموزش منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته اعضای هیئت علمی دارای رکود علمی این دانشگاه شناسایی شدند و به آن‌ها تذکر داده شده است. موضوع رکود علمی اعضای هیئت علمی برای دانشگاه مهم است و باید این افراد تحرک علمی پیدا کرده و فعالیت‌های خود را اصلاح کنند.

رهایی از اجرای طرح همزمان ویژه استادان حق التدریس نیز خبر داد و افزود: هم چنان که اعضای هیئت علمی به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار می گیرند، استادان حق التدریس نیز از این اصل مهم جدا نیستند و از نظر علمی باید خود را به اثبات برسانند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ارتقاء کیفی در سطح تمامی واحدهای دانشگاهی و سما یکی از مهم ترین موضوعات مورد توجه مسئولان دانشگاه است. باید شرایطی را از لحاظ بهبود کیفیت ارائه خدمات فراهم کنیم تا دانشجویان با دست پر از دانشگاه فارغ التحصیل شوند.

وی افزود: یکی از مزیت های بخش خصوصی در دنیا انعطاف پذیری و تطبیق آن با شرایط موجود است. دانشگاه آزاد اسلامی هم باید همانند بخش خصوصی به فکر ارائه خدماتی باشد تا متقاضیان با آگاهی این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه های محوری برای ارتقاء سطح کیفیت این دانشگاه خبر داد و گفت: سامان دهی و راه اندازی پورتال یکپارچه آموزشی، راه اندازی سامانه جامع نظارت و ارزیابی، تدوین طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی براساس نیازهای منطقه ای و توانایی های واحدهای دانشگاهی و بازنگری و فعال کردن شورای برنامه ریزی دانشگاه از جمله این برنامه ها است.

وی هدف از راه اندازی پورتال سراسری را یکسان سازی و وحدت رویه در امور جاری واحدهای دانشگاهی عنوان کرد و افزود: سامانه باز مهندسی رشته ها در راستای پایش رشته ها و بر اساس شاخص های متنوع و با نگاه آمایشی در سطح مراکز، واحدها، استان ها و مناطق دانشگاهی به تفکیک صورت می گیرد.

رهایی، حرکت در مسیر طرح آمایش آموزش عالی را ضرورت ارتقاء کیفیت آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و دانشگاه به طور جدی در این مسیر گام بر می دارد، چرا که طرح آمایش بر حسب نیازهای منطقه‌ای، پتانسیل‌های تخصصی واحدها و مراکز آموزشی تدوین شده است و به عنوان نقشه راه برای توسعه آموزش بسیار راه گشا است.

تبدیل واحد ورامین به الگوی موفق کارآفرینی

رهایی با اشاره به معضل بیکاری در جامعه و جایگاه دانشگاه ها در رفع این مشکل گفت: دانشگاه‌ها به عنوان مهمترین نهاد پرورش نیروی انسانی و تبدیل آن‌ها به نیروی متخصص مورد نیاز در فرآیند خلق ایده تا تبدیل آن به ثروت به شمار می‌روند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دانشگاه وظیفه دارد تا دانشجویانی تربیت کند که ضمن کسب علم و دانش با شرایط کار و فضای بازار آشنایی پیدا کنند.

وی با تقدیر از رویکرد مدیریتی جدید در واحد ورامین-پیشوا و قرچک که با نگاه مسئله محور وکاربردی خود توان مضاعفی در دانشگاه ایجاد کرده اند، گفت: این واحد دانشگاهی با بهره مندی از امکانات خود شامل آزمایشگاه‌های مجهز و مزارع آموزشی و تحقیقاتی متعدد توانسته در حوزه کشاورزی و علوم صنایع غذایی نقش آفرینی کرده و موثر واقع شود.

رهایی افزود: فراهم ساختن بسترهای لازم برای شبیه سازی محیط دانشگاه به محیط کار با هدف آشنایی دانشجویان و فعالیت آنها در زمینه رشته تخصصی با موفقیت در واحد ورامین اجرا شده و با پایلوت شدن این واحد در حوزه غذا وامنیت غذایی به زودی به الگوی موفق کارآفرینی تبدیل می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی در پایان با تاکید بر ارائه خدمات بهینه به دانشجویان، گفت: همه دانشگاهیان موظف هستند تا با رعایت صرفه و صلاح دانشگاه بهترین خدمات را به دانشجویان ارائه دهند و با توسعه فعالیت های خود موجبات سربلندی نظام جمهوری اسلامی را فراهم بیاورند.

انتهای پیام