• دوشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۳۸
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 97042513862
  • خبرنگار : 71582

معاون اجتماعی بهزیستی تهران تشریح کرد

رایزنی با ثبت احوال برای حل مشکل «کُد» فرزندخواندگی شناسنامه کودکان

رایزنی با ثبت احوال برای حل مشکل «کُد» فرزندخواندگی شناسنامه کودکان

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران ازوجود بیش از ۳۲۰۰ خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی در تهران خبر داد.

 به گزارش ایسنا، مهشید موقر با بیان اینکه پروسه اعطای فرزندخواندگی به طور دقیق مشخص نیست گفت: در تلاشیم تا سامانه اعطای فرزندخواندگی به طور مستمر فعالیت کند تا نوبت دهی از طریق این سامانه انجام می‌شود. مشکلی در این سامانه به دلیل نبود پشتیبانی اتفاق افتاده بود که به طور کامل برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه تنها دو مورد از ۵۰۱ فرزند واگذار شده سازمان بهزیستی درسال ۹۶ برگشت داده شده است گفت: مهمترین دلیل برگشت این فرزندها بیماری‌هایی است  که در زمان بررسی کودکان مشخص نشده و هم زمان با بلوغ و یا بعد از سن ۷ تا ۸ سالگی بروز  می‌کند. درصدی از این کودکان نیز دچار مشکل روانشناختی می‌شوند که سازمان بهزیستی مشاوره‌هایی را اعمال می‌کند.

موقر با اشاره به اینکه از میان ۵۰۱ کودکی که به فرزندخواندگی در سال ۹۶ داده شده است ۱۹۸ کودک  نیازمند خدمات درمانی بوده‌اند گفت: در صورتی که کودک دچار مشکلات درمانی شود سازمان بهزیستی بخش عمده‌ای از هزینه‌های کودک بیمار واگذار شده را پرداخت می‌کند. اگر چه متقاضی برای داشتن فرزندانی سالم و بدون معلولیت بیشتر است اما خانواده‌های متقاضی نباید صرفا نیازهای خودشان را در نظر بگیرند. نباید فراموش کرد که همه کودکان چه سالم و چه غیر سالم و یا حتی معلول نیازمند سرپناهی امن در کنار یک خانواده هستند، بنابر این نباید بین این کودکان تفاوتی قائل شد.

وی با اشاره به تعداد زیاد پشت‌نوبتیها برای فرزندخواندگی اظهار کرد: یکی از دلایل ایجاد این تعداد متقاضی این است که اغلب کودکان بی‌سرپرست نیستند بلکه بدسرپرستند؛ همچنین بخش عمده‌ای از این کودکان از مادرانی معتاد متولد می‌شوند و به بیماری قلبی و ریوی مبتلا هستند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران تاکید کرد: در شناسنامه کودکان واگذار شده گرچه اسم فرزندخواندگی درج نمی شود اما یک کد ثبت می‌شود که قرار است با ثبت احوال جلسه‌ای برگزار شود تا این مشکل برطرف شود.

وی همچنین گفت: ۱۵۰۰ زن سرپرست خانوار نیز پشت نوبت دریافت خدمات قرار دارند و در مورد آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان هشت دستگاه همکاری می‌کنند که سازمان بهزیستی زمانی که مراکز غربالگری شهرداری شروع به کار کنند با تیم تخصصی خود وارد کار می‌شوندو به جامعه هدف خود که شامل کودکان، سالمندان و زنان سرپرست خانوار هستند خدمات ارائه می‌کند.

 وی افزود: پس از شناسایی این جامعه هدف ممکن است این افراد همانجا ساماندهی شوند یا اینکه کودکان بد سرپرست ابتدا به قرنطینه روند. بعد از این مرحله در صورت نبود مشکل در این کودکان به مراکز شبه خانواده فرستاده می‌شوند؛ به تازگی مرکز غربالگری در شرق تهران در حال تکمیل است.

در بخش دیگری از این نشست حمید رضا شمسی، معاون توسعه پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران نیز گفت: در حال حاضر  پنج مرکز نگهداری کودکان معتاد در پنج استان مشغول به کار شده ‌اند که در مرکز تهران در حال حاضر تنها ۱۴ پسر بین ۱۶ تا ۱۷ سال اقامت دارند.

وی در ادمه گفت:‌ در غربالگری نیروی انتظامی 5000 معتاد جمع آوری شدند که تنها شش نفر از آنها جزو اطفال بودند . در مدت زمان نگهداری این کودکان به تشخیص مددکاران درمان کودکان معتاد با متادون درمانی نخواهد بود و این کودکان در صورت نیاز به بستری شدن بین یک تا دو هفته در بیمارستان هستند و از سوی پزشکان متخصص سم زدایی می‌شوند.

انتهای پیام