• دوشنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۰:۵۴
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 98051407400
  • خبرنگار : 71448

مدیرعامل بانک توسعه تعاون خبر داد:

پرداخت تسهیلات به تعاونی‌های مسکن

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از طرح این بانک برای پرداخت تسهیلات به تعاونی‌های مسکن خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الله مهدیان در نشستی خبری به مناسبت دهمین سالروز تأسیس بانک توسعه تعاون از پیشنهاد این بانک به بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به تعاونی‌های مسکن خبر داد و گفت: این طرح شبیه طرح سپرده ممتاز بانک مسکن است که اوراقی به سپرده‌گذار تحویل داده می‌شود و هم قابل انتقال به غیر است و هم خود فرد می‌تواند از آن استفاده کند که امیدواریم در سال جاری اجرایی شود.

وی با اشاره به میزان تسهیلات پرداختی توسط این بانک در سال جاری، اظهار کرد: در چهار ماه‌ و نیم نخست سال جاری مجموع تسهیلات پرداختی بانک ۳۷۰۰ میلیارد تومان در قالب ۴۹ هزار فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته است.

مهدیان با بیان این که بر اساس قانون، کف تسهیلات پرداختی‌ به تعاونی‌ها باید ۷۰ درصد از کل تسهیلات باشد، تصریح کرد: ما این موضوع را مورد توجه قرار داده‌ایم و حتی ممکن است میزان این تسهیلات بیشتر از ۷۰ درصد نیز بشود.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون افزود: مجموع تسهیلات پرداختی و امهالی ما در سال گذشته ۹۵۳۰ میلیارد تومان بود که پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری به بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان برسد که حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مهدیان همچنین از اجرایی‌شدن سیستم بانک‌داری دیجیتال تا شهریور ماه سال جاری در این بانک خبر داد و گفت: کمبود سرمایه یکی از چالش‌های نظام بانکی کشور است و در حال حاضر سرمایه بانک حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است که با کمک دولت و مجلس در بودجه سال جاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه برای بانک دیده شده که به خزانه هم اعلام شده و در حال واگذاری به بانک است.

وی با بیان این که مجموع منابع بانک توسعه تعاون حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان است، گفت: ۹۰ درصد از این منابع مربوط به منابع مردمی و ۱۰ درصد از آن منابع دولتی است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه معوقات ما تحت کنترل است، اظهار کرد: در حال حاضر نسبت معوقات به تسهیلات ما ۸.۲ درصد است که نسبت به میانگین بانک‌های کشور که ۱۳ درصد است. وضعیت خوبی داریم، البته استاندارد جهانی آن کمتر از پنج درصد است که تلاش می‌کنیم به آن برسیم.

مهدیان درباره بدهی این بانک به بانک مرکزی، تصریح کرد: ما هیچ‌گاه اضافه برداشت از بانک مرکزی نداشتیم و زمانی که مازاد منابع داشتیم به سایر بانک‌ها کمک کردیم و در زمان کسری نیز از همین محل کسری خود را جبران کردیم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درخصوص واگذاری اموال مازاد بانک، گفت: متاسفانه نمی‌توانیم بگوییم که امسال تمام اموال خود را واگذار می‌کنیم؛ چرا که رکودی که بر بازار حاکم است، در زمینه فروش اموال ما نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است اما به طور کلی حجم اموال مازاد ما نیز نسبت به شبکه بانکی کشور بسیار ناچیز است و حتی در حسابرسی‌ها از آن ایرادی به ما گرفته نمی‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون درباره پرداخت تسهیلات تعاون روستایی نیز، گفت: از مجموع ۱۸ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده ۲۴۷۶ میلیارد تومان سهم بانک توسعه تعاون است که تاکنون ۱۷۲۶ میلیارد تومان طرح مصوب شده داریم و ۱۵۸۸ میلیارد تومان آن منجر به عقد قراداد شده و ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در این باره پرداخت شده است که تا پایان سال ۹۵۰ میلیارد تومان دیگر را نیز پرداخت می‌کنیم.

انتهای پیام