• دوشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۳
  • دسته‌بندی: فلسطین
  • کد خبر: 97042513874
  • خبرنگار : 71496

در گفت‌وگو با المیادین؛

عبدالباری عطوان: ابهت اسرائیل در برابر بادبادک‌های کاغذی حماس درهم شکست

عبدالباری عطوان: ابهت اسرائیل در برابر بادبادک‌های کاغذی حماس درهم شکست

سردبیر روزنامه مستقل رای الیوم با تاکید بر اینکه ترامپ با موضعی ضعیف در نشست سران هلسینکی حضور یافت، معتقد است: این نشست تعادل قوی میان روسیه و آمریکا را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل رای الیوم در گفتگو با شبکه خبری المیادین با اشاره به اینکه نشست تاریخی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی تعادل قوی میان روسیه و آمریکا را نشان می‌دهد، اظهار داشت: ترامپ پس از آنکه از تمامی کشورهای جهان کمک خواست، با موضعی ضعیف در این نشست شرکت کرد.

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت: ما درباره معامله‌ای در نشست هلسینکی در مورد پرونده اوکراین در مقابل حضور ایران در سوریه صحبت‌هایی شنیده‌ایم.

عطوان با اشاره به اینکه ایران با وجود تحریم‌های آمریکا از ۳۰ سال قبل هنوز استوار ایستاده است، تاکید کرد: ترامپ می خواهد مانع صادرات نفت ایران شود در حالی که کشورهای وارد کننده این نفت از جمله برخی کشورها در اروپا به این خواسته او تن نمی‌دهند.

وی در ادامه گفت: عربستان نمی‌تواند تفاوت قطع تولید نفت ایران در بازار جهانی را جبران کند و ایران در حال حاضر گزینه‌های بسیاری را برای عبور از تحریم آمریکا پیش‌روی خود دارد.

او در برخش دیگری از سخنانش گفت: ائتلاف استراتژیک و سه جانبه روسیه،‌ ایران و ترکیه نقشه‌ منطقه را ترسیم کرد. امروز نگاه‌ها به ادلب است که به زودی به کنترل سوریه درخواهد آمد.

عطوان تاکید کرد: شبه‌نظامیان در ادلب و ترکیه به دلیل ائتلاف با آنها در موضع شکست قرار گرفته‌اند. اکنون سوال این است که آیا ترکیه راضی به میزبانی از این شبه‌نظامیان در خاک خود می‌شود یا نه.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه درباره طرح پیشنهادی ترامپ برای فلسطین موسوم به "معامله قرن" تاکید کرد: آنچه که از این قرارداد روشن نشده تنها جزئیات است. سوال این است که مساله فلسطین چه خواهد شد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز بحث و بررسی این طرح را نپذیرفت.

عطوان در ادامه به محتوای طرح پیشنهادی مصر برای آشتی دو طرف فلسطینی و اسرائیلی پرداخت و گفت: مهمترین بند این طرح توقف به پرواز درآوردن بادبادک‌های آتش‌زایی است که اسرائیل را نگران کرده‌اند و باید بگویم "ابهت اسرائیل" در برابر این بادبادک‌ها درهم شکسته و اگر ایران مذاکره با اسرائیل را می‌پذیرفت دیگر حضورش در سوریه موضوع بحث نبود.

عطوان افزود: اسرائیل به نوار غزه تعرض کرده و موشک‌های محور مقاومت به این حملات پاسخ دادند و حماس با فرستادن صالح العاروری به مصر پایبندی خود به محور مقاومت را نشان داد.

عطوان در پایان گفت: رسانه‌ها اینگونه نشان می‌دهند که مردم ساکن غزه مخالف حماس هستند در حالی که این برخلاف واقع است و باید بگویم مردم در غزه گرسنه هستند اما پایداری می‌کنند و آنها فرهنگ مقاومت را ایجاد کرده‌اند.

انتهای پیام