• دوشنبه / ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97091909307
  • خبرنگار : 71402

افزایش نگرانی‌ها از رقابت تسلیحاتی جدید در پی اولتیماتوم ترامپ به روسیه

ترامپ

کارشناسان و قانونگذاران دموکرات آمریکا هشدار دادند، اولتیماتوم دونالد ترامپ بر سر معاهده کنترل تسلیحات احتمالا موجب از بین رفتن این توافق شده و زمینه را برای استقرار تعداد بیشتری موشک‌های کروز مستقر در زمین و کلاهک‌های هسته‌ای در اروپا آماده می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل،‌ دولت ترامپ سه‌شنبه اعلام کرد چنانچه روسیه ظرف مدت ۶۰ روز به مفاد معاهده قوای هسته‌ای میان برد (آی‌ان‌اف) بازنگردد واشنگتن از این توافق خارج خواهد شد. این توافق تسلیحات هسته‌ای قدیمی روسیه و آمریکا را از تولید و آزمایش موشک‌های میان برد خاصی منع می‌کند. روسیه نقض این توافق را رد می‌کند و از آنجایی که بعید به نظر می‌رسد مسکو با درخواست‌های آمریکا موافقت کند، برخی کارشناسان هشدار می‌دهند.

جان ولفستال، مدیر ارشد شورای امنیت ملی برای کنترل تسلیحات و عدم اشاعه در دوران ریاست جمهوری اوباما می‌گوید: ما در حال افزایش این خطر هستیم که یک بحران تبدیل به جنگ هسته‌ای شود. تقریبا اطمینان دارم که دولت ترامپ از این توافق خارج خواهد شد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه پس از نشست با وزرای خارجه ناتو تعلیق آی‌ان‌اف را اعلام کرد و نقض‌های روسیه را بخشی از الگوی بزرگتر "بی‌قانونی" مسکو در عرصه جهانی توصیف کرد.

این اقدام دور از ذهن نیست. رئیس‌جمهوری آمریکا ماه اکتبر اعلام کرد قصد دارد که به صورت یکجانبه آمریکا را از این پیمان خارج کند. وزیران ناتو هم با صدور بیانیه‌ای به اتفاق آراء توافق کردند که مسکو ناقض این توافق است.  

وزیران خارجه ناتو در بیانیه‌ای تاکید کردند: متحدان به نتیجه رسیده‌اند که روسیه یک سیستم موشکی تحت عنوان ۹ام۷۲۹ را تولید کرده است که نقض توافق آی‌ان‌اف است و خطرات چشمگیری برای امنیت یورو-آتلانتیک دارد. ما قویا از یافته‌های ایالات متحده مبنی بر اینکه روسیه به وظایفش طبق این توافق عمل نمی‌کند، حمایت می‌کنیم.

کارشناسان و برخی از مقام‌های کنونی و سابق عمدتا توافق دارند که مسکو ناقض این توافق است اما برخی نگرانند تصمیم برای خروج از این پیمان رقابت تسلیحاتی جدیدی به وجود آورد. براساس آن، موشک‌های کروز مستقر در زمین با برد ۵۰۰ و ۵۵۰۰ کیلومتر منع می‌شود. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به این ضرب‌الاجل هشدار داده است که چنانچه آمریکا خارج شود روسیه تولید تسلیحات هسته‌ای مناقشه‌برانگیز را آغاز می‌کند.

جان ولفستال می‌گوید: ختم آی‌ان‌اف به روسیه اجازه می‌دهد تا موشک‌های در حال ساخت و تولید را نگه دارد و نتواند روس‌ها را مجازات کند. آمریکا موشک‌هایی شبیه روسیه در اختیار ندارد که بتواند در اروپا مستقر کند. در بلند مدت ما اقدام به تولید موشک‌های بیشتر و استقرار آنها در آسیا یا مناطق دیگر می‌کنیم تا به اقدامات روسیه واکنش نشان دهیم. این روند پله‌های جدیدی به نردبان درگیری هسته‌ای اضافه می‌کند.

انتهای پیام