• جمعه / ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۷
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 98050401793
  • خبرنگار : 71600

روسیه به جایگزینی طلا با دلار ادامه می‌دهد

روسیه به جایگزینی طلا با دلار ادامه می‌دهد

ذخایر طلای روسیه از ۱۰۰ میلیارد دلار نیز عبور کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرد به لطف افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی و افزوده شدن ۱۸ تن طلای جدید به ذخایر قبلی، ارزش ذخایر طلای روسیه تا پایان ماه ژوئن از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرده است. در حال حاضر روسیه ۲۲۰۸ تن طلا در اختیار دارد که در مقایسه با حجم ذخایر طلای این کشور در ابتدای سال جاری میلادی، ۹۶.۴ تن افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش تمایل خرید روسیه برای خرید طلا حاکی از اوج گرفتن تلاش‌های این کشور برای کاهش وابستگی خود به دلار است. مسکو تا دو سال پیش یکی از ۱۰ دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا بود اما با تشدید تنش‌ها بین روسیه و آمریکا و اعمال تحریم‌های آمریکا بر ضد این کشور، روسیه در حال پشت کردن به دارایی‌های دلاری و تقویت ذخایر طلای خود است. تنها در سال گذشته روسیه حجم اوراق دلاری در اختیار خود را با ۸۵ درصد کلاهش از ۹۶.۹ میلیارد دلار به ۱۳.۲ میلیارد دلار رساند.

روسیه سال گذشته با خرید ۲۷۵ تن طلا، بزرگ‌ترین خریدار طلا در جهان معرفی شد. پتر شیف، معامله‌گر فلزات گران بها در همین رابطه گفت: روسیه در حال حاضر به طرز مشهودی تلاش می‌کند تا هر چه قدر ممکن است طلا بخرد چرا که معتقد است ارزش آن در آینده افزایش خواهد یافت و هم‌چنین می‌خواهد تا وابستگی خود را به دلار تا حد ممکن کاهش دهد.

روسیه در حال حاضر پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان محسوب می‌شود. این کشور سهم دلار را از ذخایر ارزی خود از ۴۳.۷ درصد به ۲۰ درصد کاهش داده است.

روسیه در شرایطی در پنج سال گذشته به طور متوسط ۲۰۰ تن طلا در سال خریداری کرده است که سال گذشته این کشور ۸۱ میلیارد دلار از ذخایر دلاری خود را به طلا و ارزهای دیگر تبدیل کرده است.

انتهای پیام