• چهارشنبه / ۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۹
  • دسته‌بندی: جهان ورزش
  • کد خبر: 98050201114
  • خبرنگار : 71549

از سال ۸۰ با شوستر تا گریزمان و ژائو فلیکس در ۲۰۱۹

فهرست ۱۰ انتقال گرانقیمت تاریخ فوتبال چگونه دستخوش تغییر شد؟

فهرست ۱۰ انتقال گرانقیمت تاریخ فوتبال چگونه دستخوش تغییر شد؟

در ۳۹ سال اخیر فهرست ۱۰ انتقال گرانقیمت تاریخ فوتبال با رقم‌های عجیب و باورنکردنی تغییر کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از مارکا، انتقال‌های ادن هازارد، ژائو فلیکس و آنتوان گریزمان در میان گرانترین‌های تاریخ فوتبال قرار گرفت. هر سه جا به جایی در فهرست ۱۰ خرید گران جای گرفتند. هنوز نیمار گرانترین محسوب می‌شود و کیلیان ام‌باپه در رتبه دوم قرار دارد. زمانی سری A ایتالیا بر نقل و انتقالات حکمرانی می‌کرد و دیگو آرماندو مارادونا جایگاه نخست را به خود اختصاص داده بود. در ادامه ۱۰ انتقال گرانقیمت ۳۹ سال اخیر بررسی می‌شود.

دهه ۸۰: مارادونای پیشگام

مارادونا اولین و تنها بازیکنی است که توانست دو جایگاه نخست گرانترین جا به جایی تاریخ را به خود اختصاص دهد. ستاره آرژانتینی سه بار در فهرست ۱۰ خرید گران قرار گرفت. او در سال ۱۹۸۱ با قراردادی به ارزش ۱.۲۵ میلیون یورو وارد این فهرست شد. این اتفاق زمانی رخ داد که بوکاجونیورز قصد خرید مهاجم آرژانتینی را کرد. این انتقال تنها حضور لیگ آرژانتین در فهرست ۱۰ جا به جایی گران تاریخ محسوب می‌شود. مارادونا سپس با قراردادی به ارزش ۸ میلیون یورو بوکا را ترک کرد و به ناپولی پیوست. او در سال ۱۹۸۴ گرانترین بازیکن جهان شد.

بارسلونای خوسه لوییس نونیس در سال‌های نخست دهه ۸۰ در فصل نقل و انتقالات پیش رو بود. برند شوستر، الکسانکو، کینی، آرچیبالد، مارک هیوز، لینه‌کر، زوبی زارتا و رونالد کومان خریدهای آبی اناری‌ها بودند. آخرین جا به جایی به بازیکن هلندی اختصاص داشت که در سال ۱۹۸۹ حدود ۶ میلیون یورو برای تیم کاتالانی هزینه برداشت و در میان ۱۰ انتقال تاریخ قرار داشت.

فراتر از بارسا و در غیبت رئال مادرید، منچستریونایتد قدرت لیگ برتر در آن دهه بود. چهار بازیکن این تیم در آن فهرست قرار داشتند. سانسوم، آرچیبالد، آلن و بیرتلز جزو گرانترین جا به جایی های دهه ۸۰ محسوب می‌شدند. یونایتد پس از آن تنها پنج بار در ۳۹ سال نامش در آن فهرست دیده شد. ورون، فردیناند، دی ماریا، لوکاکو و پوگبا جز خرید های گرانقیمت باشگاه انگلیسی محسوب می‌شدند.

سری A ایتالیا در اواخر این دهه با انتقال‌هایی همچون دونادونی (میلان)، فولر (رم)، گولیت (میلان)، راش (یوونتوس) و رومینیگه (اینتر) شروع به قدرت‌نمایی کرد. این حکمرانی تا شروع قرن ۲۱ ادامه داشت.

المپیاکوس و لایوس دتاری

نام مارادونا تا سال ۱۹۸۸ در صدر فهرست باقی ماند و در نهایت برای اولین و آخرین بار یک تیم یونانی نامش در جایگاه نخست قرار گرفت. المپیاکوس برای امضای قرارداد با لایوس دتاری نزدیک به ۹ میلیون یورو هزینه کرد. او بازیکن اینتراخت بود و در جام جهانی ۱۹۸۶ درخشید. دتاری نمایش نسبتا خوبی در تیم یونانی داشت و در ۵۵ بازی توانست ۳۳ گل به ثمر برساند.

دوره نخست دهه ۹۰: حکمرانی سری A

صحبت درباره بهترین لیگ جهان در دهه ۹۰ یعنی صحبت در مورد کالچو. این موضوع نشان دهنده قراردادهای بزرگ در آن دوران بود. همه ستاره‌ها می‌خواستند در ایتالیا بازی کنند.

