• شنبه / ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۰
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98040804104
  • منبع : نمایندگی لرستان

سنت «اصلاح بین مردم» در جامعه رواج داده شود

اصلاح

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان اصلاح بین طرفین دعوا را یکی از صفات خوب و پسندیده دانست که باید در جامعه اسلامی رواج پیدا کند و گفت: در تعلیمات اسلامی ما به‌اندازه‌ای به این موضوع اهمیت داده شده که به‌عنوان یکی از برترین عبادات از آن نام برده شده است.

حجت‌الاسلام سعید مهدوی‌امین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از صفات خوب و پسندیده که باید بین همه انسان‌ها به‌ویژه مسلمین رواج داشته باشد بحث اصلاح بین دو فرد است، همان‌گونه در آیه ۲۹ سوره مبارکه فتح می‌خوانیم «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم»، باید با خصم و دشمن سخت گرفت و بین خودی‌ها مودت و مهربانی و دوستی ایجاد کرد.

وی با بیان این‌که در زندگی اجتماعی همیشه نزاع هرچند در حد لفظ وجود داشته که منجر به اختلافات و حتی خون‌ریزی خواهد شد، عنوان کرد: وظیفه دیگران در این زمینه آن است که در اصلاح ذات‌البین و رفع سوءتفاهم و فراهم آوردن جو خوش‌بینی و حسن ظن در میان افرادی که درگیر مناقشات هستند بکوشند و در اصطلاح آب بر روی آتش بپاشند.

مهدوی‌امین با تأکید بر این‌که اصلاح ذات‌البین و ایجاد تفاهم و زدودن کدورت‌ها و دشمنی‌ها و تبدیل آن‌ها به صمیمیت دوستی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اسلامی است، تصریح کرد: در تعلیمات اسلامی ما به‌اندازه‌ای به این موضوع اهمیت داده شده که به‌عنوان یکی از برترین عبادات از آن نام برده شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان لرستان ادامه داد: امام علی (ع) در آخرین وصایایش به فرزندان خود فرمودند: «از جد بزرگوارتان شنیدم که اصلاح رابطه میان مردم از هرچه نماز و روزه مستحبی برتر است، اگر انسان هر آنچه نماز و روزه مستحبی داشته باشد و در پی آن‌ها باشد اگر در اصلاح بین مردم و ذات‌البین باشد از همه این عبادات مستحبی برتر و بالاتر است».

وی ادامه داد: در روایت است کسی که اصلاح بین مردم کند و صلح ایجاد می‌کند مانند مجاهدی است که شمشیر به دست دارد و مجاهد فی سبیل‌الله است، باید از کسانی که سخن‌چینی می‌کنند دوری کنند چراکه بین آن‌ها را شعله‌ور می‌کنند.

مهدوی‌امین تصریح کرد: روایت است که پیامبر اکرم (ص) به ابو ایوب فرمودند: «آیا تو را از صدقه‌ای آگاه کنم که خدا و پیامبرش آن را دوست دارند، هنگامی‌که مردم با یکدیگر دشمن شوند آن‌ها را صلح ده و زمانی که از هم دور گردند آن‌ها را دوست کن»، همچنین از امام صادق (ع) درباره حکمین سوال شد، فرمود: «حکمین نمی‌توانند به طلاق و جدایی حکم کنند مگر این‌که راهی دیگر وجود نداشته باشد»، حکمین دنبال طلاق و جدایی نیستند.


انتهای پیام