• سه‌شنبه / ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98021005434
  • خبرنگار : 71357

اجاره‌های عجیب و غریب در شمال پایتخت

اجاره نشینی

زمزمه‌ها درباره افزایش قیمت اجاره‌بها در تهران در حالی بالا گرفته که بررسی‌ها نشان می‌دهد دامنه تورم، قیمت اجاره‌بها در شهرهای بزرگ ایران را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: در شرایطی که شمارش معکوس برای فرارسیدن ایام جابجایی آغاز شده است، مالکان پیشنهادهای عجیب و غریبی برای اجاره واحدهای مسکونی در اختیار خود ارائه می‌کنند.

یکی از مشاوران املاک در منطقه سبلان در این رابطه گفت: برخی مالکان دقیقاً صد درصد روی قیمت‌ها گذاشته‌اند؛ به عنوان مثال خانه‌ای که سال گذشته ۶۰ میلیون تومان رهن کامل شده است، در حال حاضر ۱۲۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده و تبدیل این رقم به اجاره نیز چندان تأثیری در کاهش قیمت‌ها ندارد.

وی با اشاره به این که توقف معاملات مسکن در فروردین امسال و البته ماه‌های پایانی سال گذشته سبب شده است که قیمت اجاره‌بها افزایش چشمگیری داشته باشد، ادامه داد: در گذشته غالباً مالکان میزان اجاره را بر حسب سودی که در بانک‌ها به سپرده‌ها تعلیق می‌گرفت می‌سنجیدند، در حقیقت بازار اجاره بازار موازی سود بانکی محسوب می‌شد اما رشد تورم این نسبت را به هم ریخته و مالکان دیگر بر اساس طلا و دلار و سکه، نرخ اجاره ملک خود را می‌سنجند.

اجاره‌های عجیب در شمال شهر

اینجا هم پای سایت‌ها در میان است. می‌گویند هر کسی به هر قیمتی که می‌خواهد واحد خود را فایل می‌کند، کمترین اجاره‌ها برای خانه‌های لوکس با قیمت خرید یک خانه متوسط در میانه شهر برابری می‌کند. اجاره‌های ماهی ۵ میلیون تومان با ۲۰۰ میلیون تومان پول پیش حالا تبدیل شده‌اند به ۵۰۰ میلیون پول پیش و چیزی در همین حد و اندازه اجاره.

یکی از مشاوران املاک در منطقه میرداماد گفت: امسال تعداد مراجعان مالکان به ما بیشتر از مستأجران بوده است، به نظر می‌رسد تقاضای جدیدی برای زندگی افراد در اینجا نداریم چون قیمت‌ها امسال به شدت رو به افزایش است، بسیاری از آنها هم که این محدوده مستأجر بودند، به مناطق ارزان‌تر رفته‌اند تا بتوانند از پس هزینه‌هایشان برآیند. به گفته وی در یوسف‌آباد یک آپارتمان صد متری ودیعه‌ای برابر با ۵۰ میلیون و اجاره‌ای حدود ۶ میلیون تومان در ماه دارد.

او تاکید کرد به خاطر می‌آورد که یک دهه قبل نیز کوچ مستأجران در بازار مسکن از هر منطقه‌ای به منطقه پایین‌تر برای حفظ توان اداره خانواده مشهود بود.

کوچ از اینجا به شهرستان

بسیاری از مستاجرانی که این روزها برای یافتن واحد مسکونی در تکاپو هستند، با پیشنهاد افزایش شدید قیمت روبرو شده‌اند، یکی از مستاجرانی که در منطقه جوادیه به دنبال خانه می‌گشت، گفت: صاحبخانه تقاضای ۱۰ میلیون تومان پول پیش بیشتر برای یک واحد ۴۰ متری کرده و من قادر به تأمین نیستم در نتیجه اگر نتوانم خانه‌ای با این قیمت یعنی سی میلیون تومان رهن کامل بیابم باید به شهرستان مهاجرت کنم. شغل خودم رانندگی با وانت و شغل همسرم کار در منازل است.

هر چند رئیس اتحادیه املاک و نایب رئیس این اتحادیه از احتمال افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی اجاره‌ها سخن می‌گویند اما به نظر می‌رسد داستان مستأجران امسال به فصلی ناخوش گره بخورد.

انتهای پیام