• دوشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98022312072
  • خبرنگار : 71516

فرانسه "مکانیزم حقوقی" جهت محاکمه تروریست‌های خارجی در سوریه را بررسی می‌کند

لودریان

وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد، این کشور درحال بررسی ایجاد مکانیزم حقوقی بین المللی برای محاکمه تروریست‌های خارجی عضو داعش است که در مناطق کردنشین در سوریه بازداشت شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژان ایولودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت: ما امکان ایجاد مکانیزم حقوقی مشخصی برای محاکمه تروریست‌های خارجی را بررسی می‌کنیم که در مناطق کردنشین در سوریه بازداشت شده‌اند. این مکانیزم را با الهام گرفتن از مکانیزم‌های دیگر در نظام قضایی بین المللی مثل وضعیت کوزوو یا قاره آفریقا ایجاد خواهیم کرد.

در سال ۲۰۱۵ یک دادگاه ویژه در لاهه برای بررسی جنایت‌های جنگی شورشیان آلبانی در کوزوو علیه صرب‌ها و مخالفان سیاسی در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ تأسیس شد. در همان سال دادگاه کیفری ویژه‌ای برای بررسی جنایت‌ها علیه بشریت در آفریقای مرکزی نیز تأسیس شد.

نیروهای سوریه دموکراتیک که تروریست‌های خارجی را بازداشت کرده‌اند خواهان تأسیس دادگاه بین المللی در شمال شرق این کشور برای محاکمه این تروریست‌ها هستند. اما از نظر قانونی این وضعیت پیچیده است چراکه جایی که تروریست‌ها در آنجا بازداشت هستند، از نظر بین المللی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

فرانسه با بازگشت زنان و مردان داعشی مخالف است و به گفته لودریان این کشور تنها آماده بررسی پرونده‌های کودکان زندانی با مادرانشان در اردوگاه‌هاست.

انتهای پیام