• چهارشنبه / ۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۸
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98050201005
  • خبرنگار : 71415

نگارش سه نامه به پامپئو در اعتراض به سوابق اعضای یک کمیسیون حقوق بشری

نگارش سه نامه به پامپئو در اعتراض به سوابق اعضای یک کمیسیون حقوق بشری

سه گروه شامل سناتورهای دموکرات آمریکایی، دهها گروه حقوق بشری و همچنین گروهی از روحانیون مسیحیت کاتولیک درنامه سرگشاده‌ای به وزیر امور خارجه آمریکا خواستار لغو یک کمیسیون جدید مشورت دهنده به دولت در حوزه حقوق بشر موسوم به"کمیسیون حقوق سلب‌نشدنی" به سبب سوابق و مواضع ضد حقوق بشری اعضای این کمیسیون شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در نامه اول، حدود ۲۰۰ گروه حقوق بشری از جمله "مرکز حقوق معلولان" ، "اتحادیه‌ی آزادی‌های مدنی" آمریکا و گروه موسوم به "لیگ ضد افترازنی" در این نامه سرگشاده از مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا خواستند، اقدام به لغو کمیسیون جدیدی موسوم به "کمیسیون حقوق سلب‌نشدنی" کند چرا که تعدادی از اعضای این کمیسیون پیش از این سابقه اتخاذ مواضعی علیه حقوق بشر از جمله در زمینه حقوق اقلیت‌های جنسی و حقوق زنان را داشته‌اند.

در ادامه این نامه تصریح شد: اعضا و رئیس این کمیسیون را عمدتاً یک سری روحانیون یا استادان دانشگاهی که مشهور به داشتن مواضع افراطی در مخالفت با اقلیت‌های جنسی و همچنین حقوق مربوط به تولیدمثل هستند، تشکیل می‌دهند و عده‌ای از آنها سابقه حمایت علنی از موارد جدی ارتکاب نقض حقوق بشر از سوی دیگران را دارند.

این گروهها در نامه‌های خود عنوان کردند، راسل برمان، رئیس کمیسیون حقوق سلب‌نشدنی که استاد مطالعات زبان آلمانی و ادبیات تطبیقی در دانشگاه استنفورد بوده، پیشتر سابقه‌ی کم‌اهمیت شمردن موج اعتراضی راه افتاده علیه حادثه قتل جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و منتقد حاکمیت عربستان در شهر استانبول را داشته و طبق نظری که او درباره این حادثه داده بود، "این اعتراضات صرفاً تلاشی دیگر برای حملات شخصی به ترامپ در دوره قبل از برگزاری انتخابات میاندوره ای سال 2018 کنگره" بوده‌اند.

آنها نوشتند: ما از شما می‌خواهیم این کمیسیون را فوراً منحل کنید و توجه شخصی خود را صرف چالش‌های چشمگیر حال حاضر در مسیر حفظ حقوق بشر در جهان کنید.

یکی از اهداف تشکیل این کمیسیون، ارائه مشاوره در حوزه‌ی حقوق بشر و بر مبنای اصول اساسی آمریکا و اعلامیه جهانی حقوق بشر - ارائه شده در سال ۱۹۴۸ از سوی سازمان ملل - به دولت آمریکا بوده است.

مایک پامپئو اوایل ماه جاری میلادی در موضعی مناقشه‌برانگیز استدلال کرد که در تفسیر حقوق بشر ممکن است "سردرگمی" به وجود بیاید.

از سوی دیگر ۲۲ سناتور دموکرات آمریکایی نیز در یک نامه‌ی مجزا تحت رهبری باب منندز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، نوشتند: این کمیسیون بر مبنای این ایده اشتباه عمل می‌کند که  "هر جور سردرگمی ممکن است نسبت به چیستی حقوق بشر به وجود بیاید".

این سناتورها نسبت به تعهد دولت آمریکا به حقوق بشر اظهار نگرانی کردند و یکی از دلایل این نگرانی را تحسین دونالد ترامپ از از دیکتاتورهایی مثل کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواندند.

در عین حال در یک نامه سوم نیز بیش از ۱۰۰ روحانی مسیحیت کاتولیک نیز اظهار نگرانی کردند که این کمیسیون مشکلات پیش روی مهاجران، پناهجویان و فقرا را کم اهمیت خواهد کرد.

آنها اظهار کردند: مذهب و تعهد ما نسبت به اصول دموکراسی ما را ملزم می‌کند که هر شخصی در زمین را یک بشر کامل در نظر بگیریم.

انتهای پیام