• جمعه / ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۲۰:۴۷
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97121709083
  • خبرنگار : 71038

در پنل«بغض کودکان در جستجوی عدالت» مطرح شد

بنیاد جهانی«توانبخشی کودکان متأثر از مناقشات مسلحانه و تروریستی»تاسیس شود

تروریسم

در پنل«بغض کودکان در جستجوی عدالت» تاکیدشد: بی‌توجهی به کودکان چه به عنوان قربانی و چه به عنوان کودک – تروریست می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به کودکان وارد کند.

به گزارش ایسنا، پنل بغض کودکان در جستجوی عدالت به همت انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و با همکاری بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، انجمن انسان و جنبش بین المللی کودکان برای کودکان در چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، در این نشست «دوشان وجینویچ» تحلیل‌گر بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، اظهار کرد: سی سال طول کشید تا اولین کنوانسیون ژنو در ۱۹۴۹ در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شود که بیشتر به خاطر جنگ‌ها از جمله جهانی دوم بود. باید توجه کرد که اکنون سه دهه گذشته و جنگ‌های جدید با رویکرد متفاوت به وجود آمده‌اند. این مدت زمانی طولانی برای سازمان ملل است که که پروتکل‌های مختلف را برای حفاظت از انسانیت به ویژه کودکان تصویب کند.

وی افزود: سال گذشته دبیرکل سازمان ملل گزارشی درباره کودکان و مناقشات مسلحانه منتشر کرد که براساس آن سازمان ملل همچنان گزارش‌هایی از به کارگیری کودکان در گروه‌های نظامی دریافت می‌کند و برخی از مناطق برای انجام عملیات‌های انتحاری از کودکان استفاده می‌شود.

این تحلیلگر بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا ادامه داد: کودکان نباید بخشی از فرایند رادیکالیزه شدن گروه‌های تروریستی باشند که در خدمت ایدئولوژی این گروه‌هاست. کودکان سرباز با ارتکاب به جرایم بین‌المللی، از دوران کودکی معصومانه خود به بلوغ تاریک برده می‌شوند. نباید با آن‌ها مانند یک خلافکار برخورد کرد. در وهله اول، باید آن‌ها را قربانی ترور دانست و در وهله دوم آن‌ها خلاف کاران نوجوان با جرایم سبک محسوب می‌شوند.

در این مراسم «فیلیپ جفه»، عضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل نیز در پیام ویدئویی خود اظهار کرد: دسترسی به عدالت برای کودکان باید در حاکمیت قانون لحاظ شود. در یکی از مفاد کنوانسیون حقوق کودک آمده دولت‌ها باید امکانات لازم را برای کودکانی که قربانی هر نوع خشونت شده‌اند فراهم کنند. کودکان قربانی ترور به عنوان آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه باید به طور خاص مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه درخواست غرامت یکی از اساسی‌ترین خواسته‌های قربانیان، به ویژه کودکان قربانی است، ادامه داد: تحقق به عدالت برای کودکان قربانی ترور به طور کل نیازمند یک نظام قضائی جدید است. این کودکان ممکن است دچار وضعیت روانی بدتر شده و یا امید خود را از دست بدهند و ناراحتی‌شان بیشتر شود. براساس یکی از اسناد کمیته حقوق کودک، زمانی که محیط نامناسب و خصمانه باشد، صدای کودکان شنیده نمی‌شود. رفتار توأم با احترام با کودکان از قربانی شدن دوباره آن‌ها جلوگیری می‌کند. دسترسی به عدالت و بازگرداندن شأن کودکان بیشترین منفعت را برای کودکان دارد.

