• شنبه / ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۴۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97112010599
  • خبرنگار : 71592

پیشرفت در مذاکرات طرف‌های یمنی در امان؛ توافق برای تبادل ۲۰۰۰ جسد طی ۳ مرحله

پیشرفت در مذاکرات طرف‌های یمنی در امان؛ توافق برای تبادل ۲۰۰۰ جسد طی ۳ مرحله

دفتر نماینده سازمان ملل در یمن با اعلام پایان زمان مذاکرات چهار روزه کمیته تبادل اسرا و بازداشتی‌های یمن در امان از پیشرفت در روند این مذاکرات و توافق برای تمدید آن در روزهای آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دفتر مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در یمن اعلام کرد، کمیته تبادل اسرا اقداماتی که برای اجرای توافق تبادل اسرا اتخاذ شده را مورد بررسی قرار داد و نشست‌ها درباره روند اجرایی این توافق‌نامه مثبت و سازنده بودند.

به نقل از الیوم السابع، نشست‌های کمیته تبادل اسرا و بازداشتی‌ها در یمن روز جمعه با نظارت بین‌المللی در امان انجام شد.

این کمیته همچنین نشست‌هایی با هیئت انصارالله و دولت مستعفی یمن برگزار کرد.

دفتر مارتین گریفیث اعلام کرد، نشست‌های چهار روزه کمیته تبادل اسرا در امان پیشرفت چشم‌گیری در اجرای روند آزادی اسرا داشته و در این نشست‌ها اطلاعات بیشتری درباره افراد موجود در لیست اسرا ارائه شد.

براساس این بیانیه، دو طرف درگیر اعلام کردند، به آزادی همه اسرا، زندانیان، بازداشتی‌های اجباری و مفقودان از طریق اجرای توافق تبادل اسرا طی مراحلی پایبند بوده و آماده هستند همه تلاش خود را برای تحقق این هدف مشترک به کار گیرند.

برگزاری این نشست‌ها به منظور دادن فرصت به طرفین درگیر جهت همکاری با یکدیگر و نهایی کردن لیست‌ها در آینده نزدیک ادامه دارد.

در این بیانیه آمده است، کمیته فرعی مربوط به تحویل اجساد طرح همکاری مشترک با تکیه بر اصول مشخص و جدول زمانی برای اجرای تبادل اجساد را تصویب کرد.

احمد ابوحمزه، یکی از اعضای کمیته تبادل اجساد و اسرای انصارالله گفت که در این نشست درباره تبادل اجساد ۲۰۰۰ تن توافق شده و این توافق شامل تبادل ۱۰۰۰ جسد از هر یک از طرف‌های درگیر در سه مرحله می‌شود.

همچنین عبدالقادر مرتضی، رئیس کمیته امور اسرای یمن هم گفت که درباره تمدید مهلت فعلی مذاکرات در امان به مدت سه روز دیگر توافق شده است و طرف مقابل تاکنون فعلاً اسامی ۲۰۰ اسیر را فاش کرده است.

وی گفت درباره تبادل نسبی اسرا براساس فهرست‌های مشخص توافق شد و توافق کامل در مرحله فعلی به خاطر برخی کارشکنی‌های طرف مقابل دشوار است و توافق در چند مرحله قابل اجرا است.

دو طرف درگیر در یمن (دولت مستعفی یمن و انصارالله) نخستین دور از مذاکرات پیرامون تبادل اسرا را اواسط ماه میلادی گذشته در امان در مقر دفتر هیئت ویژه سازمان ملل در یمن برگزار کردند. تبادل زندانیانی که در استکهلم بر سر آن توافق شد اقدامی مهم در راستای اعتمادسازی در چارچوب تلاش‌های سازمان ملل است تا طرف‌های درگیر را با هدف پایان دادن به جنگ چهار ساله یمن بر سر میز مذاکرات بنشاند.

شبکه اسکای نیوز اعلام کرد مذاکرات برای روزهای آتی تمدید شد.

انتهای پیام