• چهارشنبه / ۲۱ آذر ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 97092110889
  • منبع : نمایندگی لرستان

رونمایی از سطل زباله تفکیک اتوماتیک در دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد

سطل زباله تفکیک اتوماتیک

سطل زباله تفکیک اتوماتیک زباله‌های خشک و تر بانام یافته و خودروی خورشید و باد ارتقا یافته اسپیکوی ۲ در دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد ساخته شد.

به گزارش ایسنا، سطل تفکیک هوشمند زباله که بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای مثل بارکد برای اولین بار در دنیا قابلیت تفکیک زباله‌های پلاستیک، فلزات، شیشه جات، چوب و کاغذ و پارچه و همچنین زباله‌های تر را دارد با شماره ثبت ملی اختراع ۹۷۲۱۳ توسط عضو هیات علمی گروه برق واحد خرم‌آباد ساخته شد.

دکتر سیامک بهاروند رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان در حاشیه رونمایی از این اختراع جدید با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف دانشگاه‌ها حمایت از مخترعین و مبتکرین و پژوهشگران است، گفت: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده اند همه آحاد مردم باید تلاش کنند تا با استفاده از توان داخلی در جهت پیشبرد اهداف کشور و رسیدن به توسعه پایدار گام بردارند.

وی یکی از اهداف بلندمدت دانشگاه آزاد اسلامی لرستان را تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور با حمایت از پژوهش‌های کاربردی در این دانشگاه عنوان کرد و گفت: این تیم سال گذشته نیز با ساخت خودروی خورشید و باد اسپیکو کار خود را شروع کرد و با حمایت‌های دانشگاه و مرکز رشد در ادامه هم موفق به ساخت یک اختراع جدید جهت تفکیک هوشمند زباله بانام یافته شد.

بهاروند افزود: همچنین ورژن ارتقا یافته خودروی اسپیکو با نام اسپیکوی ۲ تولید شده که در خودروی جدید با افزودن گیربکس ۵ دنده بر قدرت و سرعت ماشین افزوده‌ شده و تحت کنترل بیشتری قرار گرفته و وضعیت ترمزی خودرو نیز از لحاظ فنی و بدنه آن به لحاظ ظاهری نیز ارتقا یافته است.

بهاروند افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی در جهت حمایت از پژوهشگران و نوآوران انجام داده هر چند که معتقدیم محدودیت‌هایی وجود دارد و بایستی این حمایت‌ها بیشتر باشد.

وی تاکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان در حد توان به همه مبتکرین و پژوهشگرانی که قدم در راه گذاشته‌اند در قالب مراکز رشد و طرح پژوهشی حمایت خواهیم کرد تا گام‌های موثرتری برای پیشرفت کشور برداشته شود.رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان در خصوص تجاری‌سازی و تولید انبوه این محصول گفت: بحث ثبت اختراع انجام شده و در گام‌های بعدی کمک خواهیم کرد تا این محصول به تولید انبوه برسد.

هاجر باقری طولابی عضو هیئت علمی گروه برق که با همکاری هادی گلورانی از دانشجویان گروه برق طراحی و ساخت این دستگاه را انجام داده است در این رابطه گفت: این طرح از جمله طرح‌های مورد حمایت مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد است که با حمایت‌های بی‌شائبه ریاست دانشگاه آزاد استان انجام شد و دکتر بهاروند ریاست دانشگاه با حمایت‌های همه جانبه خود تیم ما را فعال نگاه داشتند.

وی بیان کرد: امیدوارم مسئولین با دیدی باز و دلسوز در همه دانشگاههای کشور وجود داشته باشند تا منجر به ایجاد امنیت خاطر پژوهشگران دانشگاهی و پر رنگ شدن ارتباط دانشگاه و صنعت و بومی‌سازی صنعت و تکنولوژی در ایران عزیزمان شود.

وی در ادامه با ذکر جزئیاتی از عملکرد این دستگاه گفت: سیستم مکانیکی و الکترونیکی خاصی که برای این دستگاه طراحی‌شده که به همراه یک اینترفیس کنترلی و برنامه نرم افزاری که از طراحی با یک الگوریتم ابتکاری بهره می‌برد منجر به این تفکیک هوشمند می‌شود، به نحوی که وقتی کاربر زباله خود را به سطل می‌اندازد، پس از پردازش و تشخیص جنس آن توسط مدار الکترونیکی طراحی‌شده، بلافاصله دستورات نرم افزاری لازم صادر شده و به سیستم مکانیکی منتقل می‌شود تا زباله مورد نظر به صورت هوشمند به سطل تفکیک زباله مربوطه هدایت شود.

باقری طولابی در ادامه اظهار کرد: این سطل در همه اماکن سرپوشیده و محیط‌های باز مانند پارک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، منازل، کارخانه‌ها و...به‌راحتی قابل استفاده است.

وی در توضیح مهم‌ترین قابلیت‌های این دستگاه گفت: این سطل به‌ راحتی و به‌ صورت هوشمند می‌تواند تفکیک از مبداء را با موفقیت انجام دهد که این کار منجر به حذف هزینه‌های میلیاردی تفکیک زباله در نیروگاه‌های زباله‌سوز و درنتیجه افزایش راندمان اقتصادی تولید برق از زباله در همه جای دنیا گردد.

باقری طولابی ادامه داد: کاربرد این دستگاه همچنین فراتر از تفکیک زباله است و می‌تواند در صنایعی که نیاز به تشخیص جنس ماده دارند یا در کارخانه‌های بازیافت و نیروگاه‌های زباله‌سوز جایگزین مرحله تفکیک شود.

وی بیان کرد: اثرات زیست محیطی این طرح در حذف تفکیک دستی انسانی و شیوع بیماری‌ها نیز قابل توجه بوده و در صورت حمایت از تجاری‌سازی، با هزینه‌ای بسیار معقول قابل تزریق به جامعه است.

انتهای پیام