• شنبه / ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97121809238
  • خبرنگار : 71610

به مناسبت "روز شهید"

مقاومت عراق نسبت به تلاش واشنگتن برای ایجاد نسل سوم داعش هشدار داد

عصائب اهل الحق

دبیرکل گروه عصائب اهل الحق و رهبر سازمان بدر عراق در سخنانی اعلام کردند، آمریکا به حمایت از "داعش جدید" و مداخله در کرکوک می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، قیس خزعلی، دبیرکل گروه عصائب اهل الحق عراق در جریان سخنرانی خود در مراسم "روز شهید" عنوان کرد: یک طرح خارجی برای هدف قرار دادن عراق در جریان است که هدف آن ممانعت از احیای ثبات سیاسی و اقتصادی به کشور است.

وی افزود: با این وجود یک فرصت واقعی برای تحقق پیروزی سیاسی به واسطه همبستگی، اتحاد و احساس مسؤولیت وجود دارد.

خزعلی گفت که مقاومت دلیل اصلی عزت و کرامت عراق در مقابله با اشغالگری و عامل پیروزی کشور بر گروه تروریستی داعش است. مقاومت ادامه طبیعی انقلاب "عشرین" (خیزش ملت عراق علیه اشغالگری انگلیس در سال ۱۹۲۰) و انتفاضه شعبانیه است و عراق امروز به برکت جانفشانی‌های در راه مقابله با داعش، مرحله پیروزی و موفقیت را طی می‌کند.

وی ادامه داد: سفارت آمریکا در عراق مژده نسل سوم داعش را می‌دهد تا مقدمات ایجاد عملی آن را فراهم کند. باید یک موضع قاطع و استوار در برابر هر گونه تلاش برای فساد و گسترش آن اتخاذ کرد و ما نیز نخستین افرادی خواهیم بود که در برابر هر گونه تلاش برای نسبت دادن فساد به فراکسیون "صادقون" یا ائتلاف الفتح می‌ایستیم.

از سوی دیگر، هادی العامری، رهبر سازمان بدر و ائتلاف الفتح عراق نیز در سخنرانی در مراسم روز شهید اظهار کرد: پیروزی بزرگ بر گروه تروریستی داعش به برکت جانفشانی‌ها و خون رزمندگان قهرمان عراق محقق شد و نقش ائتلاف بین‌المللی در حمایت از عراق در برابر داعش، دیرهنگام و پس از نزدیک شدن تحقق پیروزی بود.

وی افزود: روحیه فداکاری در راه حفظ کرامت عراق و حاکمیت و استقلال آن باید حفظ شود. ثبات عراق ثبات منطقه است اما برخی برای از بین بردن امید در عراق شب و روز تلاش و برنامه ریزی می‌کنند.

این مقام عراق در ادامه تاکید کرد، خطر ابزارهای رسانه‌ای که برای هدف قرار دادن عراق تلاش می‌کنند کمتر از خطر تروریسم داعش نیست.

العامری در واکنش به حضور نظامیان آمریکا در کشورش نیز خاطرنشان کرد: موضع ائتلاف الفتح نسبت به حضور نیروهای آمریکا واضح و روشن است و هرگونه حضور زمینی و ایجاد پایگاه نظامی این نیروها را رد می‌کند.

وی در این باره تصریح کرد: عراق نیازی به حضور نظامی آمریکا در خاک خود ندارد و ما هیچ‌گونه حضور خارجی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت. عراق عرصه‌ای برای تسویه حساب یا نقطه‌ای برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه نیست.

رهبر ائتلاف الفتح ادامه داد: دخالت سفارت آمریکا در کرکوک واضح و آشکار است و راه حل اداره کرکوک به دست ساکنان و بخش‌های مختلف این استان حاصل می‌شود.

العامری در پایان گفت: اینکه آمریکا گروه‌های مقاومت را تروریسم می‌خواند ما را نمی‌ترساند و تلاش ما در مسیر مقاومت را کاهش نخواهد داد و از فرماندهان امنیتی می‌خواهیم که نسبت به فعالیت مجدد تروریسم هوشیار باشند.

انتهای پیام