• یکشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۷ / ۱۸:۲۳
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97072916377
  • خبرنگار : 71621

تریتا پارسی: آمریکا سرسپرده سعودی‌هاست

تریتا پارسی

موسس شورای ایران- آمریکا (نایاک)، در رشته پیام توییتری ضمن انتقاد از اقدامات آمریکا،‌ اعلام کرد که در واقع این عربستان است که برای مقابله با ایران به کمک آمریکا نیاز دارد.

به گزارش ایسنا، تریتا پارسی، موسس شورای ملی ایران- آمریکا در رشته پیامی توییتری با انتقاد از لاپوشانی آمریکا برای سعودی‌ها بر سر قتل خاشقجی نوشت: استدلال عجیبی که برای لاپوشانی مرگ جمال خاشقجی توسط عربستان سعودی، مطرح شده این است که آمریکا به سعودی‌ها برای "مقابله" با ایران نیاز دارد. نه، اینطور نیست؛ چراکه آمریکا به "مقابله" با ایران نیاز ندارد.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ در اینباره بیشتر توضیح داد: آمریکا توافق هسته‌ای کاملا کارآمدی را با ایران منعقد کرد. (طبق این توافق) احتمال جنگ از بین رفت و تمام راه‌های دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای را مسدود کرد. کارهایی بیش از این نیز انجام داد و  نشان داد که از طریق دیپلماسی، می‌توان اختلافات میان ایران و آمریکا را حل کرد.

تریتا پارسی در توییت دیگری تصریح کرد: البته اختلافات دیگری همچنان وجود دارد: مسئله حقوق بشر در سوریه، عراق، یمن، اسرائیل/فلسطین و چیزهای دیگر. اما از طریق دیپلماسی، فرض بر اینکه هر دو طرف به توافق هسته‌ای احترام می‌گذاشتند، تمامی این مشکلات می‌توانست حل و فصل شود.

وی افزود: البته ترامپ، با راهنمایی‌های اسرائیل و عربستان سعودی، انتخاب کرد که توافق هسته‌ای را نابود کند و تمامی راه‌ها برای حل شدن مسائل از طریق دیپلماسی را مسدود کرد. با این انتخاب، گزینه "مقابله" بار دیگر مطرح شد.

موسس شورای ایران-آمریکا در ادامه توییت‌هایی با متهم کردن رژیم سعودی نوشت: این اقدام در راستای منافع رژیم سعودی بوده است. رژیمی که بیش از یک دهه، آمریکا را به جنگ با ایران ترغیب می‌کرده است. آن‌ها دیپلماسی را نادیده می‌گیرند؛ چراکه نمی‌خواهند شاهد حل و فصل این اختلافات باشند. آن‌ها می‌خواهند نظاره‌گر بمباران شدن ایران باشند.

وی در ادامه به استفاده از دیپلماسی برای رفع اختلافات تاکید کرد و نوشت: پس اشتباه است که بگوییم آمریکا برای مقابله با ایران به عربستان سعودی نیاز دارد. آمریکا می‌تواند از طریق دیپلماسی پیش برود. سعودی‌ باور دارد که باید با ایران مقابله کند و این سعودی است که برای اتخاذ چنین استراتژیی به آمریکا نیاز دارد و نه بالعکس.

وی در پایان با ابراز ناامیدی از اقدامات آمریکا گفت: این ناراحت‌کننده است که ببینیم دولت ترامپ تمامی اهرم‌هایش بر روی عربستان سعودی را از دست داده است. آمریکا به طور کامل سرسپرده خاندان سعود شده است.

انتهای پیام