• چهارشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98051608387
  • خبرنگار : 71496

دوحه از ۱۶۸ مورد نقض حقوق قطری‌ها در حج و عمره خبر داد

دوحه از ۱۶۸ مورد نقض حقوق قطری‌ها در حج و عمره خبر داد

کمیته ملی حقوق بشر قطر با اشاره به ۱۶۸ اقدام عربستان در نقض حقوق قطری‌ها در مناسک حج عمره و تمتع، سیاسی‌سازی حج و استفاده از این مناسک به عنوان یک اهرم فشار سیاسی را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، عربستان تحریم‌ها علیه دوحه را حتی در حق قطری‌هایی که قصد دارند در مناسک حج عمره و تمتع شرکت کنند، برای سومین سال متوالی اعمال کرد، به این ترتیب حجاج قطری و آنهایی که در قطر سکونت دارند، به دلیل بسته شدن مرزها به روی هیئت‌های حج عمره و تمتع از شرکت در این مناسک محروم، پروازهای مستقیم میان دو کشور متوقف و از حضور یک هیئت قطری در مناسک حج جهت رسیدگی به امور حجاج و پیگیری کارهای آنها ممانعت شد.

کمیته ملی حقوق بشر قطر چند ماه قبل گزارش داده بود، به زودی مساله ممانعت از حضور قطری‌ها و ساکنان قطر در مناسک حج در نشست‌های کمیته و جلسات قانون اساسی یونسکو مطرح خواهد شد.

این کمیته پیشتر هیئتی را در ژوئیه گذشته به آمریکا اعزام کرده بود تا موارد موانع عربستان برای مشارکت حجاج قطری و ساکنان این کشور را به سمع این کشور برساند. همچنین این هیئت به ریاست علی بن صمیخ المری با برخی از مسؤولان دولت آمریکا و کنگره این کشور دیدار کرد.

همچنین کمیته یاد شده با کولی سیک، رئیس سیزدهمین دوره شورای حقوق بشر، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، گزارشگر ویژه آزادی دین و عقیده و جان فیگل، فرستاده ویژه آزادی دین و عقیده خارج اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

این اقدامات عربستان در سایه محاصره اعمال شده از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر علیه قطر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ با طرح ادعای حمایت دوحه از تروریسم آغاز شدند.

انتهای پیام