• شنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۷
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 97120401508
  • منبع : نمایندگی مازندران

در پی گزارش ایسنا از کمبود داروی دسفرال در مازندران رخ داد؛

افزایش 10 درصدی سهمیه داروی دسفرال در مازندران

تالاسمی

چندی پیش ایسنا طی گفت و گویی از مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر از کمبود داروی تالاسمی در استان مازندران خبر داد که با واکنش معاون غذا و داروی علوم پزشکی این استان رو به رو شد و حالا خبر افزایش 10 درصدی سهمیه داروی دسفرال برای بیماران تالاسمی مازندران رسیده است.

محمد رضا شیران، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه سیاست وزارتخانه بر روی تولید داروی داخلی تالاسمی است اما داروهای داخلی با بیماران سازگار نیست، ادامه داد: برخی بیماران با داروی دسفرال مشکل دارند و با آنها سازگار نیست و ما این موضوع را وزارتخانه منعکس کردیم.

وی افزود: وزارتخانه با ارسال یک پروتکل برای کاهش عوارض داروهای خوراکی که ساخت  داخل بوده گفته است این پروتکل ها باید رعایت شود اما مشکل اینجاست که این بیماران توان شرایط آموزشی را ندارند. در نهایت وزارتخانه با یک انجمن تخصصی نشست هایی را برای ادامه روند تولید داخلی داروی تالاسمی برگزار کرد. مهم ترین ایراد این ماجرا این جا است که بیماران که مصرف کنندگان اصلی این داروها هستند هیچ نقشی در این تصمیم گیری ها نداشتند.

شیران با بیان اینکه پس از اجرای این دستورالعمل با اعتراض بیماران مواجه شدیم، خاطرنشان کرد: بر همین مبنا با انجمن تالاسمی در استان طی نشستی تا حدودی این موضوع را حل کردیم به طوری که سهمیه دارو دسفرال ۱۰ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه ما نسبت به بیماران تالاسی متعهد هستیم، افزود:هر آنچه که از دست بر می‌آمده انجام دادیم؛ بیماران و مسئولین انجمن تالاسمی با ما در تماس هستند و مشکلات را به ما انعکاس داده و ما آنها را پیگیری می‌کنیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل به صورت حاد در استان وجود ندارد و کمبود این دارو به شدت چند ماه پیش نیست، اما می دانیم که رضایت 100 درصدی نیز وجود ندارد.

پیش از این مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی در این استان درگیر تامین داروی مورد نیازشان هستند، گفته، داروهای گران‌قیمت، بی اثر بودن داروهای ایرانی جایگزین و قانون طب کار، از چالش‌های اساسی بیماران تالاسمی است.

محمد علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه تخت مورد نیاز بیماران تالاسمی به تعداد کافی در این استان وجود ندارد، اظهار کرد: مشکل دیگر بیماران تالاسمی در مازندران، مربوط به داروی دسفرال است، این دارو کمبود آهن بدن را برطرف می‌کند و باید پس از تزریق خون مصرف شود اما با وجود اینکه میزان مصرف این دارو در یک ماه ۱۲۰ عدد برای هر نفر است تنها ۳۰ عدد در اختیار بیماران قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه کمبود دارو، چالش دیگر بیماران تالاسمی است، تصریح کرد: با وجود موجود بودن دارو در شرکت ها، دسترسی بیماران به آن مناسب نیست. این دسترسی نامناسب به خاطر مشکلات مالی است که بخش های دولتی که به بیماران تالاسمی خدمات می‌دهند با آن درگیر هستند.
انتهای پیام