• شنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۳
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97112713898
  • خبرنگار : 71496

وزیر خارجه ترکیه: تروریست‌ها منطقه امنی ندارند

وزیر خارجه ترکیه: تروریست‌ها منطقه امنی ندارند

وزیر خارجه ترکیه بار دیگر بر تصمیم آنکارا برای پاکسازی مرزهای جنوبی خود از تمامی گروه‌های تروریستی تاکید و اعلام کرد، خروج آمریکا از سوریه نباید فضای خالی را برای استفاده تروریست‌ها ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: ترکیه دیر یا زود مرزهای جنوبی خود را از وجود تمامی گروه‌های تروریستی چه داعش چه هیأت تحریر الشام (النصره سابق) و یا یگان‌های مدافع خلق کرد پاکسازی خواهد کرد.

چاووش اوغلو افزود: ترکیه میان تمامی این گروه‌های تروریستی تفاوتی قائل نیست و مرزهای جنوبی خود را دیر یا زود پاکسازی خواهد کرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، این اظهارات وزیر خارجه ترکیه پس از نشست رؤسای کشورهای روسیه، ترکیه و ایران در سوچی که با هدف بررسی تحولات سوریه، سازش سیاسی در این کشور، تشکیل کمیته قانون اساسی و نیز تحولات ادلب برگزار شده بود، بیان شد.

در همین حال، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز در حاشیه نشست امنیتی مونیخ گفت: آنکارا هرگز به گروه‌های تروریستی اجازه نخواهد داد در مرزهای این کشور بمانند و اخراج یگان‌های مدافع خلق کرد از شمال سوریه مساله مهمی برای امنیت مرزها و مردم ما به حساب می‌آید.

آکار تاکید کرد: خروج نیروهای آمریکایی نباید باعث ایجاد خلأ و تبدیل آن به منطقه‌ای امن برای تروریست‌ها شود.

وزیر دفاع ترکیه افزود: نیروهای ترکیه‌ای با کمک ارتش آزاد سوریه توانستند بیش از ۳۰۰۰ داعشی را در دو عملیات "سپر فرات" و "شاخه زیتون" در شمال سوریه بازداشت کنند.

وی این مساله که حمله‌ای از طرف این کشور علیه کردهای سوریه انجام شده باشد، تکذیب کرده و خواستار "تفکیک میان گروه‌های کردی که برادران ترکیه‌ای‌ها هستند و یگان‌های مدافع خلق کرد شد که دنباله‌رو حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) محسوب می‌شوند".

فخرالدین التون، رئیس مرکز ارتباطات دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز اظهار کرد: ترکیه به همکاری و مشارکت خود در حل بحران سوریه ادامه خواهد داد.

التون پس از نشست سوچی در توئیتی نوشت، ترکیه به تلاش‌های خود برای حل بحران سوریه ادامه خواهد داد و رهبران ترکیه، ایران و روسیه برای چهارمین بار جهت برقراری صلح و آرامش در سوریه نشستی با یکدیگر داشتند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی آورد، چانه‌زنی‌ها میان گروه‌های مدافع خلق کرد و داعش در شهرک باغوز در استان دیرالزور سوریه همچنان ادامه دارد.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع محلی اعلام کرد، یگان‌های کرد با حمایت هوایی آمریکا بخش وسیعی از شهرک باغوز، آخرین پایگاه داعش در دیر الزور را تحت تصرف خود درآوردند.

انتهای پیام