• جمعه / ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۱
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 97042915711
  • خبرنگار : 71536

نقدی بر سخنان افشاگرانه مدیرعامل پیشین استقلال

حرف‌های افتخاری او را تبرئه می‌کند یا متهم؟/ قراردادهای حبابی و عذرهای بدتر از گناه

حرف‌های افتخاری او را تبرئه می‌کند یا متهم؟/ قراردادهای حبابی و عذرهای بدتر از گناه

مدیرعامل سابق استقلال در بخشی از مصاحبه افشاگرایانه خود درباره روند تمدید قرارداد بازیکنان و مربیان تیمش از زیاده‌خواهی آنها گفت اما نگفت که خودش با سوءتدبیر، بدترین قراردادها را منعقد کرده است.

به گزارش ایسنا، سید رضا افتخاری چهارشنبه شب در مصاحبه‌ای پر و پیمان به تشریح مشکلات این باشگاه پیش از رفتنش پرداخت. او در بخش‌هایی از این مصاحبه بلند، به نحوه عقد قرارداد بازیکنان و مربیان پرداخت.

او با اشاره به فشاری که از سوی هواداران برای تمدید قرارداد بازیکنان و مربیان به او وارد شد و در نهایت او را مجبور به عقد قرارداد با قیمت‌های غیرواقعی و گزاف کرد، گفت: "همین هوادار باعث شد شفر مبلغ دستمزدش را بالا ببرد. من با شفر برای سال نخست ۳۵۰ هزار دلار در دوبی قرارداد بستم. برای سال دوم هواداران به من توهین می‌کردند چرا با او قرارداد نمی‌بندی؟ من می‌خواستم در دقیقه ۹۰ با او قرارداد ببندم و اجازه ندهم مبلغ را بالا ببرد. آن قدر به من فحش دادند تا مجبور شدیم او و دستیارانش را با ۸۵۰ هزار دلار در استقلال نگه داریم. ۲۰۰ هزار دلار هم قرار بود اسپانسر بدهد".

او درباره نحوه مذاکره با تیام و جپارف هم گفت: "وقتی هوادار باشگاه را تحت فشار می‌گذارد، بازیکن سود و باشگاه ضرر می‌کند. موقعی که مطلع شدند و دیدند باشگاه در فشار است، گفتند مبلغ را بالا ببریم. اگر هوادار کنار باشگاه بود، با نصف قیمت آنها را می‌گرفتیم. تیام و جپارف با ۳۰۰ هزار دلار به استقلال آمدند. شفر هم ۳۶۰ هزار دلار گرفت. الان تیام برای نیم فصل ۵۰۰ هزار دلار می‌خواهد. جپارف هم در کنار قرارداد سه ساله، برای هر فصل ۴۵۰ هزار دلار طلب کرده است."

این پایان کار نیست. او درباره حفظ سایر بازیکنان تیمش نظیر امید ابراهیمی نیز می‌گوید: "وقتی فهمیدم ابراهیمی به الاهلی رفته، به او گفتم چرا با من صحبت نکردی و نگفتی چقدر می‌خواهی؟ خودم را آماده کرده بودم به او هر مبلغی بدهم و او را حفظ کنم. همین کاری که با وریا کردم."

در این بخش‌های کوتاه از مصاحبه افتخاری چندین نکته وجود دارد که نشان می‌دهد استقلال با این قراردادها کار سختی برای سال پیش رو دارد که می‌توان بزرگ‌ترین انتقادها را به افتخاری وارد دانست.

۱ – مدیرعامل استقلال مدعی شده که قصد داشت شفر را با مبلغ پایینی جذب کند اما فشار و توهین هواداران مانع از مذاکره بیشتر شده و او در نهایت به سه برابر شدن قرارداد این مربی آلمانی تن داده است. او بدون اشاره به این موضوع که با این کارش استقلال را چندین میلیارد تومان متحمل ضرر و زیان کرده، فقط به توهین‌ها و کم تحملی هواداران اشاره می‌کند. افتخاری به عنوان مدیرعامل استقلال صرفا برای فرار از توهین‌ها حاضر شده این تیم را چندین هزار دلار متضرر کند تا شاید کمتر فشار و توهین تحمل کند. در حالی که می‌توانست بی توجه به این مسائل، مدت بیشتری تحمل کند و در نهایت قرارداد ارزان‌تری را با شفر منعقد کند.

۲- عجیب‌ترین اقدام افتخاری در روند مذاکره با امید ابراهیمی رخ داد، به طوری که او می‌گوید برای حفظ این بازیکن حاضر به پرداخت هر مبلغی بوده است. همان طور که با وریا غفوری این کار را کرد. مدیرعامل استقلال بدون توجه به ارزش بازیکنان و باز هم صرفا برای فرار کردن از فشارها و نشان دادن خودش به عنوان یک مدیرعامل موفق در بازار نقل و انتقالات، وریا غفوری را با مبلغی که خواسته این بازیکن بوده و بدون رایزنی جذب کرده تا از میزان فشارها کاسته شود. مذاکره استقلال با غفوری خیلی کوتاه بود و معلوم نیست افتخاری چه مبلغ هنگفتی را روی دست استقلال گذاشته است. البته این مبلغ در صورت ماندن ابراهیمی چند برابر هم می‌شد چرا که در این صورت مجبور بود به مبلغ درخواستی ابراهیمی هم پاسخ مثبت بدهد که در این صورت استقلال حسابی به خرج می‌افتاد.

۳- افتخاری برای مذاکره با تیام و جپارف زمان کافی نداشت و فقط به بیان خواسته این دو بازیکن اشاره کرد. اگر او در سمت مدیرعامل استقلال باقی می‌ماند، بدون شک این بار هم برای فرار از فشار هواداران، این دو بازیکن را با چند برابر مبلغ فصل گذشته جذب می‌کرد تا در پایان فصل نقل و انتقالات به عنوان چهره‌ای موفق مقابل هواداران ظاهر شود. حال مشخص نیست که مدیر جدید استقلال دنباله رو راه افتخاری خواهد بود یا او می‌تواند قرارداد معقول‌تری با این دو بازیکن خارجی که خواسته‌های نامعقول دارند منعقد کند.

۴- مدیرعامل پیشین استقلال با وجود این که تیمش با مجید حسینی قرارداد داشت و می‌توانست از حضور این بازیکن برای یک سال دیگر هم بهره ببرد، حاضر بود دو برابر مبلغ فصول گذشته - و اضافه کردن مبالغی در قرارداد به عنوان متمم - به او بپردازد تا بازیکنی که از آن این باشگاه است، به فکر جدایی نیفتد. هر چند طبق گفته شخص افتخاری، مجید حسینی برای جدایی نمی‌توانست بر اساس میل خودش عمل کند و باید رضایت باشگاه را هم جلب می‌کرد.

استقلال با قراردادهای هنگفتی که بخشی از آنها به دلار بسته شده، در فصل پیش رو کار دشواری دارد و اگر مشکل اقتصادی گریبان این تیم را بگیرد، بدون شک شیرازه استقلال به خاطر هزینه بسیار بالا در فصل نقل و انتقالات از هم می‌پاشد که باز هم نخستین مقصر این ماجرا سید رضا افتخاری خواهد بود که نتوانسته با کوله باری از تجربه شرایط را مدیریت کند.

انتهای پیام