• دوشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97110100223
  • خبرنگار : 71592

ثبت نام ۱۱ نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر

الجزایر

روند ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در الجزائر آغاز شده و تاکنون ۱۱ تن ثبت‌نام کرده‌اند اما عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزائر که طی چهار دوره متوالی ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد هنوز درباره کاندیداتوری و عدم کاندیداتوری خود در این دوره اظهارنظری نکرده است.

به گزارش ایسنا، پس از گذشت دو روز از آغاز نام‌نویسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری الجزائر نورالدین بدوی، وزیر کشور در نشست خبری اعلام کرد، تاکنون ۱۱ تن ثبت نام کرده‌اند که پنج تن از آنها از میان احزاب "جبهه المستقبل"، "پیروزی ملی"، "پیشگامان آزادی‌" و "جبهه دموکراتیک جوانان" بوده و شش تن دیگر از شخصیت‌های عادی و مستقل هستند.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ۱۸ آوریل برگزار شود، ۴۵ روز ادامه خواهد داشت. در این راستا، علی بن فلیس ۷۵ ساله، نخست وزیر اسبق الجزائر، علی غدیری ۶۴ ساله، ژنرال بازنشسته و رشید نکاز ۶۷ ساله، فعال سیاسی الجزائری مقیم فرانسه اعلام کرده‌اند که برای ریاست جمهوری کاندیدا خواهند شد.

بن فلیس در سال ۱۹۹۹ مدیر کمپین انتخاباتی بوتفلیقه بود و سپس در سال ۲۰۰۰ نخست وزیر شد و در سال ۲۰۰۳ استعفا کرد. او در سال ۲۰۰۴ نیز با بوتفلیقه به رقابت پرداخت  که شکست خورد. بن فلیس بار دیگر در سال ۲۰۱۴ نامزد انتخابات شد. او در سال ۲۰۱۵ حزب پیشگامان آزادی را تاسیس کرد.

جنبش "جامعه صلح" (بزرگترین حزب اسلامی الجزائر) نیز اعلام کرد، روند جمع‌آوری امضا برای نامزدی را آغاز کرده و تصمیم نهایی را در نشست مجلس شورای خود اتخاذ و نامزد خود که احتمالا عبدالرزاق مقری، رئیس این جنبش خواهد بود را اعلام می‌کند.

چند هفته پیش هم عبدالعزیز بلعید، رئیس جبهه المستقبل از تصمیم خود برای کاندیداتوری خبر داده بود. او در انتخابات ۲۰۱۴ نیز نامزد شد و سه درصد آرا را کسب کرد.

چهارمین دوره از ریاست جمهوری بوتفلیقه ۸۱ ساله در ماه آوریل به پایان می‌رسد، او از سال ۱۹۹۹ تاکنون رئیس جمهوری الجزائر است. بوتفلیقه تاکنون درباره کاندیداتوری برای پنجمین دوره اظهارنظری نکرده و به درخواست‌های حامیان خود برای نامزدی در این انتخابات پاسخی نداده است.

همچنین رئیس جمهوری الجزائر در حکمی ۳۳ عضو جدید را در هیئت عالی مستقل نظارت بر انتخابات با هدف آمادگی‌ برای برگزاری انتخابات ریست جمهوری تعیین کرد. بر اساس این حکم ۲۰ قاضی در این هیئت جانشین همکاران خود شده و دیگر اعضای هیئت که ۱۸۵ تن هستند در سمت خود ابقا شدند.

انتهای پیام

مترجم: رویا معصومی

دبیر: زهرا موسوی