• سه‌شنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۵
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 98050804125
  • خبرنگار : 71583

استفاده از کولاژ در فیلم «کاشی هفت‌رنگ»

استفاده از کولاژ در فیلم «کاشی هفت‌رنگ»

فیلم «کاشی هفت‌رنگ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مینا سلیمی که از کولاژ برای قصه‌گویی استفاده کرده، ۱۳ مردادماه در خانه هنرمندان به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این فیلم، «کاشی هفت‌رنگ» فیلمی تجربی و خلاقانه است با داستانی که در دو دوره صفوی و معاصر پیش می‌رود. در این فیلم از بعضی تصاویر سریال «شیخ بهایی» و «روشن‌تر از خاموشی» استفاده شده است. «کاشی هفت‌رنگ» برای اولین‌بار در سینمای ایران از کولاژ برای قصه‌گویی استفاده کرده است.  بداعت تکنیکی و پیچیدگی‌های دیجیتالی فیلم موجب شده تا ساخت آن قریب به چهار سال طول بکشد. فیلم تنها برای یک بار نمایش مجوز گرفته است.

فیلم با ایجاد شخصیت محوری یک زن «شهرزاد قصه‌گو» در تصاویری که محوریت مردانه دارند روابط قدرت را در بعد داستان وارونه می‌کند. علاوه بر آن فیلم با کولاژی ظریف و رئالیستی فریب سینما در جعل زمان و مکان را نمایان می‌کند. به طور خاص فیلم‌های تاریخی که خواسته یا ناخواسته به عنوان واقعیت تاریخی به حافظه جمعی پیوسته‌اند، به چالش کشیده می‌شوند.

این فیلم در لوکیشن‌های مسجد شیخ لطف‌الله و کاخ عالی‌قاپو فیلم‌برداری شده است.

مینا سلیمی کارگردان و نویسنده این فیلم، متولد تهران و فارغ‌التحصیل دانشگاه گلداسمیت لندن در رشته هنرهای زیباست. «کاشی هفت‌رنگ» اولین فیلم بلند اوست. سلیمی در حوزه هنرهای تجسمی نیز فعالیت دارد. این فیلمساز نمایشگاهای متعددی را از مجسمه‌هایش در بریتانیا برگزار کرده است.

مسعود دلخواه، مینا سلیمی، آریا توسلی، مصطفی بهشتی و آریاز ذوالفقاری در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم همچنین با صدای ابوالحسن تهامی‌نژاد، کتایون اعظمی، حسین نورعلی، حمید منوچهری و امیر منوچهری روایت می‌شود. منوچهر زنده‌دل و زنده‌یاد بهرام زند هم در «کاشی هفت‌رنگ» حضوری افتخاری دارند.

بعد از رونمایی از «کاشی هفت‌رنگ» در خانه هنرمندان، نشست نقد و بررسی این فیلم با حضور آرش خوشخو و حسام مقامی‌کیا برگزار خواهد شد.

در خلاصه داستان فیلم آمده: ماهدخت نویسنده‌ای است که در نوشتن کتابی درباره عصر صفوی به مشکل بر خورده و طبق رسمی قدیمی روز سال نو را در مسجدی از همین دوره (مسجد شیخ لطف‌الله) می‌نشیند. اندک زمانی که می‌گذرد صدایی از کاشی پشت سرش می‌شنود. او از طریق این کاشی به یک داستان از «هزار و یک شب» دید پیدا می‌کند و روزهای دیگر را نیز از کاشی‌های دیگر می‌بیند. اما این دخل و تصرف مشکلاتی را برای کسانی که در آن دوره به سر می‌برند به وجود می‌آورد تا این‌که گروهی برای حراج گذاشتن کاشی‌ها وارد مسجد می‌شوند و ماهدخت را گرفتار منشوری از رویا و واقعیت می‌کنند.

عوامل این فیلم عبارتند از: نویسنده، کارگردان ، تهیه‌کننده و تدوینگر: مینا سلیمی، مدیر فیلمبرداری: علی رنجبر، آهنگساز: پورنگ ثقفی، طراح  صدا:‌ سپهر ملک، مشاور کارگردان:‌ ریچارد کیویت نیوفسکی، مشاور رسانه: فرنوش آباء، مسئول روابط عمومی: میترا زمانی.

«کاشی هفت‌رنگ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مینا سلیمی یکشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۹ در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود.

انتهای پیام