• چهارشنبه / ۱۲ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۲
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 98041206304
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

یک مسئول:

تعداد شرکت‌های‌ پخش کالا در خراسان شمالی فاقد مجوز به ۶۰ تا ۷۰ شرکت می‌رسد

شرکت‌های‌ پخش کالا

رئیس انجمن شرکت‌های پخش خراسان شمالی گفت: در حال حاضر شرکت‌های بزرگ توزیع کننده در این استان که به صورت قانونی در حال انجام دادن فعالیت‌های خود هستند، در حاشیه قرار دارند.

امید حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر اینکه شرکت‌های پخش به عنوان یکی از سازمان‌های بخش خصوصی نقش مهمی در تأمین و توزیع کالاهای مورد نیاز مردم ایفا می‌کنند، افزود: یکی از مزیت‌های وجود شرکت‌های پخش کالا، توزیع کالا با قیمت‌های عادلانه در تمامی نقاط است یعنی کالایی که در مرکز یک استان توزیع می‌شود همان کالا با همان قیمت است که در دورترین نقطه به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی ادامه داد: اما متأسفانه وجود شرکت‌های پخش توزیع زیرپله ای و فاقد مجوز رسمی سبب شده تا شرکت‌های بخش دارای مجوز که به صورت رسمی و قانونی در حال کار کردن هستند، دچار ضرر و زیان شوند.

حیدریان اظهار کرد: باید سازوکاری ایجاد شود تا اخذ مالیات بر ارزش افزوده را از کف بازار دنبال کنند اما این مالیات از شرکت‌های واسطه و واحدهای تولیدی اخذ می‌شود و همین امر به نظام توزیع لطمه می‌زند در نتیجه به دلیل نبود نظارت‌های کافی و علت ذکر شده شرکت‌های توزیع زیرپله ای ایجاد می‌شود که این شرکت‌ها بدون پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و اخذ آن از فروشگاه‌ها، فعالیت سایر شرکت‌هایی که با مجوز و قانونی در حال فعالیت هستند را به حاشیه می‌کشانند.

وی توضیح داد: پیامد دیگری که این امر به دنبال خواهد داشت این است که شرکت‌های قانونی نیز برای کسب درآمد بیشتر و ادامه فعالیت، بخشی از فعالیت‌های خود را به سمت و سوی غیرقانونی بودن بکشانند.

رئیس انجمن شرکت‌های پخش خراسان شمالی بیان کرد: نگهداری سالم کالاها یکی دیگر از مزیت‌های فعالیت‌های شرکت‌های توزیع به صورت قانونی است چراکه از سوی ارگان‌های مختلف نظارت کافی انجام می‌شود اما هیچ اطمینانی از اینکه کالاها در چه انبارهای توسط شرکت‌های توزیع غیرقانونی نگهداری می‌شود، وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: مشکلی دیگر که فعالان عرصه پخش کالا با آن مواجه هستند، این است که که هیچ تسهیلات ارزان قیمت و یا خدماتی شامل حال آنها نمی‌شود و اگر آنها نیازمند دریافت تسهیلات باشند باید تسهیلات را با قیمت‌های بالایی دریافت کنند.

حیدریان با بیان اینکه از سوی دیگر هیچ محلی برای ساخت انبار شرکت‌های توزیع مشخص نشده است، افزود: چند سالی است که متقاضی دریافت زمین در شهرک‌های صنعتی هستیم که با پیگیری‌های انجام شده شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی سال گذشته حمایت‌هایی را انجام داد.

وی ادامه داد: بطوریکه شرکت شهرک‌های صنعتی زمینی که در اختیار شرکت‌های توزیع کالا قرار می‌دهد چهار برابر قیمتی است که برای ساخت یک واحد تولیدی در نظر گرفته می‌شود که این عدد در سال گذشته با تلاش‌های انجام شده در استان به ۱.۵ برابر رسید اما دوباره در سال جاری با همان رقم قبلی رسید که این رقم برای فعالان در این عرصه مقرون به صرفه نیست.

رئیس انجمن شرکت‌های پخش خراسان شمالی تصریح کرد: در حال حاضر در خراسان شمالی ۱۰ شرکت توزیع به صورت قانونی در حال انجام فعالیت هستند این درحالیست که تعداد شرکت‌های فاقد مجوز به ۶۰ تا ۷۰ شرکت می‌رسد.


انتهای پیام