امضای قرارداد جان‌لوکا ویالی با یوونتوس به ارزش ۱۶.۵ میلیون یورو در سال ۱۹۹۲ یک رکورد در آن زمان محسوب می‌شد. دومین جایگاه به پانچف اختصاص داشت که به اینتر پیوسته بود. شالیموف نیز که بازیکن جدید تیم شهر میلان محسوب می‌شد در رتبه سوم قرار داشت. چهارمین قرارداد گرانقیمت جهان به پاپین اختصاص داشت که با میلان قرارداد امضا کرده بود. تیم ایتالیایی در سال ۱۹۹۲ برای خرید این بازیکن ۱۲ میلیون یورو هزینه کرد.

سری  A ایتالیا رقابت‌هایی بود که با انتقال آلدایر به رم در سال ۱۹۹۱ این بازیکن را به گرانترین مدافع تاریخ تبدیل کرد. باشگاه ایتالیایی برای این بازیکن ۹ میلیون یورو هزینه کرد.  

رئال مادرید برای نخستین بار در تاریخ از سال ۸۰ تا ۹۱ در فهرست ۱۰ خرید گرانقیمت دیده شد. سفیدپوشان برای امضای قرارداد با روبرت پروسینکیا یوگسلاو ۸ میلیون یورو هزینه کردند. او بازیکن ستاره سرخ بود. دو سال بعد والنسیا (تنها حضورش در این فهرست) برای جذب پدیا میاتوویچ به پارتیزان ۱۴ میلیون یورو پرداخت کرد. بارسا هم با خرید روماریو به ارزش ۱۲ میلیون یورو در این فهرست دیده شد.

نیمه دوم دهه ۹۰: لالیگا به کالچو نزدیک شد

لیگ برتر در آخرین سال‌های قرن دو بازیکن گرانقیمت داشت. استن کالیمور در سال ۱۹۹۵ با قراردادی به ارزش ۱۳ میلیون یورو به لیورپول پیوست. همچنین نیوکاسل برای جذب آلن شیرر ۲۱ میلیون یورو هزینه کرد. بقیه جا به جایی‌ها به ایتالیا و اسپانیا اختصاص داشت. سری A ایتالیا ۱۰ خرید گرانقیمت را در پایان قرن به نام خود ثبت کرد. لاتزیو برای ویری ۲۹ میلیون، اینتر برای رونالدو نازاریو ۲۸ میلیون، ورون ۳۰ میلیون و سیدورف ۲۴ میلیون و پارما برای آموروسو ۲۸ میلیون یورو پرداخت کرد. همچنین رم برای مونتلا ۲۵ میلیون و میلان برای شوچنکو ۲۳ میلیون یورو هزینه کرد تا ۱۰ انتقال گرانقیمت تاریخ در آن زمان به ایتالیایی‌ها اختصاص داشته باشد.

با این حال گرانترین خرید تاریخ فوتبال در اواخر قرن توسط رئال بتیس مانوئل روئیس د لوپرا به ثبت رسید. این باشگاه برای خرید دنیلسون از سائوپائولو ۳۱.۵ میلیون یورو هزینه کرد.

۲۰۰۰: باز شدن راه برای رئال مادرید کهکشانی

لوییس فیگو که بارسلونا را ترک کرد و به رئال مادرید پیوست قراردادش ۶۰ میلیون یورو ارزش داشت. هافبک پرتغالی در سال ۲۰۰۱ پیراهن سفیدپوشان را بر تن کرد و نخستین کهکشانی این تیم لقب گرفت. فلورنتینو پرس، رییس تاثیر گذار مادرید فهرست ۱۰ جا به جایی گرانقیمت را به نام تیمش ثبت کرد. پس از فیگو، زین الدین زیدان با قراردادی به ارزش ۷۷ میلیون یورو به مادرید پیوست. سپس در سال ۲۰۰۹ سفیدپوشان گرانترین انتقال تاریخ را به ثبت رساندند و کریستیانو رونالدو با قراردادی به ارزش ۹۴ میلیون به این تیم پیوست. در این سال کاکا با مادرید قرارداد امضا کرد. تیم اسپانیایی برای هافبک برزیلی ۶۷ میلیون یورو هزینه کرد. پرس در شروع قرن بیست و یک مانند یک دینامیت عمل کرد.

