• یکشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 97110703652
  • خبرنگار : 71461

رییس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی مطرح کرد

چرا ما مسلمانان نتوانسته‌ایم اتحادیه جهان اسلام را تشکیل دهیم؟

چرا ما مسلمانان نتوانسته‌ایم اتحادیه جهان اسلام را تشکیل دهیم؟

رئیس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ویژه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با ارائه برنامه‌های کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تاکید بر این موضوع که قرآن عالی‌ترین سندی است که از جانب خالق بشر در اختیار انسان قرار گرفته است، گفت: یکی از دستاوردهای نظام این است که بعد از ۴۰ سال این اخوت و همدلی در میان مردم شکل گرفت و ما می‌توانیم تمام کسانی که دلسوز هستند را گرد یکدیگر جمع کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حامد علم الهدی صبح امروز یکشنبه (هفتم بهمن ماه) در نشست خبری کارگروه تقریب مذاهب اسلامی که به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، با تاکید بر این مطلب که قرآن عالی‌ترین سندی است که از جانب خالق بشر در اختیار انسان قرار گرفته است، اظهار کرد: انسان در تمام ناملایمات می‌تواند به سمت قرآن حرکت کند و از آن بهره ببرد. بزرگترین افتخارات عرب قبل از پیدایش اسلام غارت کردن یکدیگر بود. اما زمانی که اسلام از طریق پیامبر (ص) نزول کرد اخوت و برادری را به همراه آورد.

وی گفت: ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به دنبال نزدیکی و تألیف قلوب هستیم و معتقدیم پیروان مذاهب با حفظ مذهب خود می‌توانند تحت پرچم اسلام زندگی کنند. اسلام دینی است برای تمام انسان‌ها و افراد با گفتن شهادتین می‌توانند تحت قیومیت اسلام قرار گیرند و خاصیت اسلام این است که آبرو، جان و مال تمام ادیان در آن محفوظ می‌ماند.

رئیس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ویژه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی یادآور شد: شعار بنیانی ما در مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاکید بر مشترکات است. شاید ما در مواردی اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما اسلام به ما می‌گوید که بر اشتراکات یکدیگر تاکید کرده و در موارد اختلافی نظر همدیگر را تحمل کنید نه تکفیر و این که بگوییم فقط من مسلمانم و دیگران خارج از دین هستند درست نیست. نه نیازی است سنی شیعه شود نه شیعه سنی، هر کسی می‌تواند تحت لوای کلمه توحید به زندگی‌اش ادامه بدهد.

علم‌الهدی ادامه داد: ما مسلمانان اگر با یکدیگر اتحاد داشته باشیم می‌توانیم در برابر ابر قدرت‌های جهان بایستیم. چرا آنها توانسته‌اند اتحادیه اروپا را تشکیل بدهند و ما مسلمانان نتوانسته‌ایم اتحادیه جهان اسلام را داشته باشیم. اروپا زمانی که بحث منافع مشترکشان پیش می‌آید پول واحد، ویزا و گذرنامه واحد را دارند اما کشورهای اسلامی این‌گونه نیستند. یکی از دستاوردهای نظام این است که بعد از ۴۰ سال این اخوت و همدلی در میان مردم شکل گرفت و ما می‌توانیم تمام کسانی که دلسوز هستند را گرد یکدیگر جمع کنیم.

وی در ادامه با اشاره به ویژه برنامه‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: برگزاری سلسله همایش‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مشارکت نخبگان شیعه و سنی در استان‌های اهل سنت کشور، برگزاری سلسله نشست‌های رسانه‌ای ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به منظور بازخوانی دستاوردهای انقلاب اسلامی در مناطق مرزی و خدمات نظام به پیروان مذاهب اسلامی، فعالیت پژوهشگران در تدوین دانشنامه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی (این پروژه در اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی رونمایی و در حال تدوین است.)، تنظیم سفرهای استانی برای دبیر کل، قائم مقام و معاونان و مدیران ارشد مجمع در دهه فجر برای سخنرانی در مجامع اهل تسنن و تشیع پیرامون ره‌آوردهای انقلاب اسلامی و تشریح اندیشه‌های امام راحل و مقام معظم رهبری پیرامون نقش وحدت در ایجاد امت واحده و اثر انقلاب اسلامی در بیداری اسلامی و نفی استکبار جهانی، شرکت در نمایشگاه دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی از تاریخ ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه در باغ موزه‌ی دفاع مقدس، راه اندازی مسابقات ادبی، علمی، فرهنگی و ورزشی بین جوانان پیرو مذاهب اسلامی با رویکرد تقریبی دیدار و تکریم خانواده شهدا و ایثارگران اهل سنت و نیز تجلیل از شخصیت‌های تقریبی از جمله برنامه‌های ما در این ایام است.

