• شنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۷
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97102211370
  • خبرنگار : 71402

اپوزیسیون ونزوئلا به دنبال عزل مادورو در "کودتایی دموکراتیک" است

خوان گوادو ونزوئلا

پس از آنکه آمریکا از به رسمیت شناختن مشروعیت دوره ریاست جدید شش ساله نیکولاس مادورو خودداری کرد، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا از آمادگی برای به دست گرفتن قدرت خبر داده و تاکید کرد که قصد دارد کمک ارتش را برای اجرای کودتایی علیه رهبر کنونی کاراکاس جلب کند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری راشاتودی گزارش داد،‌ علاوه بر اینکه جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای مشروعیت دولت جدید نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را به رسمیت نشناخت، واشنگتن همچنین از تصمیم جسورانه خوآن گوآدو، رئیس مجل ملی این کشور که گفته بود آمادگی دارد تا این پست را بر عهده بگیرد، استقبال کرد.

گوآدو روز جمعه، یک روز پس از آنکه مادورو برای آغاز دور دوم ریاستش سوگند یاد کرد، خواستار دریافت "حکمی بین‌المللی" و کمک ارتش برای گرفتن پست ریاست جمهوری شد. رئیس مجلس تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا تاکید کرد: مردم ونزوئلا، نیروهای مسلح و جامعه بین‌المللی می‌توانند حکم واضحی به ما برای تصدی قدرت بدهند.

به دنبال درخواست اپوزیسیون ونزوئلا، بولتون گفت "ما از تمام قدرت اقتصادی و دیپلماتیک ایالات متحده برای احیای دموکراسی در ونزوئلا که بتواند این بحران کنونی قانون اساسی را از بین ببرد، استفاده می‌کنیم." بولتون تنها مقام ارشد آمریکایی نیست که علنا به حمایت از گوآدو اقدام کرده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم خطاب به رهبر اپوزیسیون ونزوئلا تاکید کرد که آمریکا از مجلس ملی ونزوئلا به عنوان "تنها نهاد مشروع" که می‌تواند دموکراسی این کشور را احیا کند، یاد کرد.    

با اعلام حمایت آمریکا، مجلس ملی ونزوئلا در نظر دارد تا ۲۳ ژانویه یک راهپیمایی ضد دولتی گسترده برگزار کند. همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داد، کنگره تحت امر اپوزیسیون دز نظر دارد تا به آن دسته از افسران ارتش که از مادورو سرپیچی می‌کنند، تشویقی بدهد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در واکنش به اظهارنظرهای گوآدو آنها را رویاهای کودکانه دانست و خطاب به مردم تاکید کرد که او به عنوان رئیس کشور به حکمرانی‌اش ادامه می‌دهد. مادورو تصمیم اپوزیسیون برای به دست گرفتن قدرت را یک نمایشی توصیف کرد که هدف ایجاد بی‌ثباتی بیشتر در این کشور است. او افزود: به نظر می‌رسد گروهی از پسر بچه‌های کوچک کنترل اپوزیسیون را به دست گرفتند و اکنون دوباره می‌خواهند نقش بی‌ثبات کننده ایفا کنند. من از مردم می‌خواهم تا بسیج شوند و حمایت خودشان را از رهبری من اعلام کنند.

انتهای پیام