• شنبه / ۲۲ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۳
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98042211044
  • خبرنگار : 71129

تعویق سخنرانی سرکنسول سابق آمریکا در هنگ‌کنگ از بیم انحراف مذاکرات تجاری

چین و امریکا

سخنرانی برنامه‌ریزی شده سرکنسول سابق آمریکا در هنگ کنگ به درخواست وزارت امور خارجه ایالات متحده به تعویق افتاده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست، کورت تونگ، فرستاده آمریکا در هنگ کنگ و ماکائو که اخیراً بازنشسته شد، قرار بود روز چهارشنبه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل در واشنگتن به بررسی روابط هنگ کنگ با چین بپردازد و درباره رویکرد سیاست اقتصادی آمریکا در منطقه نیز به اظهارنظر بپردازد.

درخواست وزارت خارجه آمریکا در تعویق این سخنرانی در نتیجه یکسری اقدامات مشابه از سوی دولت واشنگتن برای تعدیل یا توقف اظهارات علنی از سوی مقام‌های آمریکایی صورت گرفته که می‌تواند به خشم دولت چین و ایجاد انحراف در مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین منجر شود که از اواخر ژوئن سال جاری میلادی از سر گرفته شد.

کورت تونگ در دوران فعالیت سه ساله خود چندین بار علناً هشدار داد که خودمختاری هنگ کنگ به شدت در نتیجه چارچوب "یک کشور، دو سیستم" در معرض خطر است؛ موضعی که وی را در مقابل چین قرار داد.

اخیراً نیز، وی نگرانی خود را بابت تأثیر "اساس سیاسی" متمم‌های پیشنهادی هنگ کنگ بر قوانین استرداد این دولت‌شهر ابراز کرد که بر اساس آن، مظنونان به چین منتقل می‌شوند تا تحت بازجویی و محاکمه قرار بگیرند.

تصمیم وزارت خارجه آمریکا در حذف هرگونه فرصت از سوی این سرکنسول سابق برای بیان اظهارات جنجالی احتمالی درباره روابط هنگ کنگ و پکن، در نتیجه یکسری اقدامات مشابه اخیر صورت گرفته است.

انتهای پیام