• چهارشنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 97042715187
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان:

وقتی همه از گردشگری می‌گویند، صدای متولی اصلی شنیده نمی‌شود

وقتی همه از گردشگری می‌گویند، صدای متولی اصلی شنیده نمی‌شود

ایسنا/اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: وقتی در مورد گردشگری همه نهادها صحبت می‌کنند متولی گردشگری صدایش کمتر شنیده می شود، درست است که این صنعت، صنعتی است که همه در آن سهم و نقش دارند، اما باید هر کس و هر نهادی به اندازه سهم خود کار کند و از شعار فاصله بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فریدون الهیاری در همایش نقش مهمانپذیرها و هتل‌ها در صنعت گردشگری اصفهان، اظهار کرد: صنعت گردشگری شاید صنعت جدیدی باشد، اما سفر دارای یک پیشینه‌ طولانی است. سفر در پیشرفت های بشری نقش‌های بی‌بدیلی داشته و پیشرفت های علمی، فرهنگی و اسلامی حاصل سفر بودند. 

وی با اشاره به اینکه سفر به حدی در ایران مهم بوده است که در حوزه معنا نیز حضور داشته است، افزود: امروز نگاه به سفر به عنوان اشتغال و به عنوان درآمدهای ارزی است و ابعاد اجتماعی در آن بسیار مهم است و ارتقا فرهنگ پذیرش مسافر یکی از ارکان اصلی گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: ایران کشوری است که طی چند دهه اخیر چهره عجیبی از آن در دنیا به نمایش گذاشتند، اما وقتی که به ایران سفر می شود؛ نشان می‌دهد که این تبلیغات در مورد کشور یک تبلیغات واهی بوده، اما ابزارهایی که در اختیار آنها است توانسته این چهره را از ما به جهانیان نشان دهد.

الهیاری با بیان اینکه اگر ما صد هتل پنج ستاره هم بسازیم همه گردشگران دنیا به سوی ایران هجوم نمی آورند، تصریح کرد: ما نیازمند ارائه قابلیت ها و ظرفیت‌های کشور به جهانیان هستیم. بازاریابی در حوزه گردشگری باید در کشور تقویت و به کشورهای دنیا برای آموزش دقت شود. 

وی اضافه کرد: با حضور دولت تدبیر و امید آمار حضور گردشگران پنج برابر افزایش داشته است، هر چند که شاید شرایط عالی نبوده، اما سیگنال های موجود نشان می‌دهد که دیپلماسی تا چه اندازه می‌تواند بر صنعت گردشگری موثر باشد. 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تاکید کرد: گردشگری یک فرصت است، گردشگری یک موضوع اجتماعی، دیپلماسی و اقتصاد است که کشور را می تواند دچار تحول کند، گردشگری در همه این موضوعات سهم دارد و موضوع گردشگری به دلیل سهم گسترده خود به همه نهادها مرتبط می‌شود و به همین دلیل گردشگری از راس نظام تا همه نهادها مورد توجه است.

الهیاری ادامه داد: وقتی در مورد گردشگری همه صحبت می‌کنند متولی گردشگری صدایش کمتر شنیده می شود، درست است که این صنعت، صنعتی است که همه در آن سهم و نقش دارند، اما باید هر کس و هر نهادی به اندازه سهم خود کار کند و از شعار فاصله بگیرد. 

وی با بیان اینکه در بازه های زمانی مشخص باید سهم هر نهاد مشخص شود، ادامه داد: مدام گفته می شود گردشگری خوب است گردشگری عالی است این موضوع را همه می‌دانند، اما اینکه چه دستگاهی چه میزان کار کرده مهم است. بخش خصوصی در گردشگری پیشران محسوب می‌شود و با توانمندسازی بخش خصوصی به خصوص با تسهیلات، قانون‌های صحیح و بهبود بروکراسی اداری باید به این بخش کمک کرد.پ

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه متولیان گردشگری اعم از دولتی و خصوصی و آژانس‌ها باید همه مهارت های لازم را کسب کنند نباید با یک شکست زمین و زمان را به یکدیگر دوخت. 

الهیاری با اشاره به بررسی برخی صورت جلسه های میراث فرهنگی اصفهان در سال 1346 با صورتجلسه های میراث با سال 1397، گفت: جالب است که مشکلات در هر دو سال یکی است این نشان می دهد یکجای کار در گردشگری مشکل داشته است و طی این سال ها ما همچنان همان مشکلات را داریم.

وی با بیان اینکه امروز ۴۰۰ پروژه در دست اجرا داریم که از یک مجتمع بزرگ پذیرایی و مهمان پذیری و هتل تا یک اقامتگاه بوم گردی در آن وجود دارد، تصریح کرد: ظرفیت اقامت استان از سال ۹۲ تا به امروز به ۲۵ هزار نفر رسیده است و بوم گردی از ۳۰ اقامتگاه به ۳۰۰ اقامتگاه رسیده است و خوشحالم که گردشگری در روستاهای خور و بیابانک مهاجرت معکوس را کلید زده است. ما در گردشگری نباید هیچگاه متوقف شویم چرا که تازه امروز شروع کردیم و باید با واقعیت ها کنار بیاییم هرچند خوشحالیم که مسئولان نظام به این نتیجه رسیده اند که گردشگری باید در این کشور رونق پیدا کند.

انتهای یپام