• شنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۷
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 98051206123
  • خبرنگار : 71589

ساخت اولین جت اسکی برقی دنیا که روی آب پرواز می‌کند+فیلم

ساخت اولین جت اسکی برقی دنیا که روی آب پرواز می‌کند+فیلم

شرکتی به نام "الکتروناتیک" در حال توسعه یک جت اسکی برقی موسوم به "ویو فلایر" است که می‌تواند بالاتر از سطح آب حرکت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، جت اسکی‌ها کمی شبیه به موتورسیکلت‌ها هستند، با این تفاوت که روی آب حرکت می‌کنند.

این نوع وسایل نقلیه آبی معمولا دارای باله‌هایی در زیر خود هستند که به آنها باله‌دار یا هیدروفولیک گفته می‌شود و به کاربران این امکان را می‌دهد که امواج را شکسته و بر روی آنها سوار شوند.

قایق باله‌دار نوعی قایق است که در دو پهلویِ آن باله‌هایی نصب شده‌ است. هنگامی که این قایق به سرعتِ لازم برسد و "نیروی برآ" در آن کافی باشد، قایق به حالت باله‌ران(foilborne) درمی‌آید، یعنی بدنه قایق از آب جدا می‌شود و قایق بر روی باله‌هایش حرکت می‌کند.

اکنون "ویو فلایر"(WaveFlyer) دو فناوری ساخت جت اسکی و باله را با هم ادغام کرده است و با بهره‌جویی از یک پیشرانه‌ الکتریکی، سواری را برای کاربر بهتر و و بی سر و صدا می‌کند.

البته ویژگی شاخص این جت اسکی قابلیت پرواز بر فراز آب است.

"ویو فلایر" به عنوان نخستین جت اسکی برقی جهان، نتیجه همکاری بین دانشگاه وسترن استرالیا و پروژه توسعه وسایل نقلیه انرژی تجدیدپذیر "پرث"(Perth) است.

کار بر روی اولین جت اسکی برقی دنیا از سال 2015 در استرالیا آغاز شده است.

این جت اسکی هنگام استراحت ظاهری شبیه به جت اسکی‌های سنتی دارد، اما به هنگام حرکت، روی دو باله خود قرار می‌گیرد که باعث می‌شود بالاتر از سطح آب قرار گیرد.

این جت اسکی با باتری 2 کیلووات ساعتی خود می‌تواند در هر سفر به مدت بیش از 30 دقیقه روی آب حرکت و پرواز کند و همچنین می‌تواند دو نفر را با خود حمل کند.

از آنجایی که این جت اسکی هنوز در مرحله توسعه و ساخت قرار دارد، جزئیات کمی درباره آن منتشر شده است. "ویو فلایر" هم‌اکنون در مرحله توسعه نمونه اولیه است، اما پروفسور "توماس براونی" سرپرست این پروژه می‌گوید: این محصول به دلیل برقی بودن و سازگاری با محیط زیست، پتانسیل تجاری فوق العاده‌ای دارد.

در حالی که ما منتظر انتشار جزئیات بیشتر می‌مانیم، شما می‌توانید این جت اسکی را در عمل در ویدئوی زیر مشاهده کنید.

انتهای پیام