«هیبت الله نژندی منش» استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه نیز که مدیریت پنل را بر عهده داشت، در سخنرانی خود بیان کرد: تروریسم به مثابه جنایتی کور در هر زمان و مکانی علیه افراد انسانی به ویژه کودکان ارتکاب می‌یابد. رژیم فعلی اساسنامه رم، کودکان را به عنوان قربانی تروریسم تحت پوشش قرار نمی‌دهد، چرا که جنایت تروریسم در زمره جنایات تحت صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: بی‌توجهی به کودکان چه به عنوان قربانی و چه به عنوان کودک – تروریست می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به کودکان وارد کند. دولت‌ها باید در نظام حقوقی داخلی خود تدابیر حقوقی لازم را برای حمایت از کودکان در مقابل اقدامات تروریستی و یا به کارگیری آن‌ها توسط گروه‌های تروریستی اتخاذ کنند. همچنین در کنفرانس بازنگری اساسنامه رم، این امر مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این مراسم خانم «انیسه ون انگلند» استاد دانشگاه انگلیسی «کرانفیلد»، با تاکید بر اینکه کودکان آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند و وقتی قربانی ترور می‌شوند، زندگی آینده آنان تحت تأثیر قرار می‌گیرد، گفت: قوانین بین‌الملل نمی‌توانند به اندازه کافی از این کودکان دفاع کنند. هیچ سندی مبنی بر دفاع از حقوق این کودکان پس از رخداد حادثه تروریستی وجود ندارد. این نکته درباره قربانیان داعش نیز صدق می‌کند. به علاوه قوانین بین‌الملل چیز زیادی برای دفاع از کودکانی که در اثر حمله داعش به سنجار رها شدند، ندارد، و همچنین درباره کودکانی که از زنان جهاد نکاح به دنیا آمده و یا تحت آموزش داعش تبدیل به قاتل شده‌اند. این سکوت در قوانین باید فوراً مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: حقوق کودکان در قوانین بین‌الملل به حاشیه‌رانده شده است. ما باید از کودکان در برابر تروریسم محافظت کنیم؛ چه قربانی باشند و یا به طور غیرمستقیم در تروریسم مشارکت داشته باشند.

خانم «یوانا باراکوا» تحلیلگر بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا نیز در این پنل اظهار کرد: کودکان قربانی ترور معمولاً ویژگی‌های مشترکی مثل فقر، سن جوان، تحصیلات کم و فقدان موقعیت‌های شغلی دارند. گروه‌های مسلح به طور کل افراد بی‌دفاع را هدف قرار می‌دهند. در کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان و منطقه جامو و کشمیر، تروریست‌ها شرایطی را ایجاد می‌کنند که در آن هزاران نفر بی‌خانمان تبدیل به طعمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه طالبان در افغانستان با استفاده از مدارس خود به کودکان ۱۳ تا ۱۷ ساله آموزش نظامی می‌دهد گفت: با وجود اینکه هیچ آمار رسمی از تعداد کودکان در خدمت گروه‌های تروریستی وجود ندارد، نیروی اقدام سازمان ملل تخمین می‌زند حدود ۵۶۰ کودک بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در مبارزات شرکت داشتند،

یوانا باراکوا ادامه داد: در دهه‌های گذشته جامعه بین‌الملل تعداد زیادی اسناد قانونی به منظور حفاظت از کودکان تدوین کرده است. این قطعنامه‌ها چارچوبی قانونی برای ممنوعیت استفاده از خشونت برضد کودکان است. ضمن اینکه سربازگیری از کودکان از سوی بازیگران غیردولتی نیز ممنوع شده است..

این تحلیل گر در بخشی دیگر از صحبت‌های خود تصریح کرد: خوشبختانه تفاوت بین رادیکالیزه شدن و مشارکت در تروریسم زیاد است و بدون تلاش برای یافتن راه‌حل و مدیریت رادیکالیزه شدن، همه رویکردهایی که درباره تروریسم به کار رود، مفید خواهند بود. بنیاد ما هر نوع قربانی‌سازی انسان‌ها را در هر جا و توسط هر فردی محکوم می‌کند، به ویژه کودکان.

خانم» «زهر حق پناهی» جانباز ترور و عضو انجمن دفاع از قربانیان تروریسم نیز در این نشست با اشاره به شدت آسیب‌پذیری کودکان در فجایع تروریستی خاطرنشان کرد: تأثیراتی که حوادث تروریستی بر کودکان می‌گذارد بسیار عمیق و ماندگار است، کودکان در مواجهه با اینگونه حوادث جز آسیب‌پذیرترین گروه‌ها هستند، چرا که تجربه زیستی آن‌ها از جهان و مخاطرات آن هنوز محدود است و آسیب‌های ناشی از هرنوع اقدام خشونت‌باری از ذهن و افکار آن‌ها پاک‌نشدنی است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اختلالات حاصل از اقدامات تروریستی در کودکان استرس پس از ضربه یا ترومای روانی یا همان PTSD می‌باشد که علائمی همچون ۱- ترس شدید ۲- پرخاشگری ۳- کابوس‌های شبانه ۴- یادآوری مکرر حادثه به صورت خواب‌دیدن‌های مکرر ۵- گریه‌های بی‌مورد ۶- بازسازی صحنه‌های حادثه در ذهن و اجتناب از تفکر ۷- کرختی روانی ۸- جویدن ناخن ۹- اضطراب و دلشوره دائمی ۱۰- کم‌طاقتی دارد.

