• دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97111508367
  • خبرنگار : 71129

طالبان در کنفرانس گروه‌های افغان در مسکو شرکت می‌کند/کابل: نشست مسکو "خیانت" است

طالبان در کنفرانس گروه‌های افغان در مسکو شرکت می‌کند/کابل: نشست مسکو "خیانت" است

یکی از سخنگوهای طالبان امروز (دوشنبه) حضور هیاتی ۱۰ نفره از این گروه در کنفرانس قریب الوقوع مسکو میان گروه‌های سیاسی افغانستان را تایید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، این هیات به رهبری شیر محمد عباس استانکزی، به مسکو می‌رود.

در جریان این دیدار، طرف‌های شرکت کننده به تبادل دیدگاه‌ها می‌پردازند و تلاش خواهند کرد تا راهی را برای درک متقابل بین گروه‌های مختلف افغان بیابند.

در ژانویه، ساکنان افغان در مسکو که این کنفرانس را ترتیب داده، گفتند که این دیدار در پنجم و ششم فوریه سال جاری میلادی برگزار می‌شود و طالبان برای حضور در آن دعوت شده است.

چهره‌ها و احزاب و فعالان سیاسی افغان، نمایندگانی از اتباع افغان در ایران، پاکستان، کشورهای مستقل همسود و احتمالاً اروپایی در این نشست حضور دارند.

وزیر خارجه روسیه نیز گفت که هیچ دیدار رسمی با نمایندگان طالبان قرار نیست در جریان این کنفرانس صورت گیرد.

در همین راستا مقام‌های ارشد افغان امروز هشدار دادند که مذاکرات طالبان و اپوزیسیون افغانستان "خیانت" است.

گفتگوها درباره افغانستان در حالی قرار است در مسکو برگزار شود که طالبان هر روز دست به حملاتی می‌زند و کنترل مناطقی را در سراسر افغانستان به دست دارد.

فاضل فاضلی، مشاور ارشد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاسف خود را بابت این مساله ابراز کرد که سیاستمدارانی که سابق بر این  در انتقال دموکراتیک قدرت در کشور حضور داشتند، حالا قصد دارند در این نشست در مسکو باشند.

وی در توئیتی نوشت: آنها آماده دور زدن این اصول هستند.

عبدالله عبدالله، مدیر اجرایی دولت افغانستان نیز گفته که طالبان به اهدافش همزمان با خروج نیروهای خارجی از کشور دست یافته است.

نشست مسکو از سوی دیپلمات‌های غربی کاملا رصد می‌شود و برخی از آنها هراس دارند که این مساله مذاکرات آمریکا با طالبان را به رهبری زلمای خلیل‌زاد، فرستاده آمریکا در افغانستان دچار پیچیدگی می‌کند و به صورت بالقوه اشرف غنی را به انزوا می‌کشاند.

انتهای پیام