• چهارشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98020402136
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری در تبریز آغاز به کار کرد

image.png

نخستین همایش بین‌المللی فقه گردشگری با حضور نخبگان و گردشگران بیش از ۵۰ کشور جهان، امروز در تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، رئیس نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری، با بیان این‌که تبریز همواره شهر علامه‌های بزرگ در فنون مختلف و تأثیرگذار در فرهنگ ایران اسلامی بوده است، گفت: وجود بزرگان اهل حدیث و فقاحت اسلامی، آیات و حجت‌ها، مفسرین، عرفا و فلاسفه‌ی زیاد و تأثیرگذار در کشور، از سلسله افتخارات تبریز در طی سده‌های گذشته است.

حجت الاسلام مهدی بخت آور با بیان این‌که این همایش تحت عنوان فقه گردشگری به عنوان یکی از موضوعات مهم فقه مضاعف در تحولات اجتماعی کشورها ودر عرصه بین المللی برگزار می‌شود، افزود: این همایش جزو موارد تأثیر گذار در اقتصاد و ارتباطات بین الملل بوده و باعث آشنایی و نزدیکی ملل مختلف و رونق اقتصادی و تحولات شگرف در مسائل فرهنگی و اجتماعی می‌شود.

وی با بیان این‌که سال گذشته تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی مطرح شد و برنامه‌های مختلفی در این راستا اجرا شد، گفت: حمایت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و نهادهای مختلف دولتی از جمله استانداری نیز در برگزاری این همایش نقش مؤثری داشت.

وی دانشگاه تبریز را یکی از سمبل‌های افتخار تبریز عنوان کرد و گفت: دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه ایران بوده که همواره بزرگان، چهره‌های علمی و نخبگان تأثیر گذاری در خود پرورش داده است.

وی در خصوص مقاله‌های پذیرفته شده در این همایش، یادآور شد: ۲۵۰ مقاله از داخل و خارج کشور در این همایش پذیرفته شده و توسط داوران مورد بررسی قرار گرفته است.

دبیرعلمی نخستین همایش فقه گردشگری نیز در این مراسم با اشاره به مقالات دریافت شده در همایش بین المللی فقه گردشگری، گفت: حدود ۲۵۰ مقاله به این همایش ارسال شده که از این تعداد ۶۰ مقاله به دلایل کمیته‌ی داوری و عدم تناسب با شیوه نامه‌ی مقاله، در دبیرخانه رد شده است.

حجت الاسلام رحیم قربانی، با ارائه‌ی گزارشی اجمالی از روند علمی همایش، اظهار کرد: زمانی که شورای سیاست گذاری این همایش، ساختار همایش را تنظیم و تثبیت کرد، شش محور علمی برای همایش تنظیم شد، تمامی مقاله‌ها در شش محور به دبیرخانه ارسال شده است که آمار دقیق مقالات ارسالی در اختتامیه‌ی همایش اعلام خواهد شد.

وی افزود: از ۲۵۰ مقاله در همایش فقه گردشگری، ۱۶۰ مقاله پذیرش شده که از این مقالات ۸۲ مقاله به طور عمومی امتیاز کسب کرده و ۶۰ مقاله نیز به عنوان آثار برگزیده انتخاب شده است.

دبیرعلمی نخستین همایش فقه گردشگری بیان کرد: در همایش فقه گردشگری از بین تمامی مقاله‌ها هفت مقاله به عنوان مقاله‌ی برتر، بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند.

وی با بیان این‌که مقاله‌های زیادی از ملیت‌های مختلف به پنج زبان انگلیسی، فارسی، آذری، ترکی استانبولی و اردو به دبیرخانه‌ی همایش فقه گردشگری رسیده است، افزود: دو سوم مقالات برگزیده شده در همایش فقه گردشگری از مقالات ملیت‌های مختلف بوده است.

وی افزود: از مهرماه سال گذشته پیش سمینارهایی برای برگزاری این همایش در چندین شهرستان آذربایجان شرقی و سایر استان‌های کشور برگزار شد.

حجت الاسلام قربانی بیان کرد: امیدواریم این همایش با توجه به محتوای پیش بینی شده، بتواند هدف علمی مجامع دانشگاهی و حوزی را تأمین کند.

وی ادامه داد: ایجاد حلقه‌ی ارتباطی بین مجامع حوزوی و تخصصی توریسم از دغدغه‌های ما بود که امیدوارم خروجی این همایش بتواند با مطالعات در حوزه صنفی گردشگری، به توسعه گردشگری در کشورهای اسلامی کمک کند.

حسین اربابی معاون سرمایه گذاری، حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز دراین همایش گفت: تا زمانی که فروش نفت در کشور خوب است نگاه‎‌ها به سرمایه‌های دیگر معطوف نمی‌شود، اما معتقدم امروزه اقتصاد گردشگری در مقابل اقتصاد نفت فروشی قابل دفاع است، آنچه که قبلاً از صادرات سرمایه‌ی ملی به دست می‌آوردیم، امروزه می‌توان از واردات گردشگر به دست آورد.

وی با بیان این‌که سفر در تمام ادیان نمایان است، اظهار کرد: خروجی همایش فقه گردشگری باعث افزایش امیدواری ما به حضور پررنگ و کارگشای فقه در این حوزه شده است، متأسفانه در حال حاضر محدودیت فروش سرمایه‌ای به نام نفت را تجربه می‌کنیم که معتقدم اگر به سایر حوزه‌ها از جمله گردشگری توجه کنیم، دیگرنیازی به فروش سرمایه طبیعی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: براساس اعلام سازمان گردشگری جهان، ورود هر گردشگر به کشور معادل ۱۳۵۰ دلار درآمد برای کشور است.

وی با بیان این‌که حوزه‌های علمیه و سیاست گذاران این حوزه‌ها به صورت جدی پای در عرصه‌ی گردشگری گذاشته‌اند، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی آمادگی کامل خود را در راستای کارگشایی حوزه‌های مختلف گردشگری، بهبود شرایط گردشگر پذیری کشور و پذیرش موارد خروجی این همایش به عنوان همایش کاربردی و تأثیرگذار مستقیم در حوزه گردشگری اعلام می‌کند.

وی یادآور شد: ما ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف طبیعی و تاریخی داریم که می‌توان از آن‌ها به خوبی برای جذب قلوب گردشگران بهره برداری کرد.

انتهای پیام