• دوشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: فلسطین
  • کد خبر: 98041005013
  • خبرنگار : 71588

سفیر آمریکا با چکش تونلی در شهر قدس اشغالی را افتتاح کرد!

گرینبلات و فریدمن

سفیر آمریکا در تل‌آویو در مراسم افتتاح تونلی در قدس اشغالی شرکت کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عبری زبان "هاآرتص"، پس از اینکه مقامات اسرائیلی اعلام کردند که تونل حفر شده در شهر قدس را با حضور مسؤولان برجسته آمریکایی افتتاح خواهند کرد، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در تل‌آویو در کلیپ ویدیویی در افتتاح این تونل در قدس اشغالی رویت شد. او در این نوار ویدیویی با یک چکش در حال زدن به دیواری برای گشودن این تونل است.

به نوشته این روزنامه، جمعیت شهرک سازی " العاد" که در راستای یهودی سازی شهرک قدیمی قدس و اطراف آن تلاش می‌کند این مراسم را سازماندهی کرده است. 

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرد که این تونل یهودی از "برکة سلوان" تا دیوار "البراق" امتداد می‌یابد و هدف این اشغالگران این است که از طریق این تونل مسیر کوتاهی برای افراط گرایان یهودی برای انجام فرایض دینی‌شان در صحن‌های مسجدالاقصی ایجاد کنند.

روزنامه هاآرتص پیشتر نوشته بود که دیوید فریدمن و جیسون گرینبلات، فرستاده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه قصد دارند که در مراسم افتتاح "جاده زائران" که در واقع به عنوان بخشی از طرح یهودی‌سازی شهرک قدیمی قدس اشغالی و اطراف آن است، شرکت کنند.

این روزنامه عبری‌زبان همچنین نوشت: مشارکت دیپلمات‌های آمریکایی در مراسم افتتاح پروژه شهرک سازی در داخل قدس منعکس کننده حمایت بی‌سابقه آنها از طرح‌های یهودی سازی شهر قدس به ویژه در دوره ترامپ است در حالیکه دولت سابق آمریکا از مشارکت در چنین فعالیت‌هایی امتناع می‌کرد.

هاآرتص به نقل از دنی زایدمن، کارشناس امور قدس نوشت: مشارکت دیپمات‌های آمریکایی در این پروژه اقدامی بی‌سابقه بود اما هرگز تعجب‌آور نیست.

جاده زائران که سازمان‌های یهودی افراطی بر افتتاحیه آن نظارت دارند منجر به حفر آثار باستانی زیادی در زیر زمین از شش سال پیش شده است.

این در حالی است که تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه‌ای نسبت به خطرات حفاری‌های اسرائیل در شهر قدس اشغالی هشدار داد.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در این بیانیه همچنین نسبت به نتایج و پیامدهای تداوم حفاری‌های اشغالگران اسرائیلی در شهر قدس که از منطقه "سلوان" تا مسجدالاقصی" امتداد یافته است، هشدار داد.

در همین راستا، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دستوراتی را صادر کرده که با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تماس‌هایی برقرار شود تا تحرکاتی جهت مقابله با این نقض‌های خطرناک صهیونیست‌ها صورت گیرد.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که این نقض‌ها با قوانین بین‌المللی، حقوق ملی و عربی فلسطینیان و مسلمان مغایرت دارد.

انتهای پیام