گرانترین خرید بارسا فیگو بود بود که با قراردادی به ارزش ۴۰ میلیون یورو در آن فهرست قرار گرفت. همچنین نام مارک اورمارس نیز در آن دیده می‌شد. در این سال‌ها به لطف مادرید گرانترین جا به جایی ها به لالیگا اختصاص داشت. با این حال نباید فراموش کرد که در نخستین دهه قرن ۲۱ جا به جایی‌های قابل توجهی در سری A دیده شد و در فهرست مورد نظر قرار گرفت. باتیستوتا به رم ۳۶.۱۵ میلیون یورو، بوفون ۵۲.۸۸ میلیون، تورام ۴۱.۵ میلیون یورو و ندود به یوونتوس ۳۸.۷ میلیون و مندیتا به لاتزیو ۴۸ میلیون یورو هزینه برداشتند.  

۲۰۰-۲۰۰۵: فقدان بزرگ

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ قرارداد بزرگی به امضا نرسید و فهرست ۱۰ خرید گرانقیمت تغییری نکرد. سپس کم کم این تغیر ایجاد شد. بحران اقتصادی جهان روی فوتبال نیز اثر گذاشت و تنها انتقال‌های نجومی شوچنکو به چلسی (۴۷ میلیون یورو) در سال ۲۰۰۶ و روبینیو به منچسترسیتی (۴۶ میلیون یورو) در سال ۲۰۰۸ بود.

تا سال ۲۰۰۹ اتفاق دیگری رخ نداد و سپس امضای قرارداد رونالدو با مادرید انجام شد. در سال ۲۰۱۳ فهرست یک تغییر بزرگ پیدا کرد. نیمار با قراردادی به ارزش ۱۰۳ میلیون یورو از سانتوس به بارسلونا و گرت بیل با ۱۰۱ میلیون یورو از تاتنهام به رئال مادرید از مرز ۱۰۰ میلیون عبور کردند.

۲۰۱۷ : خلیفه ای برای نیمار

در سال ۲۰۱۶ پوگبا با قراردادی به ارزش ۱۰۵ میلیون یورو به منچستریونایتد پیوست و یوونتوس را ترک کرد تا گرانترین انتقال تاریخ به نامش شود. گونسالو ایگواین نیز با قراردادی به ارزش ۹۰ میلیون وارد فهرست شد.

در سال ۲۰۱۷ انفجاری در نقل و انتقالات رخ داد. باشگاه پاری سن ژرمن مبلغ بند آزاد سازی نیمار یعنی ۲۲۲ میلیون یورو را به بارسا پرداخت. مهاجم برزیلی تا به امروز گرانترین جا به جایی را به خود اختصاص داده است. بارسلونا با خرید عثمان دمبله به ارزش ۱۰۵ میلیون یورو وارد لیست شد. همچنین لوکاکو با قراردادی ۸۴.۷ میلیون یورویی و فان دایک ۸۴.۶۵ میلیون یورویی در این فهرست قرار گرفتند.

ناصر الخلیفی دوباره در سال ۲۰۱۸ فصل و انتقالات را تکان داد. مالک پاری سن ژرمن برای کیلیان ام‌باپه ۱۸۰ میلیون یورو هزینه کرد تا دو جایگاه نخست به تیم فرانسوی تعلق داشته باشد. پیش از این مادرید توانسته بود این کار را انجام دهد و فیگو و زیدان رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده بودند. تابستان ۲۰۱۸ رونالدو مادرید را با قراردادی به ارزش ۱۱۲ میلیون یورو ترک کرد. مهاجم پرتغالی دوباره در این فهرست قرار گرفت. به جز این بازیکن، مارادونا، ویری، ورون و رونالدو نازاریو دو بار در فهرست گرانترین‌ها جای گرفتند.

۲۰۱۹: یک پسر ۱۹ ساله که ۱۲۷ میلیون یورو هزینه برداشت

در این تابستان تا به حال سه جا به جایی در فهرست گرانترین‌ها قرار گرفته است. ادن هازارد با ۱۰۰ میلیون یورو به مادرید پیوست و در رتبه آخر این لیست قرار گرفت. ژائو فلیکس با ۱۲۷ میلیون یورو سومین قرارداد گران جهان را به امضا رساند. اتلتیکو مادرید برای دومین بار در این فهرست دیده شد. پیش از آن فوتره با قراردادی گرانقیمت به تیم مادریدی پیوسته بود. به نظر می‌رسد روخی بلانکو تا سال‌ها جایگاه خود را از دست ندهد.

دیگر بازیکنی که وارد فهرست شد آنتوان گریزمان بود. بارسا بند آزادی مهاجم فرانسوی را به اتلتیکو پرداخت کرد (۱۲۰ میلیون یورو) تا  او در رتبه پنجم قرار بگیرد. گریزمان پشت سر فیلیپ کوتینیو ۱۲۰ میلیون یورویی جای گرفت. این لیست ممکن است با جا به جایی‌های احتمالی پوگبا یا نیمار باز هم تغییر کند.

انتهای پیام