• جمعه / ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۴
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 98050401637
  • خبرنگار : 71474

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران:

برنامه دولت نزدیک کردن دو نرخ ارز آزاد و نیمایی است

برنامه دولت نزدیک کردن دو نرخ ارز آزاد و نیمایی است

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است، نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاقی مثبت است.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:‌ این اتفاق نتیجه فرایند چند ماهه گذشته است که از سوی بانک مرکزی آغاز شده و در هفته‌های گذشته به افزایش نرخ ارز در سامانه نیما کمک کرده است. این فرایند در روزهای گذشته برای مدتی بسیار کوتاه تا جایی پیش رفت که حتی ارز نیمایی از بازار آزاد گران‌تر شد.

به گفته وی، پایین آمدن نرخ ارز بازار از سامانه نیما یک اقدام برنامه‌ریزی شده نبوده و بیشتر به دلیل التهاب‌های بازار و موج روانی شکل گرفته رخ داده است. وقتی قیمت ارز برای چند روز کاهشی می‌شود، بسیار از کسانی که به شکل خرد دلار خریداری کرده‌اند، می‌ترسند که سرمایه خود را از دست بدهند و از این رو یک صف فروش طولانی در بازار شکل می‌گیرد.

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه برخلاف بازار آزاد، فعالان در سامانه نیما، افرادی حرفه‌ای و مسلط هستند، توضیح داد: وقتی کاهش قیمت در بازار آزاد آغاز می‌شود، جو روانی تا حدی تاثیر دارد که حتی می‌تواند به پایین آمدن نرخ بازار تا عبور از سامانه نیما نیز منجر شود، اما در این سامانه با توجه به اینکه نرخ‌ها بر اساس صادرات و واردات تعیین می‌شود، جو احساسی تاثیر چندانی ندارد.

سلطانی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در حال حاضر برنامه بانک مرکزی، نزدیک کردن دو نرخ آزاد و نیمایی به یکدیگر است، که فرایند آن از چند ماه قبل آغاز شده و ادامه دارد.

وی با بیان اینکه نزدیک شدن این دو نرخ به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد، گفت: وقتی نرخ‌ها یکی باشد، دیگر برای سودجویان، صرفه ایجاد تقاضای غیر واقعی ارز در سامانه نیما وجود ندارد و همین مسئله به افزایش شفافیت و بهبود شرایط کمک خواهد کرد.

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در اقتصاد ایران، تعیین شدن نرخ ارز، در کنار مسائل اقتصادی به بسیاری از دیگر حوزه‌ها همچون سیاست نیز ارتباط پیدا می‌کند، از این رو برای آنکه از آینده ارز صحبت کنیم، باید تمام ابعاد تاثیرگذار بر این بازار را در نظر بگیریم.

به گزارش ایسنا، از حدود دو هفته قبل نرخ ارز در بازار آزاد روندی کاهشی گرفت و پس از یک مدت نسبتا طولانی، حتی به کانال ۱۱ هزار تومان نیز بازگشت.

انتهای پیام