• شنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۰۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97101507592
  • خبرنگار : 71089

سومالی برگرداندن نماینده اخراج شده سازمان ملل را رد کرد

سومالی برگرداندن نماینده اخراج شده سازمان ملل را رد کرد
نیکولاس هیسام

بعد از مخالفت رییس جمهور سومالی با برگرداندن نماینده اخراج شده سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه‌ با انتصاب یک نماینده جدید در امور سومالی موافقت کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه محمد عبدالهی محمد، رییس جمهور سومالی از بازگرداندن نماینده اخراج شده سازمان ملل خودداری کرد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در تماس تلفنی با رییس جمهور این کشور از وی خواست که تصمیمش را تغییر دهد، اما او قبول نکرد.

دیپلماتها اعلام کردند که او گفته است، نیکولاس هیسام، نماینده سازمان ملل در امور سومالی یک عنصر نامطلوب بوده و اجازه بازگشت به این کشور را ندارد.

گوترش تاسف عمیق خود را نسبت به این تصمیم سومالی اعلام کرد و  گفت که نماینده جدیدی برای این کشور انتخاب می‌شود.

در همین راستا، شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته نشستی را در این باره برگزار کرد.

دیپلمات‌ها اعلام کردند که در طول این نشست چین خواستار به تعویق افتادن تصویب پیش نویس بیانیه تنظیم شده توسط انگلیس درباره ابراز تاسف نسبت به تصمیم سومالی شد.  قرار است امروز (شنبه) شورای امنیت سازمان ملل جلسه دیگری را برگزار کند.

بر اساس پیش نویس ارائه شده توسط انگلیس شورای امنیت سازمان ملل حمایت خود را از ماموریت این سازمان در سومالی اعلام کرده و تاکید کرده است که انتظار دارد سومالی همکاری کامل با سازمان ملل داشته باشد.

هیسام یک وکیل آفریقای جنوبی و دیپلمات کار کشته‌ای است که به وی گفته شد سومالی را ترک کند. وی از تصمیم دولت سومالی برای بازداشت یک عضو سابق الشباب انتقاد کرد.

"مختار روبوو" فردی است که در سال 2017 از الشباب جدا شد و ماه گذشته میلادی بعد از اعلام تصمیمش برای حضور در انتخابات ایالتی بازداشت شد. اما بازداشت وی اعتراضاتی را به همراه داشت که این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی سومالی به طور خشونت آمیز سرکوب شد.

هیسام اعلام کرد: بازداشت روبوو دیگر شبه نظامیان الشباب را که ممکن است خشونت را به خاطر اتخاذ موضع سیاسی کنار بگذارند، ناامید کرده است.

در همین حال سفیر سومالی در سازمان ملل در شورای امنیت اعلام کرد که سازمان ملل نباید در امور داخلی این کشور دخالت کند.

انتهای پیام