• دوشنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98050703507
  • خبرنگار : 71129

نخست‌وزیر ژاپن تمایلی به دیدار با رهبر کره جنوبی ندارد

نخست‌وزیر ژاپن تمایلی به دیدار با رهبر کره جنوبی ندارد

یک روزنامه ژاپنی امروز (دوشنبه) گزارش داد، بعید است که نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست ماه سپتامبر مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه "سانکی" ژاپن نوشت: تا زمانیکه سئول اقدامات سازنده‌ای را در راستای به خدمت گرفتن اجباری نیروی کار و  سایر مسائل مرتبط با جنگ دوم جهانی انجام ندهد، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار نمی‌کند.

این جدیدترین نشانه روابط متشنج بین این دو متحد آمریکا است.

نخست وزیر ژاپن همچنین قرار نیست در نشست اکتبر مجمع همکاری کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) و گردهم آیی همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک در نوامبر ۲۰۱۹ با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار کند.

این دو در نشست گروه ۲۰ که ژوئن و در اوساکا برگزار شد هم دیداری نداشتند.

در همین حال، خطوط هوایی کره نیز اعلام کرد،‌ پروازهایش بین شهر بوسان در کره جنوبی و ساپورو در شمال ژاپن را از سوم سپتامبر ۲۰۱۹ به حالت تعلیق در می آورد و علتش هم کاهش درخواست پروازها به دلیل تنش‌های دیپلماتیک بین دو کشور است که باعث بایکوت کالاهای ژاپنی و خدمات این کشور شده است.

روابط بین این دو کشور آسیایی در پایین ترین حد خود از زمان عادی شدن آن به سال ۱۹۶۵ قرار دارد.

ژاپن محدودیت‌های خود بر کالاهای صادراتی به کره جنوبی را به شدت محدود کرده است؛ این محدودیت‌ها در واکنش به حکم سال گذشته میلادی دادگاه عالی کره جنوبی برای پرداخت غرامت از سوی کمپانی‌های ژاپنی اعمال شده است که در دوران جنگ دوم جهانی کارگران را به زور وادار به کار می کردند.

ژاپن می گوید، تصمیم‌های دادگاه مذکور نقض قوانین بین‌المللی است چون غرامت بر اساس معاهده ۱۹۶۵ پرداخت شده است.

انتهای پیام