• یکشنبه / ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۳
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 97043116968
  • منبع : روابط عمومی برنامه

انتشار فراخوان جشنواره‌ی تئاتر فجر با "رویکردهای متفاوت"

انتشار فراخوان جشنواره‌ی تئاتر فجر با "رویکردهای متفاوت"

فراخوان سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با مقدمه نادر برهانی مرند در خصوص رویکردهای متفاوت جشنواره امسال منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر توسط اداره کل هنرهای نمایشی ، انجمن هنرهای نمایشی ایران و انستیتو بین المللی تئاتر (ITI) برگزار می شود.

جشنواره امسال در یازده بخش برگزار میشود که شامل: تئاتر صحنه ای ، تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرایی ، تئاتر ملل ، فجر استانی ، چهل سالگی انقلاب اسلامی، مسابقه نمایشنامه نویسی ، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر ، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، کارگاههای آموزشی و نشستهای تخصصی، همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استانی و بخش به علاوه فجر خواهد بود.

نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در یاداشتی که برای مقدمه این فراخوان نوشته، محورهای این یادداشت را 6 نکته تشکیل می دهد:

"به نام خداوند خورشید و ماه

که دل را به نامش خرد داد راه

یک:

جشنواره بین المللی تئاتر فجر حالا دیگر سی وهفت ساله شده است. سی وهفت سالگی سن بلوغ اندیشه ست؛ سه قدم مانده به چهل سالگی ست؛ سن کمال، سن شایستگی انسان برای بعثت ! بگذارید همین ابتدا سر تعظیم فرود آوریم در پیشگاه هنرمندان ، مدیران و دبیرانی که سی وشش دوره برای این شایستگی و بلوغ، متعهدانه تلاش کرده اند. خداوند را شاکریم که امروز پرچم پرافتخار این میهمانی بشکوه در دستان ماست. امید دارم به لطف حضرت دوست و یاری و تلاش مجدانه ی همدلان صدیقم، جشنواره ای در خور میهمانان بزرگ و ارجمندش برگزار کنیم.

دو

من و بسیاری از هم نسلانم، فرزند جشنواره‌ی تئاتر فجریم و شایسته است اعتراف کنیم که فرصت برکشیدن و بالیدن در کنار بزرگانمان را وامدار فجریم؛ فجر به ما جوانان گمنام دیروز امکان دیده شدن داد. جشنواره سی و هفتم فجر نیز بر آن است که با ایجاد فضای رقابتی سالم ، علاوه بر هیجان بخشیدن به این جشن بزرگ بستر مناسبی برای بروز اندیشه‌های تازه فراهم آورد. استعدادهایی که چه بسا در هیاهوی اجراهای متکثر این روزهای تئاتر کمتر دیده می شوند یا اصلا دیده نمی شوند.

سه

جشنواره‌ی سی و هفتم تئاتر فجر مرور محور است. برآیند اجراهای عمومی است. این گفتمان البته فرصت مغتنمی فراهم می‌آورد برای نمایش به گزینی از کهکشان رنگین تئاتر ایران زمین . پس ما تمام توان خود را صرف انتخاب شایسته از میان آثار تولید شده کرده و برگزاری بایسته، منظم وسرشار از احترام جشنواره را مسوولیت مهم خود می‌دانیم. در این راستا همه‌ی رشته‌ها و صنوف تئاتر از منزلت و جایگاهی به سزا برخوردار خواهند بود و تلاش بر آنست که این نگرش تا انتهای جشنواره در همه ی سطوح جاری شود.

چهار

جشنواره های استانی تئاتر فجر، بخشی مهم و جدایی ناپذیر از اندام واره ی تئاتر فجرند. چه، هنوز در برخی از استانهای ما چراغ تئاتر به مدد این جشنواره هاست که فروغی دارد. در جشنواره ی سی و هفتم تلاش مجدانه ای می شود که ارجمندی این جشنواره ها که بخشی مهم از روال همیشگی تئاتر فجر بوده اند بیشتر حفظ شود. به عنوان نمونه: با اینکه کثرت آثار متقاضی عملا رویکرد انتخاب را از طریق ارزیابی زنده سخت می کند، بر آن هستیم که به احترام هنرمندان شرکت کننده در جشنواره های استانی برگزیدگان نهایی این جشنواره ها را تا حد امکان از این طریق برگزینیم.

پنج

تجربه روند برگزاری چند سال‌های اخیر جشنواره نشان از علاقه طیف گسترده‌ی هنرمندان تئاتر به حضور در بخش های رقابتی جشنواره دارد، این مهم ما را بر آن داشت تا با احترام به این میل عمومی - فارغ از دیدگاههای متفاوت در این خصوص - جهت برنامه ریزی بموقع و انضباط بخشیدن به فرآیند برگزاری جشنواره ، در سه بخش «رقابتی» و یک بخش «غیر رقابتی» پذیرای آثار باشیم . فرایند پذیرش هم به گونه ای ست که انتخاب حضور در بخش های مختلف از همان ابتدای ثبت نام به اختیار متقاضی خواهد بود.

شش

امسال انقلاب اسلامی چهل ساله می شود. این تقارن مبارک فضای سرور و جشنواره‌گی دوره‌ی سی وهفتم را دو چندان می کند پس به فال نیکش میگیریم و به استقبال جشن سی و هفتمین دوره ی تئاتر فجر و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی می‌رویم .

هلاک ما به بیابان عشق خواهد بود

کجاست مرد که با ما سر سفر دارد."

 طبق این فراخوان زمان برگزاری جشنواره 22 بهمن ماه تا 4 اسفند ماه 1397 خواهد بود.

فراخوان جشنواره‌ی تئاتر فجر در این لینک قابل مشاهده است.

انتهای پیام