• دوشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۷
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98042412575
  • خبرنگار : 71402

چین شرکت‌های آمریکایی فروشنده سلاح به تایوان را تحریم می‌کند

پرچم چین و آمریکا

وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، دولت و شرکت‌های چین با آن دسته از شرکت‌های آمریکایی که به تایوان سلاح بفروشند، قطع رابطه می‌کند. این وزارتخانه به جزئیات این تحریم‌ها اشاره‌ای نکرد اما چنین اقدامی به تضعیف بیشتر روابط با واشنگتن منجر می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین روی تایوان ادعا دارد و هرگز استفاده از قوه قهریه برای به کنترل درآوردن آن را رد نمی‌کند. چین در روابطش با ایالات متحده معمولا تایوان را مساله‌ای بسیار حساس قلمداد می‌کند.

وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته اعلام کرد، وزارت خارجه فروش تسلیحات مورد درخواست تایوان را تایید کرده است و اینها شامل ۱۰۸ تانک آبرامز و ۲۵۰ موشک استینجر می‌شود. این تجهیزات ساخت شرکت ریتون است.

چین جمعه اعلام کرد، آن دسته از شرکت‌های آمریکایی را که به تایوان تسلیحات بفروشند تحریم‌ خواهد کرد اما جزئیاتی منتشر نشد. تازه‌ترین قرارداد نظامی آمریکا-تایوان به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار شامل تانک، موشک و تجهیزات مرتبط است.

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، این فروش تسلیحاتی نقض قوانین بین‌المللی است و به حاکمیت و امنیت ملی چین آسیب می‌زند. او در جلسه هفتگی با خبرنگاران گفت: دولت و شرکت‌های چین با  این شرکت‌های آمریکایی همکاری  نخواهند کرد و تماس تجاری نخواهند داشت. اکنون نمی‌توانم جزئیات آن را فاش کنم اما باور کنید مردم چین همواره سر حرفشان می‌ایستند.

انتهای پیام