• یکشنبه / ۱۶ دی ۱۳۹۷ / ۱۵:۴۹
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97101608585
  • خبرنگار : 71579

نماینده عراقی از بازگشت عناصر منافقین به کشورش خبر داد

نماینده عراقی از بازگشت عناصر منافقین به کشورش خبر داد

نماینده ائتلاف البناء عراق اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک موسوم به مجاهدین خلق ایران(منافقین) را وارد عراق کرده است.

به گزارش ایسنا، محمد البلداوی، نماینده ائتلاف البناء عراق در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک موسوم به مجاهدین خلق ایران(منافقین) را وارد عراق کرده است.

وی افزود: اردوگاه های آمریکا در شمال عراق از ده ها عنصر این گروهک استقبال کرده و آنها را آموزش می دهند.

البلداوی گفت: آمریکا پس از خروج نیروهایش از سوریه به دنبال ایجاد جنگ در منطقه، ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه و هدف قرار دادن ایران است، اردوگاه های نظامی آمریکا در شمال عراق ده ها عنصر از گروهک مجاهدین خلق ایران(منافقین) را وارد کرده و برای رهبری این توطئه به آنها سلاح و آموزش می دهد.

این نماینده عراقی از فرماندهان سیاسی کشورش خواست که به این مساله توجه کنند و مانع ایجاد بی ثباتی در همسایه هایی شوند که در جنگ با داعش به عراق کمک کردند.

براساس این گزارش، حسن دانائی فر، سفیر پیشین ایران در بغداد در سال 2016 اعلام کرده بود که دولت عراق با همکاری سازمان ملل توانسته است 65 درصد از عناصر منافقین را از خاک خود بیرون کند و طی 45 روز عناصر باقی مانده را نیز بیرون خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به همراه همسرش ملانیا در شب عید میلاد مسیح در سفری از پیش اعلام نشده وارد عراق شدند.ترامپ در جریان این سفر با نیروهای آمریکایی در عراق دیدار نمود.

ترامپ تاکید داشت که در پادگان نظامیان آمریکایی با عادل عبدالمهدی دیدار کند اما نخست وزیر عراق نپذیرفت.

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای با اعلام اینکه دولت عراق در جریان سفر ترامپ به عراق بوده گفت: نشست میان رهبران عراقی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به علت وجود اختلاف در مورد چگونگی برگزاری دیدار لغو شد .

نمایندگانی از پارلمان عراق نیز با اشاره به این سفر ناگهانی ترامپ که چهره‌های سیاسی آن را ناقض حاکمیت عراق دانستند، خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور و تصویب طرحی برای اخراج آنها را خواستار شده و تعهد دادند تاریخی را برای برگزاری نشستی فوق‌العاده جهت بررسی این مساله اعلام می‌کنند.

از سوی دیگر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد  در جمع تعدادی از دانشجویان و فعالان رسانه‌ای عراق در بغداد گفت که جمهوری اسلامی ایران  به محض اعلام پیروزی بر داعش و پایان تهدید تروریستی در عراق، تمامی مشاوران نظامی خود را از این کشور بیرون کشیده و همه آنها به ایران بازگشته‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: برخلاف جمهوری اسلامی ایران، آمریکا به رغم پایان داعش، همچنان نیروهای خود را در منطقه حفظ کرده و به جای اعلام پایان ماموریت نظامی نیروهایش، در برخی مناطق در حال تقویت پایگاه و پادگان‌های نظامی‌اش و ایجاد مواضع جدید است.

انتهای پیام