• پنجشنبه / ۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۹:۳۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98050301580
  • خبرنگار : 71621

دستور دادگاه برزیل برای سوخت‌رسانی به دو کشتی ایرانی در بندر این کشور

دستور دادگاه برزیل برای سوخت‌رسانی به دو کشتی ایرانی در بندر این کشور

یک دادگاه برزیلی روز پنجشنبه به یک شرکت نفتی دستور داد تا به دو کشتی ایران در بندر پاراناگوآ سوخت برساند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک دادگاه برزیلی روز پنجشنبه به شرکت  نفت و گاز پتروبراس دستور تا سوخت مورد نیاز برای حرکت دو کشتی ایرانی در اختیار آن‌ها بگذارد. این دو کشتی ایرانی به دلیل کمبود سوخت بیش از یه ماه است که در یک بندر برزیلی لنگر انداخته‌اند.

دیاس توفولی، عالی‌ترین مقام قضایی برزیل تصمیم شرکت نفت دولتی برزیل، ‌پتروبراس را مبنی بر عدم فروش سوخت به این دو کشتی ایرانی رد کرد و حکم داد که به این کشتی‌ها سوخت‌رسانی شود.

این شرکت برزیلی به دلیل تحریم‌های آمریکا حاضر نشده بود تا سوخت لازم را در اختیار کشتی‌های ایرانی بگذارد.

به گزارش ایسنا، سید علی سقائیان، سفیر ایران در برزیل، روز گذشته به مقامات برزیلی اعلام کرد که اگر این کشور آمریکای جنوبی اجازه ندهد کشتی‌های ایرانی سوخت‌گیری مجدد داشته باشند ایران می‌تواند به راحتی فروشندگان دیگری برای ذرت، سویا و گوشت پیدا کند.

ارزش صادرات برزیل به ایران سالانه حدود دو میلیارد دلار است که عمده آن کالاهایی مانند ذرت، گوشت و شکر هستند. تهران یک سوم از کل صادرات ذرت برزیل را خریداری می‌کند.

 سید علی سقائیان در مصاحبه‌ای در سفارت ایران در برزیل اظهار کرد: من به برزیلی‌ها گفتم که آنها باید این مساله را حل کنند؛ نه ایرانی‌ها و اگر این مساله حل نشود ممکن است مقامات در تهران بخواهند تصمیم دیگری بگیرند؛ زیرا این یک بازار آزاد است و سایر کشورها نیز وجود دارند.

انتهای پیام