• شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۸
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98021407066
  • خبرنگار : 71415

اوباما پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ را توهین شخصی تلقی کرد

اوباما

بر اساس محتوای یک کتاب، باراک اوباما شکست هیلاری کلینتون، کاندیدای دموکرات مورد حمایتش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ را «توهین شخصی» و یک شکست تحقیرآمیز تلقی کرده و آن را ناشی از عملکرد بد هیلاری کلینتون در کمپین انتخابات می‌دانست.

به گزارش ایسنا، بر اساس محتوای کتابی به قلم پیتر بیکر، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز، با عنوان «اوباما: ندای تاریخ»، این رئیس جمهور سابق آمریکا زمانی که هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ شکست خورد، به شدت از این اتفاق خشمگین شده بود. او این اتفاق را نتیجه‌ ناتوانی کلینتون در فرستادن پیامی بر مبنای موفقیت‌های سیاسی‌اش به هدف کسب پیروزی در انتخابات می‌دانست.

به نوشته این کتاب، اوباما درآن زمان گفته بود: این اتفاق دردناک و سوزنده است.

به گزارش اسپوتنیک، بیکر در کتابش نوشت: شاید اوباما کاندیدای این انتخابات نبوده باشد اما برای او سخت بود که این نتیجه را «توهین شخصی» تلقی نکند چرا که در زمان کمپین انتخاباتی چنین توصیفی از این اتفاق داشت.

بیکر در ادامه کتابش نوشت: اوباما به شدت درگیر نتیجه‌ی این انتخابات بود و تصور می‌کرد که مردم آمریکا نخواسته‌اند او را با یک زن «خودنما و دلقک» که برگ برنده‌هایش صرفاً ورشکستگی‌های مکرر، ازدواج‌های سریالی و پیام‌های نژاد پرستانه بودند جایگزین کند.

به نوشته این کتاب، اوباما بعد از این انتخابات به یکی از دستیارانش گفت: من اقتصاد خوبی را تحویل ترامپ دادم. هیچ حقایق و هیچ تبعاتی هم علیه او وجود ندارد و اکنون خیال او ازین بابت راحت است.

بیکر نوشت: اوباما بخش عمده خشمش را متوجه هیلاری کلینتون که در زمان ریاست جمهوری او وزیر امور خارجه بود، کرده و گفت: او یک کمپین ریاست جمهوری بی روح را رهبری کرد.

اوباما متذکر شد: هیچ کس او را مجبور نکرده بود صدها هزار دلار پول از  گلدمن ساکس و دیگر ستون‌های وال استریت دریافت کرده و یک کمپین با مدیریت ضعیف را رهبری کند که بعد از امتحان ۸۵ شعار آخر سر به شعار «در کنار یکدیگر قدرتمندتر هستیم» رسید.

با این حال اوباما عادت داشت که از انتقاد مستقیم از ترامپ در اوایل دوران ریاست جمهوری او خودداری کند اما بعداً به جمع دموکرات‌هایی که به شدت منتقد سیاست‌های ترامپ بودند پیوست.

اوباما همچنین بر اساس گزارش‌ها، از زمان انتخابات میاندوره‌ای نوامبر گذشته مکرراً با کاندیداهای ریاست جمهوری حزب دموکرات به مذاکره پرداخته است.

انتهای پیام