• شنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۲:۱۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97120401561
  • خبرنگار : 71496

پادشاه عربستان به نشست شرم الشیخ مصر می‌رود اما امیر قطر نَه

امیر قطر

یک منبع وزارت خارجه قطر با اشاره به اینکه تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور هرگز در نشست سران اتحادیه‌های عرب و اروپا شرکت نخواهد کرد، گفت، مصر پروتکل دعوت به نشست سران اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا را نقض کرده است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه قطر به خبرگزاری نووستی روسیه با اشاره به این موضوع اظهار کرد: قطر دعوتنامه‌ای برای حضور در نشست سران اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا که فردا در مصر برگزار خواهد شد، دریافت کرد، ما از اینکه دولت مصر از این دعوتنامه به عنوان وسیله‌ای برای تحقق هدف خود استفاده کرده، تعجب نمی‌کنیم بلکه این دعوتنامه مصر با زبان و ساختار به کار رفته در آن پروتکل بین‌المللی را نقض کرده است.

این منبع گفت: بر خلاف دعوتنامه‌های ارسال شده برای روسای کشورهای عربی دیگر، دعوتنامه قطر خطاب به تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور نبوده و به جای هیئت دائم قطر در اتحادیه عرب، برای سفارت یونان در دوحه ارسال شد.

وی افزود: این نامه جهت یادآوری نشست تنظیم شده و متناسب با دعوت رسمی نیست.

او در ادامه نحوه عملکرد مصر را "غیرحرفه‌ای" خواند و گفت: با این وجود قطر در نشست قاهره در سطح نماینده دائم خود در اتحادیه عرب شرکت خواهد کرد چرا که دوحه به فعالیت‌های مشترک کشورهای عربی و نیز همکاری با شرکای خود در اتحادیه اروپا کاملا پایبند است.

قرار است اولین نشست سران دو اتحادیه روزهای ۲۴ و ۲۵ فوریه (یکشنبه و دوشنبه) در شرم الشیخ مصر برگزار شود.

از طرف دیگر، روزنامه عکاظ چاپ عربستان با اشاره به اینکه سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور امروز (شنبه) برای حضور در نشست یاد شده وارد شرم الشیخ می‌شود، به نقل از برخی منابع آگاه نوشت، او امروز با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر برای بررسی برخی مسایل بین‌المللی دیدار خواهد کرد.

همچنین یک منبع در دفتر ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن به خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن امروز در راس هیاتی برای شرکت در این نشست وارد شرم الشیخ شد.

این منبع جزئیات بیشتری درباره سفر هادی به مصر ارائه نکرد.

 انتهای پیام