• دوشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98041004840
  • خبرنگار : 71592

فرستاده سازمان ملل به یمن فردا به روسیه می‌رود

مارتین گریفیث

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن فردا (سه شنبه) وارد روسیه می‌شود و وی پس از آن، به منظور پیش‌برد پرونده سیاسی حل بحران یمن، به امارات و عمان نیز می‌رود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، انتظار می‌رود مارتین گریفیث،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در سفر یک روزه خود به روسیه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه این کشور دیدار کند.

یکی از مسئولان سازمان ملل گفت، سفر گریفیث به روسیه دارای اهمیت است، زیرا این کشور شریکی مهم و یک عضو دائم شورای امنیت است.

به محض اینکه گریفیث سفرش به روسیه را به پایان برساند، به امارات و عمان می‌رود. هنوز گریفیث یا دفتر وی در خصوص اینکه او به صنعاء خواهد رفت و اینکه با مسئولان انصارالله دیداری خواهد داشت یا خیر، اظهارنظری نکرده‌اند، اما تحلیل‌گران می‌گویند، سفر گریفیث به عمان برای دیدار با برخی از اعضای انصارالله در این کشور مانند محمد عبدالسلام، سخنگوی این جنبش انجام می‌شود.

همچنین سیاستمداران یمنی تاکید دارند، ماموریت گریفیث که تصمیم گرفته است سفرهای خود به برخی از کشورها را از سر بگیرد،‌ به دلیل وضعیت پیچیده موجود در خصوص اجرای توافق‌نامه استکهلم با خطر شکست روبرو است.

در حالی که شک و تردیدهای بسیاری در خصوص امکان موفقیت گریفیث برای اجرای توافق‌نامه سوئد وجود دارد، وضاح الجلیل،‌ نویسنده یمنی می‌گوید، این سفر گریفیث به روسیه، پس از توجه این کشور به یمن و بخصوص منطقه جنوبی آن، بیانگر پیچیدگی هرچه بیشتر بحران یمن و وجود اقدامات مهم دیگری است.

در این راستا، بلیغ المخلافی، سخنگوی حزب عدالت و توسعه یمن گفت، گریفیث با این سفرها و دیدارهای اخیرش در ریاض تلاش دارد ماموریتش را که در آستانه شکست قرار دارد، نجات دهد؛ به ویژه اینکه اخیراً دولت مستعفی یمن به عدم همکاری با او و بررسی خروج از توافق‌نامه سوئد اشاراتی کرده است.

انتهای پیام