• سه‌شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۱
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 97110201036
  • خبرنگار : 71093

در معالات بورس تهران رخ داد

سقوط قیمت‌ها پایان یافت اما ریسک‌ها نه!

سقوط قیمت‌ها پایان یافت اما ریسک‌ها نه!

تنها بعد از یک روز سقوط ۳۵۰۰ واحدی نماگر اصلی بازار سهام تعدادی از بانکی‌ها با صف‌های خرید مواجه شدند. همچنین برخی از نمادهای معدنی، فلزی به رشد شاخص های بازار دامن زدند.

به گزارش ایسنا، امروز بار دیگر بانکی‌ها توانستند روی معاملات بورس اوراق بهادار تهران تاثیر بسزایی بگذارند؛ به طوری که نمادهای این گروه در صدر تاثیرگذاران روی شاخص‌های بازار سهام بود.

در حالی که بانکی‌ها در هفته گذشته با کاهش قیمت سهام روبرو شدند و نقش پررنگی در کاهش نماگرهای بازار سرمایه داشتند، امروز در دومین روز بهمن‌ماه و با توجه به این‌که از ابتدای این ماه سودهای بانکی به صورت ماه‌شمار پرداخت می‌شود و انتظار می رود هزینه‌ها کاهش یابد این گروه با توانستند یکبار دیگر با خوش‌بینی سهامداران مواجه شوند و به رشد شاخص‌های بازار دامن بزنند. البته با اشاره به صورت‌های مالی بانکی‌ها معتقدند که این افزایش‌ها در حد همان خوش‌بینی و مقطعی است.

اما در عین حال گروه‌های نفتی امروز مورد کم‌اقبالی سهامداران واقع شدند و اکثرا با کاهش قیمت سهام روبرو بودند. روز گذشته نیز نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد، اما در نهایت مشتری برای خرید آن نیامد.

این موضوع هرچند که تاثیر شگرفی نمی‌تواند در معاملات بورس اوراق بهادار داشته باشد، اما می‌تواند سیگنال‌های اقتصادی به معامله‌گران بازار بدهد و گروه‌ فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای از جمله بیشتر پالایشی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

روز گذشته شاخص‌های بازار سهام با افت شدیدی مواجه شد؛ به طوری که نماگر اصلی بازار در روندی کم‌سابقه در ۹ ماه اخیر حدود ۳۵۰۰ واحد سقوط کرد و به تراز ۱۶۱ هزار واحدی بازگشت، اما امروز این شاخص مقداری جان گرفت و ۸۸۳ واحد رشد کرد و رقم ۱۶۲ هزار و ۸۵۰ واحدی را تجربه کرد.

اگر برخی شرکت‌ها و گروه‌های خاص را کنار بگذاریم هرچند که گزارش‌های ۹ ماهه صورت‌های مالی و گزارش‌های فصلی و ماهانه تولید دیگر شرکت‌ها در مجموع از روند نامناسبی حکایت ندارد، اما روز گذشته فشارهای عرضه در کنار ریسک‌های سیستماتیک بازار سبب شد شاخص بازار سهام به یکباره افت شدیدی را شاهد باشد. اما امروز در کنار رشد شاخص کل شاخص کل هم وزن نیز با افزایش ۲۶۸ واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۲۸ هزار و ۹۸۵ رسید.

در عین حال شاخص آزاد شناور با ۱۲۲۲ واحد رقم ۱۷۷ هزار و ۶۱۱ واحدی را شاهد بود. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۷۶۵ و ۱۲۱۰ واحد رشد کردند.

گروه مپنا در صدر تاثیرگذاران بر شاخص بود؛ به طوری که ۱۱۴ واحد به افزایش نماگرهای بازار کمک کرد. همان‌طور که گفته شد در کنار این گروه بانکی‌ها نقش پررنگی در افزایش شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. همچنین فولاد خوزستان و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز سبب رشد شاخص شدند.

در عین حال صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی شازند، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تبریز هر یک به ترتیب ۵۳، ۴۲، ۳۳ و ۲۹ واحد تاثیر کاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند.

این روزها دو گروه خودرویی و بانکی که عمدتا شامل شرکت‌های زیان‌ده هستند عمدتا در جهت هم حرکت می‌کنند. امروز خودرویی‌ها نیز همچون بانکی‌ها با رشد قیمت مواجه شدند و به افزایش شاخص‌های بازار کمک کردند به طوری که در برخی از نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد صف خرید سهام و رشد نزدیک به پنج درصدی بودیم، اتفاقی که در برخی نمادهای بانکی نیز شاهدش هستیم.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۵۴۴ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۱ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۳۹ هزار و ۸۴۷ نوبت داد و ستد بود.

در عین حال شاخص کل فرابورس امروز با ۹ واحد افزایش رقم ۱۹۸۰ واحدی را به دست آورد. این شاخص که طی ماه‌های گذشته برای اولین‌بار توانسته بود تراز ۲۰۰۰ واحدی را پشت سر بگذارد، چند روز پیش نیز توانست از رقم ۲۰۰۰ واحدی عبور کند اما هر بار این اتفاق می‌افتد بار دیگر به تراز ۱۹۰۰ واحدی باز می‌گردد و ورودش به کانال ۲۰۰۰ واحدی پایدار نیست.

رشد قیمت دلار در شش ماه اول سال ۱۳۹۷ و افزایش قیمت سهم‌ها عامل اصلی جهش شدید شاخص کل فرابورس در تراز بالای ۲۰۰۰ واحدی بود. ارزش معاملات فرابورس امروز رقم ۵۷۰ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات آن به ۵۹۷ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

انتهای پیام