• دوشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۶
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97110100119
  • خبرنگار : 30054

لذت خرید آنلاین از مزرعه

این سو

این‌سو، اولین سایت ایرانی است که امکان تهیه و عرضه آنلاین موادغذایی ارگانیک در آن فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، در سال‌های نه چندان دور مردم اعتقاد داشتند که برای حفظ سلامتی باید محصولات غذایی مورد نیازشان را بدون واسطه و از محل تولید خریداری کنند. به همین دلیل در تمام ایام سال، شالیزارها، مزارع و باغ‌ها عموما محل رفت و آمد مردمی بود که فرسنگ‌ها راه را طی کرده بودند تا بتوانند غلات و میوه و سبزیجات سالم خریداری کنند. بعدها و با گذشت زمان اقبال مردم به این نوع از خرید کمتر شد.

بنابر اعلام این سو، چون از طرفی کشاورزان به پرورش محصول با استفاده از موادشیمایی روی آوردند و از طرف دیگر به دلیل بروز مشکلات اقتصادی و معیشتی، مردم ترجیح دادند با صرف هزینه‌ای کمتر همان محصولی که کشاورزان عرضه می‌کنند را از محل زندگی‌خودشان تهیه کنند و یا جنس مشابه خارجی را بخرند و به این ترتیب دست مردم از تهیه موادغذایی طبیعی و سالم ایرانی کوتاه ماند.

زندگی باید طبیعی باشد

تولید و استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه اخبار مربوط به وجود پالم و سایر مواد مضر و سرطان‌زا در موادغذایی منتشر شد. انتشار این اخبار نگرانی عموم مردم را در پی داشت و این نگرانی به تغییر رویکرد آن‌ها در استفاده از موادغذایی غیرارگانیک منجر شد. پخش و پرورش محصولات طبیعی و ارگانیک خواسته اصلی مردم بعد از انتشار این اخبار بود. محصولاتی که علاوه بر تامین نیازهای اولیه بدن، ضرری هم نداشته باشند و سیل انبوهی از بیماری‌ها را به همراه نیاورند. در ابتدا کشاورزان روی خوشی به تامین این نیاز مردم نشان نمی‌دادند. زیرا تولید محصولی که در آن موادشیمیایی دخیل نباشد، بسیار پرزحمت و هزینه‌بَر بود و مسئولین نیز آن‌طور که باید از این فرایند حمایت نمی‌کردند.

مصائب تولید محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک، محصولات کشاورزی و دامی هستند که در آن کشاورز و دام‌پرور در تولید و فراوری محصول خود هیچ ماده شیمیایی را به کار نبرده باشد. یعنی مثلا برای کنترل آفت به جای استفاده از علف کش‌های شیمیایی، از روش‌های به نسبت سخت، مثل کشت دوره‌ای، پخش مالچ یا کودهای حیوانی بهره بگیرد و به جای اسپری کردن حشره‌کش‌های سنتزی و مصنوعی، بیشتر از مزایای حشرات و پرندگان در کنترل زادآوری حشرات مضر استفاده کند.

یا مثلا به‌ جای اینکه مثل یک دام‌پرور عادی برای رشد و مقابله با انواع بیماری‌ها از آنتی بیوتیک و ترکیبات هورمونی استفاده کند، دام‌های خود را با موادغذایی ارگانیک تغذیه کند و با به کار بردن روش‌های پیشگیرانه، رژیم غذایی متعادل، چرای دوره‌ای و تمیز نگه داشتن دائم محل اسکان دام‌ها، بیماری آن‌ها را کنترل کند.

زندگی ارگانیک در این سو

پافشاری مردم نسبت به برآورده شدن خواسته‌های طبیعی‌شان، مسئولین را وادار کرد تا با ارائه تسهیلات مناسب، کشاورزان و دام‌پروران را به تولید موادغذایی ارگانیک ترغیب کنند. تا جایی که بسیاری از کارآفرینان و فعالان اقتصادی را به سمت فعالیت در حوزه تولید و پخش این محصولات کشاند. حمایت مسئولان از کشاورزها و کارآفرین‌ها نتایج خوب و قابل توجهی را به همراه داشت اما این نتایج هم نتوانست رضایت مردم را در برداشته باشد. چرا که محصولات تولید شده هم گران هستند و هم دور از دسترس.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اگر محلی برای عرضه و ارائه محصولات این حوزه فراهم شود به مرور زمان و با ایجاد یک فضای رقابتی، هم قیمت موادغذایی ارگانیک پایین می‌آید و هم مردم می‌توانند بدون دغدغه و زحمت مواد مورد نیازشان را تهیه کنند. به نظر می‌رسد این سو همان محلی باشد که مورد نظر کارشناسان اقتصادی است.

سایت این‌سو  اولین سایت ایرانی است که امکان تهیه و عرضه آنلاین موادغذایی ارگانیک در آن فراهم شده است. تولید کنندگان ایرانی می‌توانند به راحتی محصولات‌شان را در این سایت معرفی و عرضه کنند و مردم هم می‌توانند پس از آشنایی با برندهای مختلف و مقایسه قیمت و کیفیت محصولات با هم، اینترنتی خرید کنند.

این سو هم‌اکنون با تحت پوشش قرار دادن حدود 33 هزار کالای ایرانی و 800 برند معروف داخلی، اولین نمایشگاه برندها، فروشگاه‌ها و کالاهای ایرانی محسوب می‌شود و توانایی این را دارد که در آینده‌ای نزدیک خلاء عرضه و تقاضای اصولی این گونه از محصولات را پر کرده و زندگی طبیعی و ارگانیک را به مردم هدیه کند.

ادیتور: زهرا میعادی

انتهای رپورتاژ خبری