• جمعه / ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۷
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98050401724
  • خبرنگار : 71624

۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده جشنواره ملی ابن‌سینا تقدیر شدند

۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده جشنواره ملی ابن‌سینا تقدیر شدند
عکس دریافتی است

رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره دانش‌آموزی ابن‌سینا در مراسم تقدیر از ۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده جشنواره ملی ابن‌سینا گفت: راه‌اندازی برخی از مراکز پژوهشی و برگزاری جشنواره و مسابقات متنوع در درون و بیرون آموزش و پرورش به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بتوانند توانمندی‌های خود را بشناسند.

به گزارش ایسنا، علی زرافشان در اختتامیه چهارمین جشنواره دانش‌آموزی ابن‌سینا که روز پنج‌شنبه، 3 مرداد ماه جاری برگزار شد، اظهار کرد: در آموزش و پرورش، دانش‌آموزان را با یک اهداف مشخص تربیت می‌کنند، اما در مدارس کمتر به این موضوع می‌توان توجه کرد تا استعداد، علاقه و توانمندی‌های دانش‌آموزان بروز پیدا کند. در سال‌های اخیر برای تحقق این موضوع از روش‌ها و محیط‌های یادگیری متنوعی استفاده شده است. راه‌اندازی برخی از مراکز پژوهشی و برگزاری جشنواره و مسابقات متنوع در درون و بیرون آموزش و پرورش از جمله این کارهاست تا به دانش‌آموزان کمک کند تا بتوانند توانمندی‌های خود را بشناسند.

زرافشان در ادامه این مراسم با اشاره‌ به آیه‌ای از قرآن درباره این که هرکس برمبنای شاکله شخصی خود عمل می‌کند، گفت: هر دانش‌آموز دارای یک شاکله واحد برای خود است، لذا هیچ کس را نمی‌توان با هم یکسان قلمداد کرد.

معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: مطالعات جدید تعلیم و تربیت، هوش ذهنی را یکی از هوش‌های دانش‌آموزان دانسته و گفته است انسان دارای تنوعی از هوش‌هاست که با توجه به آنان افراد در شایستگی‌های شخصی خود رشد پیدا می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به هوش معنوی افراد گفت: افرادی که دارای هوش معنوی هستند کسانی‌ هستند که اگر به این بعد از هوش آنان توجه شود، استعداد مدیریت برتر خواهند داشت. مدارس تابستانی یکی از روش‌های پرداختن به این استعدادهاست که در این مدارس به تفاوت‌های دانش‌آموزان توجه می‌شود. در سند راهبردی نخبگان کشور نیز پیش‌بینی شده است برای پرداختن به تفاوت استعدادها باید آنان را شناخت و به تنوع آنان پرداخت.

همه‌ امید این دولت به دانش‌آموزان است

بنا بر اعلام دبیرخانه چهارمین جشنواره دانش‌آموزی ابن‌سینا، در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که همه‌ امید این دولت به دانش آموزان است، گفت: اولین ویژگی انسان کارآفرین این است که انتظار کمک و دستگیری از دیگران را ندارد و خود راه را برای رسیدن به اهداف بزرگ باز می‌کند تا زمینه تعالی جامعه را فراهم کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مازنی افزود: همه والدین و معلمان انتظاری از خود دارند که استعدادهای دانش‌آموزان را شکوفا و استمرار این موضوع را تضمین کنند. این سرمایه اجتماعی و امید فراهم شده برای این جمع دانش‌آموز در آغاز ورود به دوران جوانی ارزشمند است که باید زمینه استمرار آن فراهم شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: والدین نیز باید مانند یک باغبان از دانش‌آموزان خود مراقبت کنند تا آسیب نبینند. معلمان و مربیان نیز در وزارت آموزش و پرورش و معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری باید کمک کنند تا امید ایجاد شده و سرمایه محقق شده تداوم پیدا کند. شاید یکی از نقطه‌های امید برای ایران برگزاری همین جشنواره باشد، برای تحقق گفتمان آینده سرمایه‌ای ارزنده‌تر از نسل امروز نیست.

مازنی ادامه داد: عدم به‌کارگیری بازنشستگان یکی از طرح‌هایی است که در مجلس پیگیری می‌شود. شما دانش‌آموزان یک اثر را خلق کردید، لذا وجود شما در جامعه اثربخش است.

تقدیر از ۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده در چهارمین دوره جشنواره ملی ابن‌سینا

مهدی رشیدی جهان، دبیر علمی این جشنواره، نیز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی ابن‌سینا گفت: جشنواره امسال با حضور بیش از پنج هزار دانش‌آموز، مدرسه و پژوهشسرا در ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت در پردیس دانشگاه تهران برگزار شد که امروز برگزیدگان هفت محور این جشنواره معرفی شدند.

وی این جشنواره را اولین رویداد مبتنی بر آموزش دانست و افزود: در سال گذشته پس از تقدیر از بچه‌ها، دانش‌آموزان را به مسابقات و جشنواره بین‌المللی اعزام کردیم که دانش‌آموز برگزیده در سمینار علمی، اولین جایزه انجمن زنان کارآفرینان جهان را در کره جنوبی  کسب کرد. کسب جایزه ویژه لهستان و تایوان و ۱۱ مدال طلا، پنج مدال نقره و چهار مدال برنز از سوی برگزیدگان جشنواره از افتخارات ما است.

در این مراسم از ۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده در دوره چهارم جشنواره ملی ابن‌سینا تقدیر و از پوستر پنجمین جشنواره دانش‌آموزی ابن‌سینا که بیست و هشتم و بیست و نهم فروردین سال ۹۹ برگزار می‌شود، رونمایی شد.

انتهای پیام