رئیس کارگروه تقریب مذاهب اسلامی ویژه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ادامه با تاکید بر این موضوع که در استان‌های گلستان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس نیز ویژه برنامه‌های بسیار زیادی در نظر گرفته‌ایم گفت: از جمله برنامه‌های ما در استان گلستان برگزاری نشست ائمه جمعه و جماعات اهل سنت با موضوع انقلاب اسلامی است. همچنین اردوی فرهنگی، ویژه بانوان فعال اهل سنت را نیز در این استان داریم. غبار روبی مزار شهدا نیز در بندر ترکمان برگزار می‌شود. کرسی و محافل قرآنی با عنوان «عطر قرآن در فجر انقلاب» از دیگر برنامه‌های ما در این استان است.

وی گفت: در استان کرمانشاه نیز سلسله نشست‌های رسانه‌ای با موضوع تبیین دستاوردهای چهل ساله نظام را با حضور علما و فرماندهان و مسؤولان داریم. در استان کردستان برگزاری تریبون آزاد دانشجویی با محوریت انقلاب اسلامی در تمام دانشگاه‌های استان کردستان برگزار می‌شود همچنین اعزام مبلغان تقریبی برای سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه در این استان را در دستور کار قرار داده‌ایم. تقدیر از شاعران شعر انقلابی، مترجمان و ناشران قرانی در همایش سراسر طلاب و روحانیون در این استان برگزار می‌کنیم.

وی گفت: از دیگر برنامه‌های ما در استان آذربایجان غربی برگزاری همایش بزرگ وحدت در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با حضور علما و روحانیون است. همچنین برگزاری محافل انس با قرآن کریم را در این ایام داریم. در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی نیز نشست‌های رسانه‌ای با موضوع تبیین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در مناطق قومی برگزار می‌شود و برگزاری نشست‌های بصری و حوزوی در مدارس علوم دینی اهل سنت را داریم. در استان بوشهر نیز برگزاری گفتمان‌های بصیرتی با هدف تبیین دستاوردهای چهل ساله‌ی نظام اسلامی برگزار می‌شود. برگزاری جام مسابقات فوتسال «جام فجر» برگزاری مسابقه مقاله نویسی، و بانک الله اکبر در مسجد جامع اهل سنت استان بوشهر از جمله برنامه‌های ما در این استان است.

او ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان نیز همایش طلایه‌داران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و کارگاه‌های آموزشی مشترکات دینی برگزار می‌کنیم. در استان هرمزگان نیز برگزاری هم اندیشی چهل سالگی انقلاب در دانشگاه فرهنگیان بندر عباس برگزار می‌شود، برگزاری مسابقات ورزشی ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت را داریم و فیلم عمار در تمام مدارس علوم دینی اهل سنت استان هرمزگان به نمایش گذاشته می‌شود. در استان فارس نیز تقدیر از چهره‌های وحدت آفرین این استان را در دستور کار داریم و تهیه مستندی از دیدگاه نخبگان و روحانیون اهل سنت از جمله برنامه‌های ما در این استان است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های دانشگاه مذاهب اسلامی در ایام دهه فجر گفت: برگزاری نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حوزه‌ی تقریب در تمام شعب دانشگاه، در تهران، بندر عباس، زاهدان و سنندج. هم‌زمان با ایام الله دهه فجر برگزار می‌شود. نمایشگاه ۴۰ کتاب برگزیده تقریبی، نمایشگاه ۴۰ پایان نامه، مقاله و رساله دکتری برتر در حوزه تقریب، برگزاری همایش منطقه‌ای امنیت و تقریب در تمام شعب دانشگاه‌های تقریب مذاهب اسلامی، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و جشنواره‌های چهل سالگی انقلاب و وحدت امت اسلامی، دعوت از اساتید برای سخنرانی در مجامع دانشگاهی پیرامون دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی، برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی که این اردوها به صورت یک روزه در حرم مطهر امام (ره) و چند روزه در استان‌های کردستان و گلستان برگزار می‌شود. برگزاری مسابقات علمی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تقدیر از فعالان عرصه تقریب از اساتید دانشگاه و دانشجویان و کارمندان، برگزاری جلسات هم‌اندیشی با حضور سران و معتمدین اقوام و طوایف اهل سنت، دیدار و تقدیر از خانواده‌های شهیدان و جانبازان اهل سنت و بر گزاری نشست تقریبی دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حوزه تقریب با همکاری حوزه علمیه بندر عباس از جمله برنامه‌های این دانشگاه در ایام دهه فجر است.

انتهای پیام