• شنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۵۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97122512981
  • خبرنگار : 71089

آزادی زندانیان بیشتر در نیکاراگوئه بعد از درخواست اپوزیسیون

دنیل اورتگا

دولت نیکاراگوئه ۵۰ زندانی را که به دلیل برگزاری اعتراضات ضددولتی بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، از زمان آغاز اعتراضات دولتی و سرکوب مرگبار این اعتراضات در نیکاراگوئه بیش از ۷۰۰ نفر زندانی شدند که این مساله باعث افزایش مخالفت‌ها نسبت به دولت دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه شد.

بر اساس آمار منتشر شده، در ماه‌های آوریل تا اکتبر گذشته، دست کم ۱۲۵ نفر کشته و هزاران نفر از مردم نیکاراگوئه به دلیل ناآرامی‌ها فرار کرده‌اند.

وزارت کشور نیکاراگوئه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این زندانیان به شرط حصر خانگی آزاد شدند.

ائتلاف اپوزیسیون نیکاراگوئه از اورتگا درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام کرده و خواستار آزادی زندانیان برای پیشبرد مذاکرات صلح با اورتگا شده بود.

دولت نیکاراگوئه بعد از چند ماه خودداری از مذاکرات به دلیل افزایش فشار بین‌المللی و بحران اقتصادی به میز مذاکرات بازگشت. از ۲۷ ماه فوریه نزدیک به ۱۰۰ زندانی آزاد شده‌اند.

این مذاکرات به دلیل درخواست اپوزیسیون مبنی بر آزادی زندانیان بیشتر به مدت چند روز به تعلیق درآمد. آنها این مذاکرات را بعد از پیشنهاد جدید دولت  نیکاراگوئه، روز پنجشنبه‌ از سر گرفتند.

اپوزیسیون اعلام کرد که این تعداد آزادی زندانیان سیاسی ناکافی است و باید همه زندانیان آزاد شوند.

کمیسیون حقوق بشر بین کشورهای قاره آمریکا از این آزادی‌ها استقبال کرد و گفت‌: باید دولت نیکاراگوئه زندانیان سیاسی را آزاد کند.

همچنین اعضای اپوزیسیون امروز (شنبه) خواستار برگزاری اعتراضات در مرکز نیکاراگوئه با تاکید بر آزادی همه زندانیان سیاسی شده‌اند.

پلیس نیکاراگوئه اعلام کرده است که برگزاری چنین اعتراضاتی بدون مجوز است.

انتهای پیام