• شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۹
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98012409877
  • خبرنگار : 71631

کشف نقاشی‌های ۳۰ هزارساله در یک غار

کشف نقاشی‌های ۳۰ هزارساله در یک غار

باستان شناسان نقاشی‌های دیواری بر روی ‌غاری واقع در کرواسی کشف کردند. محققان معتقدند قدمت این آثار به ۳۰ هزار سال پیش باز می‌گردد.

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، با این‌که نقاشی‌های دیواری غاری در اروپای غربی به وفور دیده می‌شود، این اکتشاف اولین نقاشی دیواری غار با این قدمت است که تاکنون در شبه جزیره «‌بالکان‌» یافت شده است.

نقاشی‌های سرخ این غار که تصویر یک گاومیش و یک بز کوهی را به نمایش می‌گذارد، ممکن است ۳۰ هزار سال پیش خلق شده باشند.

«‌جین کلاتس» مورخ فرانسوی، در خصوص این اکتشاف بیان کرد: «این رویداد یک اکتشاف مهم محسوب می‌شود؛ چراکه این اکتشاف در منطقه‌ای رخ داده که تاکنون هیچ یافته مشابهی در آن دیده نشده بود. با توجه به نقاشی‌های موجود، قدمت این آثار بدون شک به عصر سنگ پسین باز می‌گردد.»

نقاشی‌های این غار به طور کامل سالم باقی نمانده‌اند. در برخی قسمت‌ها، این نقاشی‌ها زیر لایه‌های سنگواره‌های کربنات کلسیم مدفون شده‌اند.

این نقاشی درون غاری با عمق ۱۱۰ متر کشف شده‌اند. طی عصر سنگ پسین، آب و هوای اروپا نسبت به حال حاضر بسیار سردتر و سطح آب دریاها نیز پایین‌تر بود. بنابراین هر کسی که در این غار پناه می‌گرفت می‌توانست رود بزرگی را که راستای دشت وسیعی (جایی که دریای آدریاتیک در حال حاضر در آن واقع است)، مشاهده کند.

«روئیز ردوندو» باستان‌شناس دانشگاه «ساوت‌همپتون» درباره این اکتشاف بیان کرد: «به عنوان یک باستان‌شناس هدف اصلی ما، منحصراً تحقیق و بررسی خود این نقاشی‌ها نیست، بلکه کسب اطلاعاتی درباره جوامع و افرادی که این آثار را خلق کرده‌اند، است.»

انتهای پیام