• پنجشنبه / ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۳:۱۰
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98051005360
  • خبرنگار : 71621

در واکنش به تحریم ظریف

چین: ‌آمریکا آتش تنش‌ها را شلعه‌ورتر نکند

چین: ‌آمریکا آتش تنش‌ها را شلعه‌ورتر نکند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با انتقاد از اقدام آمریکا منی بر تحریم ظریف، از واشنگتن خواست تا در جهت خدمت به منافع جامعه بین‌المللی گام بردارد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت وزارت خارجه چین، هویا چانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه پکن روز پنجشنبه در خصوص اقدام آمریکا در خصوص تحریم ظریف، گفت: ما بیانیه آمریکا و پاسخ شخصی ظریف را رصد کرده‌ایم. مواضع چین مشخص است. چین با تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده مخالف است. تحریم‌های آن‌ها تاثیر مثبتی ندارند. تنها از طریق مذاکرات می‌توان راه حلی برای مناقشات دست یافت.

وی افزود: آمریکا اخیرا اعلام کرده که خواهان مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است. امیدواریم که آمریکا پای حرفش بماند و به جای شلعه‌ورتر کردن آتش، صلح و ثبات منطقه را بهبود ببخشد. اگر آمریکا چنین کاری کند، آنوقت در جهت منافع مشترک جامعه بین‌المللی گام برداشته است.

هویا چانیینگ همچنین در خصوص روابط ایران و چین گفت: ایران و چین همکاری‌های دوستانه‌ای دارند. همکاری ما در حوزه انرژی و دیگر حوزه‌ها در چهارچوب قوانین بین‌المللی بوده و منطقی و مشروع می‌باشند. به این همکاری باید احترام گذاشته و از آن محافظت شود.

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه نام وزیر امور خارجه کشورمان را در فهرست افراد تحریم شده قرار داد.

حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند ظریف را تحریم کنند ولی برخی از رسانه‌های غربی در آن زمان گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد ولی روز چهارشنبه به وقت محلی آمریکا وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند.

به دنبال تحریم وزیر امور خارجه کشورمان، ظریف در حساب توییتری خود نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم».

وی افزود: این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

حسن روحانی نیز در پیامی توییتری نوشت: تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نشانگر این است که کاخ سفید از توانایی‌های دیپلماتیک ظریف ترس دارد. اگر واقعا مایل به مذاکره هستند، چه کسی جز وزیر امور خارجه می‌تواند با آن‌ها مذاکره کند؟ ظریف مسئول دیپلماسی جمهوری اسلامی است و از طرف کل کشور صحبت و مذاکره می‌کند.

انتهای پیام