• یکشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98021507849
  • خبرنگار : 71129

/گزارش/

تلاش سعودی‌ها برای بهبود وجهه خود در یمن

جنگ یمن

مقام‌های عربستان به دنبال کم کردن انتقادهای بین‌المللی از جنگ یمن و وخامت اوضاع انسانی در این کشور پروژه‌های کمک چند میلیونی خود را به یمن اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه درباره این کمک‌ها و اهداف پشت پرده این کمک‌ها گزارش کرده است، عربستان با وجودی که رهبری ائتلاف نظامی را علیه حوثی‌ها از ۲۰۱۵ برعهده دارد و در بحبوحه فشارهای بین‌المللی برای پایان دادن به این درگیری ضد انسانی است، اما تلاش دارد تا در سراسر یمن با پروژه‌های کمک رسانی از قبیل ساخت مدارس، گلخانه‌ها و کارخانه‌های آب شیرین‌کن، حضور خود را توجیه کرده و به این ترتیب زمینه را برای حذف انتقادات و حتی مخالفانش فراهم کند.

این در حالی است که کمپین بمباران ائتلاف عربی عامل اصلی بدترین بحران بشری در جهان در یمن است که باعث شده تا هزاران یمنی کشته و میلیون‌ها تن نیز برای پر کردن شکم خود دچار مشکل شوند.

اما پیگیری پروژه‌های توسعه در بحبوحه جنگ، استراتژی مقام‌های سعودی است که می‌گویند هدفشان ترویج نگاه خوب محلی به سعودی‌ها در عین خوداتکایی یمنی‌ها در یک اقتصاد رو به زوال است؛ البته مؤثر بودن این اقدامات از سوی فعالان حقوق بشری زیر سوال رفته است.

ماه گذشته میلادی، مقام‌هایی از برنامه بازسازی و توسعه عربستان برای یمن که در مه ۲۰۱۸ و با هدف پیشبرد این استراتژی ایجاد شد، به سمت جیزان در مرز یمن و منطقه "میدی" یمن در مجاورت جیزان عربستان رفتند تا پروژه‌هایی را که به گفته آنها حدود هفت میلیون دلار بود، آغاز کنند.

این گروه با اسکورت سربازان مراسمی را برای اجرای ۱۱ پروژه شامل ساخت یک مدرسه و مرکز بهداشت جدید و یک کارخانه آب شیرین‌کن به منظور مقابله با بیماری‌های ناشی از آب، انجام دادند.

حسن العطاس، مدیر پروژه‌های برنامه بازسازی و توسعه عربستان برای یمن گفت: این پروژه‌ها در گستره‌ای پهناور انجام می‌شوند و بسیاری از آنها توسط عربستان در کشور برادر یمن صورت می‌گیرند.

البته هنوز مشخص نیست که این پروژه‌ها چه زمانی تکمیل می‌شوند.

مین‌ها همه جا هستند

در همین حال منطقه میدی که پیشتر شاهد جنگ بوده، به شدت به بازسازی‌های گسترده و مین‌زدایی پیش از انجام پروژه‌ها نیاز دارد.

هزاران تن از ساکنان این منطقه که از ترس درگیری‌ها گریخته بودند، در حالی باز می‌گردند که خانه‌هایشان به تلی از خاک بدل شده است.

یکی از سکنه گفته است، قایق‌های ویران و غارت شده و ترس از مین‌های دریایی صنعت ماهی‌گیری در این منطقه را از بین برده است.

عبدالفتاح ۴۶ ساله که یک معلم است و حالا در جیزان عربستان ساکن است، می‌گوید: مین‌ها همه جا هستند. مردم زمانی می‌توانند بازگردند که مین‌ها برچیده شده باشند، خانه‌ها بازسازی شده باشند و آموزش، بهداشت، آب آشامیدنی و برق تأمین شده باشد.

میدی در استان پر تنش حجه است که هنوز در بسیاری از دره‌هایش جنگ وجود دارد.

تبدیل بد به بدتر

عربستان و امارات که یکی دیگر از اعضای ائتلاف است خودشان را بزرگترین اهداکنندگان به یمن می‌دانند و از ۲۰۱۵ بیش از ۱۸ میلیارد دلار تأمین کرده‌اند.

ریاض می‌گوید که خودش به تنهایی حدود ۱۲ میلیارد دلار اختصاص داده است.

این در حالی است که فعالان یمنی در طوماری در پایگاه اینترنتی change.org خواستار مشخص شدن سرنوشت این پولهایی هستند که ظاهرا به یمن تزریق می‌شوند: با وجود اینکه تمامی این پول‌ها به یمن تزریق شده اما بهداشت، وضعیت زندگی و اقتصاد در یمن از بد به بدتر می‌رود.

البته کمک‌های کشورهای حوزه خلیج فارس در حدی نبوده که ضررهای متحمل شده به یمن را جبران کند.

در مطالعه انجام شده از سوی برنامه توسعه سازمان ملل در ماه گذشته میلادی آمده که درگیری یمن که از زمان جنگ سرد مخرب‌ترین بوده، تا همین جا باعث ضرر اقتصادی ۸۸.۸ میلیارد دلاری به یمن شده است.

اگر این جنگ بیش از این ادامه یابد، این ضرر بیشتر هم می‌شود.

یکی از مقام‌های برنامه توسعه سازمان ملل گفته است: حتی اگر همین فردا صلح در یمن برقرار شود، چندین دهه زمان می‌برد تا یمن به آن سطحی از توسعه که پیش از جنگ داشت، بازگردد.

قلب‌ها و ذهن‌ها

بسیاری هم پایداری پروژه‌های عربستان را پس از پایان جنگ یمن زیر سوال برده‌اند که باعث شده بسیاری از زیرساخت‌های این کشور از بین برود.

محاصره بنادر یمن توسط عربستان باعث شده تا ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن دچار مشکل شود.

سارا فیلیپس، یکی از کارشناسان مسائل یمن در دانشگاه سیدنی می‌گوید: مردم یمن که من با آنها سر و کار دارم مداخله عربستان را یک تهاجم بی پروا و از نظر سیاسی نابجا و خودخواهانه می‌بینند.

الیزابت کندال، محقق دانشگاه آکسفورد که دائماً به منطقه می‌رود، می‌گوید: عربستان در عین کمک مالی برای ساخت مدارس و کلینیک در استان "مهره" واقع در منتهی علیه شرق یمن پرسنل و تجهیزات نظامی ویژه خود را نیز مستقر کرده که این شک را درباره رویکردهایش بر می‌انگیزد. اقداماتی مثبت مرتبط با حضور جدید سعودی‌ها وجود دارد اما بسیاری از محلی‌ها این را "اشغال سعودی" می‌دانند.

انتهای پیام