• سه‌شنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98052210465
  • خبرنگار : 71415

نخست وزیر استرالیا: با موضع چین در خصوص بروز تروریسم در هنگ کنگ مخالفیم

نخست وزیر استرالیا: با موضع چین در خصوص بروز تروریسم در هنگ کنگ مخالفیم

نخست وزیر استرالیا با مخالفت با مواضع چین در خصوص پدیدار شدن "جوانه‌های تروریسم" در اعتراضات در هنگ کنگ خواستار حل‌وفصل صلح‌آمیز ۱۰ هفته بن‌بست میان معترضان و مقامهای هنگ کنگ شد.

به گزارش ایسنا، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در اظهاراتی وضعیت در هنگ کنگ را "بسیار بسیار جدی" خوانده و از رهبران سیاسی این دولتشهر خواست تا تنشها را کاهش داده و "به دقت به آنچه که مردم می‌گویند گوش دهند".

خبرگزاری آسوشیتدپرس استرالیا گزارش داد، اخیراً پکن معترضان هنگ کنگی را متهم به روی آوردن به ارتکاب "جرایم جدی و سربرآوردن جوانه‌های تروریسم از آنها" کرده و تصریح ساخت، وضعیت در این منطقه به سطح یک "تهدید موجودیتی" رسیده است.

یانگ گوانگ، سخنگوی دفتر امور هنگ‌کنگ و ماکائو در دولت چین گفت: هر کسی در برابر این ارتکاب جرایم خشونت آمیز اقدام قاطع انجام داده و هیچ گونه نرمی و ملایمتی نسبت به آنها نشان نمی‌دهد.

نخست وزیر استرالیا در اظهاراتش استرالیایی‌ها را از سفر به هنگ کنگ منع نکرد اما با ارزیابی چین در خصوص بروز تروریسم در اعتراضات در این منطقه مخالفت کرد.

او در صحبتهایی از محل شهر سیدنی گفت: من مطئنا از چنین ادبیاتی برای توصیف این وقایع استفاده نمی‌کنم.

او ادامه داد: البته ما به ویژه به سبب تعداد قابل توجه استرالیایی‌هایی که به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت شهروند و ساکن هنگ کنگ هستند، نگرانی هایی داریم.

گزارش‌هایی منتشر شده در خصوص این که نیروی "پلیس مسلح خلق چین" که متشکل از نیروهای ضد شورش و مبارزه با تروریسم است، در آستانه برگزاری رزمایشهایی در منطقه شنژن است؛ منطقه ای که چین و هنگ کنگ را پیوند می‌دهد.

انتهای پیام