• جمعه / ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۰۱
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 97111206467
  • منبع : نمایندگی فارس

رئیس کل دادگستری استان فارس:

خالی شدن سنگرهای جمهوری اسلامی از روحانیت خسارت بار خواهد بود

خالی شدن سنگرهای جمهوری اسلامی از روحانیت خسارت بار خواهد بود

رئیس کل دادگستری استان فارس به بیان اینکه در سایه اصلاح دستگاه قضائی همه نهادها اصلاح می‌شوند، گفت: خالی شدن هرکدام از سنگرهای نظام جمهوری اسلامی از روحانیت، خسارت جبران ناپذیری را می‌تواند به بار بیاورد.

به گزارش ایسنا، علی القاصی‌مهر در گردهمایی روحانیون مجموعه قضائی استان فارس، اساس رسالت مجموعه قضائی در احقاق حق و اجرای عدالت را مربوط و متعلق به جامعه روحانیت خواند و افزود: با توجه به اینکه امر قضا از شئون انبیا و اولیا الهی محسوب می‌شود، اقدام و عمل جامعه روحانیت در امور قضائی نمونه عملی رفتار اولیا در نظام جمهوری اسلامی است.

وی در این گردهمایی که به مناسبت فرا رسیدن چهلمین بهار انقلاب برگزار شد، با تبریک طلیعه فجر انقلاب با اشاره به اینکه روحانیت ادامه دهنده و شاگردان عملی ائمه اطهار (ع) هستند، افزود: بر این اساس باید در انجام این مسئولیت بیشترین سهم و ایفای مسئولیت را تحصیل‌کردگان علوم دینی عهده دار شوند البته در برخی استان‌ها درصد قضات روحانی بیشتر است و در فارس نیز به حمد الله تعداد قضات روحانی کم نیست و حضور این قضات در امر قضا و مسئولیت‌های قضائی باعث افتخار استان و دستگاه قضائی است.

القاصی مهر گفت: با توجه به ضرورت‌ها و اقتضائات امروز، حضور روحانیون در جامعه و دستگاه قضائی به ویژه در عرصه قضا، انجام پژوهش‌های فقهی و دینی امری بسیار ضروری و لازم است.

وی با اشاره به اینکه حوزه عملیه قم در نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین نقش را داشته است، بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی روحانیت در تمامی صحنه‌هایی که نظام نیاز داشت با تمام وجود، خالصانه حضور پیدا کرد که از آن جمله می‌توان به حضور آنها در دستگاه قضائی اشاره کرد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به اینکه در بین قوای سه گانه روحانیت نقش اساسی و کلیدی را ایفا کرده گفت: دستگاه قضائی دستگاهی است که تریبت شدگان حوزه در رأس و بدنه آن قرار دارند و از اول انقلاب تاکنون رؤسای قوه قضائیه از نخبگان و مراجع بزرگ بوده‌اند که در سراسر جهان از آنها به نیکی یاد می‌شود.

القاصی مهر با تاکید بر اینکه روحانیت اثرگذارترین جریان در کشور است، ادامه داد: در این راستا با توجه به وظیفه خطیری که جامعه روحانیت دارند باید مراقب باشند و از خود و اطرافیان شأن صیانت کنند.

وی با اشاره به اینکه روحانیت در تفکر دینی ما و بین آحاد جامعه، نماد دین و دینداری هستند، افزود: روحانیون در قبال این اعتماد عمومی مسئولیت‌های سنگینی در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، قضائی و به خصوص هدایت فکری و معنوی جامعه عهده دار هستند.

رئیس شورای قضائی استان فارس با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی نیز به جایگاه روحانیت اعتبار ویژه ای بخشید، گفت: امروز در بسیاری از ارکان نظام روحانیت کانون و مرکز تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور هستند و این به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه در قوه قضائیه نیز حفظ این لباس و جایگاه بسیار مهم است، گفت: حفظ این جایگاه در درجه اول برعهده خود روحانیون است و رفتار و عملکرد ما برای صیانت از این جایگاه اهمیت زیادی دارد.

القاصی مهر با اشاره به اینکه مردم از روحانیون انتظار و توقع بالا و بجایی دارند، ادامه داد: مردم، روحانی و روحانیت را نماد دین و اسلامیت می‌دانند از این رو عمل کردن بر اساس سیره ائمه معصومین (ع) و موازین دین اسلام مسئولیت خطیر و سنگینی است.

رئیس کل دادگستری استان فارس تاکید کرد: منش یک روحانی در دید و ارزیابی مردم با افراد دیگر متفاوت است و انتظار است این منش و ذی طلبگی در رفتار عملی همه ما وجود داشته باشد.

وی گفت: در دستگاه قضائی نیز کوچک‌ترین لغزش در رفتار یک قاضی روحانی بیشترین اثر سو و منفی را در مقابل دیگر قضات غیر روحانی دارد و حفظ شأن و منزلت این جایگاه امر مهمی است که هم غیر روحانی باید این جایگاه را رعایت کند و هم خود روحانیون باید بیشترین مراقبت را در حفظ و صیانت از این شأن و جایگاه داشته باشند.

القاصی مهر با تاکید بر اینکه روحانیون در بحث آگاهی دادن به مردم می‌توانند اثرگذار باشند، ادامه داد: در تبیین عملکرد دستگاه قضائی تأثیرگذاری مطالب روحانیون بیشتر از یک فرد غیر روحانی است و زمانی که عملکرد دستگاه قضائی به لسان روحانیون مطرح شود بیشتر از سایرین مورد پذیرش عموم جامعه است.

رئیس شورای قضائی استان فارس گفت: از روحانیون انتظار می‌رود با توجه به شرایط امروز از مواضع انقلابی برخوردار و از جایگاه ولایت و رهبری دفاع جانانه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در فکر مردم اثرگذاری را داشته باشیم باید به وظیفه دینی خود به خوبی عمل کنیم بیان داشت: امروز حضور به موقع در برخورد با شبهات و بصیرت افزایی بیش از همیشه احساس می‌شود چرا که متأسفانه بسیاری از افراد در داخل کشور در زمین دشمن کار می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید به مردم آگاهی داد.

القاصی مهر گفت: علاوه بر این در هدایت دیگر قضات و کارکنان در مسیر ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام (ره) و منویات رهبر عظیم الشأن (مدظله العالی) همه شما روحانیون اثرگذار هستید چرا که ممکن است در بدنه دستگاه قضائی افراد انگشت شماری پیدا شوند که نسبت به ارزش‌های نظام و انقلاب غافل باشند و این شما هستید که می‌توانید کمک کنید و در راستای هدایت و جلوگیری از هرگونه غفلت و انحراف مسئولیت و وظیفه سنگین خود را انجام دهید.

رئیس کل دادگستری فارس تاکید کرد: مجموعه قضات روحانی می‌توانند در مجموعه نقش مؤثری داشته باشند و حتی خود مدیریت را در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها کمک کنند و اگر اشکال و ایرادی است گوشزد کنند.

انتهای پیام