این عضو انجمن دفاع از قربانیان تروریسم تاکید کرد: وجود قوانین بین‌المللی در هنجارهای قانونی به تنهایی برای حفاظت از حقوق کودکان کافی نیست، بلکه حمایت از کودکان معصوم که آینده جهان را می‌سازند در دستان نمایندگان جوامع سیاسی و حقوقی است و لازم است «بنیاد جهانی توانبخشی کودکان متأثر از مناقشات مسلحانه و تروریستی» تأسیس و برای نجات این کودکان اقدام نماید.

خانم «منصوه کرمی» همسر شهید علیمحمدی و مدیر عامل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم نیز با تاکید بر ایمن سازی کودکان در برابر آسیب‌های ناشی از تروریسم گفت:، ایمن‌سازی کودکان و نوجوانان را می‌توان براساس اقدامات پیشینی و پسینی مورد بررسی قرار داد. منظور از ایمن‌سازی پیشینی یعنی مجموعه راهبردها، تدابیر و اقداماتی که از قربانی شدن کودکان در حوادث تروریستی جلوگیری می‌کند که مجموعه‌ای از آموزش‌ها، ساختارسازی‌ها و اقدامات پیشگیرانه را می‌توان در این مقوله شناسایی کرد.

وی در ادامه توضیح داد: ایمن‌سازی پسینی در جایی مطرح می‌شود که کودک به هر دلیل قربانی شده و به اشکال گوناگون با آسیب‌های تروریسم روبرو می‌باشد و لازم است برای تداوم زندگی عادی تدابیر و اقداماتی اتخاذ گردد تا آسیب‌های تروریسم را در زندگی کودکانه او به حداقل برساند، برخی از این اقدامات شامل موارد زیر است.

۱- پرداخت خسارت به خانواده‌های آسیب دیده از ترور مخصوصاً کودکان و نوجوانان

۲- ایجاد صندوق بین المللی برای تأمین آرامش و درمان خانواده‌های قربانی ترور مخصوصاً کودکان و نوجوانان

۳- محدود کردن دولت‌های مولد تروریسم و افراط گرایی در سو استفاده از کودکان و خانواده‌های آنها

خانم «رنجبر پازوکی» فرزند شهید ترور و عضو انجمن نیز در این نشست ضمن روایت نحوه ترور پدر خویش توسط گروهک تروریستی مجاهدین خلق و مصائب و مشکلاتی که او و خواهران و برادرش در دوران کودکی به واسطه ترور پدرشان تحمل کردند، گفت: پس از گذشت چند دهه نه تنها طراحان و حامیان این فاجعه مورد بازخواست و پاسخگویی قرار نگرفته‌اند، بلکه آزادانه در برخی از کشورهای غربی حضور دارند، که اینگونه رفتار کشورها نوعی توهین و بی تفاوتی نسبت به ارزش‌های والای انسانی می‌باشد و پیام بسیار دردناک و تلخی برای بازماندگان اینگونه فجایع خواهد داشت، اینکه در جهان ما شقاوت را ارج می نهند و ارزش‌ها و کرامات انسانی جایگاه واقعی نداشته و تشریفاتی سمبلیک هستند.

وی تصریح کرد:، همچنان شاهدیم که فرصت‌های زندگی برای کودکان با خشونت و افراط گرایی بدخواهان از بین می‌رود و سازمانهای بین المللی جز اظهار تأسف و کمک‌هایی در برخی از امور در توقف چنین وضعیتی توفیق نداشته و همچنان شاهد گسترش ترس و وحشت دائمی برای کودکان در جهان هستیم. خشونت علیه کودکان بنیان‌های پیشرفت اجتماع و توسعه را تضعیف نموده و سرمایه انسانی و نسل‌های آینده بشر را با خطرات و تهدیدهای فراوان مواجه خواهد نمود.

بر اساس این گزارش چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از ۲۵ فوریه تا ۲۲ مارس ۲۰۱۹ در مقر اروپایی سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس در حال برگزاری است.

انتهای پیام